LEKKOŚĆ I PONADCZASOWOŚĆ STYLU MODERN CLASSIC

stonowana, elegancka kolorystyka

SŁOWO WSTĘPU 

Aranżując swoje mieszkanie skupiamy się na tym, by wybrana przez nas kolorystyka, meble czy dodatki tworzyły spójną całość. Często bywa tak, że przypadnie nam do gustu kilka znacznie różniących się od siebie stylów. Na rynku wnętrzarskim niezwykle popularnym stał się trend łączenia ze sobą charakterystycznych cech pewnych nurtów, a tak powstałe hybrydowe kompozycje podbijają serca wielu z nas. Jednym z przykładów takich zestawień jest właśnie styl modern classic, czyli swoiste odniesienie zarówno do klasyki, jak i nowoczesności. W efekcie tego powstają niebywale modernistyczne wnętrza, które odznaczają się ponadczasowością i elegancją. 

WYBÓR ODPOWIEDNICH MATERIAŁÓW 

Istotną cechą stylu nowoczesnego jest wszechobecny minimalizm. Urządzając pomieszczenia w jego duchu, stawia się przede wszystkim na ich wysoką funkcjonalność. Wszelkie przedmioty, wzory i dekoracje ogranicza się więc do minimum. Nurt ten często określa się mianem surowego czy nawet sterylnego, jednak zachowującego przy tym pewną szykowność. Styl klasyczny natomiast wprowadza do wnętrza ciepło i harmonię, dzięki czemu przestrzenie modern classic zdają się być niezwykle uporządkowane i zarazem bardzo przytulne.

Omawiany nurt kojarzy się głównie z pełnymi przepychu i luksusu pałacykami czy dworkami, gdzie do produkcji mebli oraz dodatków wykorzystywano jedynie wysokiej jakości materiały, które dobitnie podkreślały wytworny charakter aranżacji. Popularne są tu szlachetne tkaniny, tj. welur, zamsz, gobelin, jedwab czy aksamit. Wykonuje się z nich zwłaszcza finezyjne obicia kanap czy krzeseł, a także poduszki, narzuty czy zasłony. W kuchni zaprojektowanej w omawianym stylu często widuje się marmurowe bądź granitowe blaty, w sypialni za to doskonale sprawdzają się kryształowe lustra. 

dekoracyjne lampy, ciemna kanapa

NIEOCZYWISTA KOLORYSTYKA WNĘTRZ 

W nurcie łączącym w sobie elementy klasyki i nowoczesności najlepiej sprawdzą się stonowane, naturalne kolory bazowe. Wyróżnia się tu chociażby złamane biele, popielate szarości, subtelne beże czy piaskowe brązy. Neutralna kolorystyka we wnętrzu modern classic doskonale wpisuje się zarówno w estetykę stylu nowoczesnego, jak i klasycznego. Preferuje się tu jasne odcienie ścian, mebli i paneli podłogowych, które fantastycznie współgrać będą z intensywniejszymi barwami dekoracji. Dodatkowo, mogą one optycznie powiększyć tak zaaranżowane pomieszczenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie tapet, wtedy należy wybierać nieco jaśniejsze i delikatniejsze wzory. Przestrzenie urządzane w tym nurcie często nawiązują do przypisanego klasyce luksusowi i przepychowi, co przejawia się zwłaszcza poprzez stonowaną kolorystykę. Mogą pojawić się tu wyrazistsze akcenty w postaci butelkowej zieleni, złota, srebra, głębokiego granatu, czerwieni czy szlachetnego burgundu. 

sypialnia w stylu modern classic


CHARAKTERYSTYCZNE MEBLE I DODATKI 

Aranżując swoje mieszkanie w duchu nurtu wywodzącego się z klasyki i nowoczesności należy szukać inspiracji w ówczesnym wzornictwie. Tym sposobem, chcąc dzięki wystrojowi wnętrza niejako przenieść się w czasie, możemy zaczerpnąć nieco z epoki renesansu czy baroku, a następnie dodać kilka elementów nawiązujących do współczesności. W stylu modern classic znajdziemy wiele odniesień do kultury krajów orientu, dlatego sprawdzą się tu również meble czy dodatki inspirowane Chinami bądź Japonią.

