BYĆ JAK WIELKI GATSBY – POMYSŁ NA WNĘTRZE Z LAT 20. 

jaskrawa kanapa, kolorowe tekstylia

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI W DOBRYM STYLU

Styl lat 20 w eleganckim, ekstrawaganckim wydaniu. Wyrafinowane życie w luksusie. Czy można to wszystko połączyć w nowoczesnym wydaniu? Styl art deco zawiera wszystko, czego miłośnik czasu międzywojennego mógłby chcieć w XXI wieku.  

różowe ściany, rośliny, ciemne meble

CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ PO STYLU ART DECO? 

Rozpoczynając swoją przygodę ze stylem art deco, warto zastanowić się co on oznacza. Tłumacząc dosłownie- art deco to sztuka dekorowania. Ikoną oraz inspiracją dla tego rodzaju wnętrz jest Wielki Gatsby- postać fikcyjna powieści Scotta Fitzgeralda. Od lat 20 do 40 XX wieku styl ten odnaleźć można było zarówno w architekturze jak i rzemiośle w Europie oraz USA. Twórcy w tym okresie kierowali się instynktem twórczym oraz aktualnymi na tamte czasy wydarzeniami. Inspirację czerpali także z natury, co można zauważyć w wykorzystaniu motywów kwiatowych. W art deco wyraźny jest również wpływ stylu secesji wiedeńskiej i rokoko.  

Jak w każdym sposobie aranżacji wnętrz interpretacja wybranego stylu jest dowolna. Warto mieć jednak na uwadze charakterystyczne cechy dla konkretnej stylistyki. Poniżej przedstawiliśmy atybuty wyróżniające styl art deco: 

  • wykorzystanie kształtów geometrycznych, łuków, cokołów, ząbkowanych, eleganckich linii, 
  • wyraziste kolory, wzory (min. Zygzak, romb, promienie, Chevron), 
  • łączenie różnych faktur, kolorów, materiałów, 
  • opalizujące oraz błyszczące powierzchnie, 
  • wykorzystanie luksusowych materiałów (min. marmur, szkło kryształowe), 
  • zastosowanie elementów dekoracyjnych pochodzących z Afryki czy Japonii (min. kość słoniowa, perły, techniki malarskie). 

Styl art deco to także luksusowe materiały. We wnętrzu zaprojektowanym zgodnie z omawianym stylem królują ciężkie, bogato zdobione tkaniny. Najczęściej wykorzystywane to aksamit, futra, skóry. 

jaskrawe kolory, ciemne ściany, dekoracyjna lampa

OD CZEGO ZACZĄĆ? PROJEKTOWANIE WNĘTRZ W STYLU LAT 20 XIX WIEKU 

Projekt mieszkania najlepiej rozpocząć od wykończenia podłóg oraz ścian. Należy pamiętać o cechach charakterystycznych danego stylu równocześnie uwzględniając specyfikę aranżowanego wnętrza oraz jego przeznaczenie.  

W kuchni oraz łazience, jako że są to miejsca narażone na wilgoć oraz zmienne temperatury lepiej sprawdzą się płytki imitujące drewno, marmur w ciemniejszym odcieniu, co doda wnętrzu luksusowego akcentu. Interesującym rozwiązaniem będzie zastosowanie mozaiki, która z pewnością zrobi wrażenie. 

Dla pomieszczeń wypoczynkowych, takich jak salon oraz sypialnia, warto zainwestować w drewnianą podłogę, która ułożona zostanie gustowną kostkę lub francuską jodełkę. Z pewnością doda to wnętrzu elegancji.  

duże łóżko, fioletowe tekstylia, ciemne ściany

WNĘTRZE UMEBLOWANE W STYLU ART DECO 

Styl inspirowany Gatsby to przede wszystkim meble wysokiej jakości. Bardzo często stosowane są antyki, jednak przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. 

Art deco to zaokrąglone formy, eleganckie materiały, wysoko połyskowe faktury, pikowania, geometria, lśniące powierzchnie, wzorzyste tkaniny. Kolory jakie będą w takim wnętrzu przeważały to fiolet, szmaragd, bordo, a także złoto (bardziej w dodatkach- lampa, prosta dekoracja). 

Idealne wykończenie stanowić będzie dywan. Oczywiście najbardziej efektowne będą te wzorzyste, z geometrycznymi akcentami, orientalne, a także ludowe. 

Luksusowym akcentem w łazience będzie retro wanna wolnostojąca, zdobione lustro oraz nablatowa umywalka w królewskim stylu. 

Istotnym dla projektu wnętrza będzie też oświetlenie, które jak pozostałe elementy powinno rzucać się w oczy. Zastosowanie drewnianych żyrandoli, czy wręcz przeciwnie kryształowo- lustrzanych powierzchni będzie świetnym wyborem dla tego stylu. Alternatywą mogą być także witrażowe żyrandole, które z pewnością dodadzą elegancji. 

Są to charakterystyczne elementy tego stylu jednak nie trzeba stosować ich wszystkich jednocześnie, jeżeli boimy się zbyt dużego przepychu. Akcenty takie jak obicie aksamitem sofy oraz foteli, dodatki typu frędzle odmienią twoje wnętrze dodając mu powiew lat 20 bez zbędnej obfitości. 

NARYSUJEMY DLA CIEBIE LUKSUSOWE WNĘTRZE

Styl art deco jako opcja na projekt wnętrza to jeden z wielu wariantów, które NARYSUJEMY może Ci zaproponować. Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla Ciebie, aby spełnić najskrytsze marzenia związane w wykończeniem wnętrz i stworzyć przestrzeń, w której poczujesz się bezpiecznie i komfortowo.