Przede wszystkim, pomieszczenia zaprojektowane w omawianym stylu powinny być zarówno eleganckie, jak i przytulne. W tak zaaranżowanym salonie świetnie sprawdzi się pikowana sofa obita welurem, nieduży stolik kawowy z marmurowym lub szklanym blatem, portal kominkowy czy ciemny kredens. Podłoga z jasnego drewna z pewnością będzie pasować do dekoracyjnej sztukaterii znajdującej się na ścianie. Całości dopełni tu metalowy stolik i mięsisty fotel.

W sypialni natomiast mogą zagościć beżowe, pikowane zagłówki, obszerne narzuty oraz białe szafy czy komody z delikatnymi żłobieniami. W eleganckiej, modernistycznej przestrzeni okraszonej nutą klasyki nie może zabraknąć takich dodatków jak:  

  • welurowe i gobelinowe poduszki,  
  • złote lub srebrne świeczniki,  
  • miękkie dywaniki w spokojnych odcieniach,  
  • duże lustra,  
  • szklane powierzchnie. 
przestrzenna jadalnia, złote dekoracje

DOBRE OŚWIETLENIE 

Istotnym elementem wyposażenia wnętrza urządzonego w nurcie modern classic jest stosowne oświetlenie. Wytwornie prezentujące się lampy wprowadzą do pomieszczenia niezwykle przytulną atmosferę. Sprawdzą się tu zarówno te o nowoczesnej, prostej formie, jak i zdecydowanie bardziej klasyczne. Tym sposobem, specyficzny charakter stylu oddadzą zarówno ciężkie oraz kryształowe, jak i opierające się na uproszczonej, promienistej konstrukcji żyrandole. Aranżację warto dopełnić małymi lampkami stołowymi z materiałowymi abażurami, kinkietami ze szklanymi kloszami czy typowo metalicznymi lampami posiadającymi mlecznobiałą oprawę przybierającą kształt kuli. 

Aranżacje modern classic imponują minimalizmem i uporządkowaną przestrzenią wprowadzając jednocześnie przytulny i ciepły klimat. Zachwycił Cię ten styl i z chęcią zaprosiłbyś go do swojego mieszkania? Zespół NARYSUJEMY podzieli się z Tobą swoją pasją i doświadczeniem oraz pomoże Ci stworzyć nietuzinkowe, wyrażające Ciebie wnętrze! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory sprawdzą się w stylu modern classic?

Będą to przede wszystkim neutralne, zgaszone odcienie, które doskonale wpiszą się zarówno w styl klasyczny, jak i nowoczesny. Wymienia się tu chociażby biel, stonowane beże czy brązy.  

Jakiego typu materiały dominują w stylu modern classic?

Występują tu głównie ekskluzywne, niezwykle dobrej jakości materiały. Do obicia mebli czy produkcji tekstyliów, używa się takich tkanin jak: welur, zamsz, jedwab, gobelin oraz aksamit.

Jaki żyrandol do wnętrza w stylu modern classic?

W pomieszczeniu urządzonym w tym nurcie sprawdzą się zarówno dekoracyjne żyrandole, jak i te posiadające prostszą formę. Żyrandole o promienistej konstrukcji wpiszą się w estetykę stylu nowoczesnego, natomiast kryształowe – stylu klasycznego. 

Jakie dodatki będą idealne do przestrzeni modern classic?

Specyfikę tego stylu doskonale podkreślimy ustawiając w pomieszczeniu dekoracyjne świeczniki w kolorze srebra lub złota czy poduszki wykonane z dobrych materiałów. Pasować tutaj będą także miękkie dywaniki i narzuty oraz duże lustra.