Jak urządzić przestronną sypialnie?

„Duże łóżko na środku sypialni

Duża sypialnia to wiele możliwości, jednak może okazać się, że to równie wiele zmartwień. Mimo dużego pola do popisu, musimy postawić na funkcjonalność i przytulność. Nie chcemy, żeby wyglądała ona pusto i salonowo. Sypialnia powinna być miejscem odpoczynku i regeneracji, dlatego tak ważne jest jej umeblowanie.

Najważniejsze informacje

Dzięki dużemu metrażowi, tak naprawdę nie mamy ograniczeń w kwestii aranżacji. Mamy wiele możliwości, zarówno jeśli chodzi o wybór stylu, jak i rozmieszczenie mebli i dekoracji. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach:

  • Lepiej będzie wybrać ciepłe kolory. Nie chcemy jeszcze bardziej powiększyć przestrzeni chłodnymi barwami. Dzięki temu, że mamy duży pokój, możemy postawić na wszystkie barwy. Mogą być one kolorowe i wesołe, a decydując się na jasne, pamiętajmy o ciepłych odcieniach. Nie decydujmy się na połączenie dwóch intensywnych kolorów, wtedy może powstać niechciany efekt chaosu.
  • Masywne meble to doskonałe rozwiązanie, żeby zapełnić wnętrze. Małe mogą się zgubić w dużej przestrzeni i pozostaną niezauważone, oprócz tego mogą spowodować optyczne powiększenie pokoju, co sprawi, że będzie wyglądał na nieumiejętnie urządzony. Oprócz tego, że warto wybrać meble o masywnych rozmiarach, mogą być one dodatkowo zdobione.
  • Naturalne drewno. Nie ma lepszego sposobu na ocieplenie wnętrz niż dodanie do niego nieco drewnianych dodatków. Dzięki temu zawsze osiągniemy efekt ciepła, obojętnie czy zdecydujemy się na meble z dodatkiem drewna, dekoracje, ściany czy drewnianą podłogę. Za każdym razem będzie ono idealnie pasowało do dużych przestrzeni.
  • Tapicerowane meble sprawią wrażenie przytulnych, dlatego jeśli jesteśmy fanami takiego wystroju, śmiało możemy wprowadzić je do sypialni. One również sprawią, że pokój będzie przyjemniejszy.

Co oprócz sypialni?

sypialnia

Kiedy nasza sypialnia jest wyjątkowo duża, warto rozważyć połączenie jej z innym, dodatkowym pokojem. Pierwszą propozycją będzie dodatnie do niej garderoby. Będzie to dobry pomysł dla wszystkich miłośników ubrań. Oprócz stawiania dużej ściany, możemy rozgraniczyć nasze pokoje ściankami działowymi. Wtedy zrobimy z garderoby mały pokoik, w którym możemy postawić szafy, toaletkę i powiesić lustro.

Kiedy wystarczy nam jedna szafa, warto pomyśleć nad gabinetem w sypialni. Nie wszyscy zgodzą się z tym rozwiązaniem, mówiąc, że jest to pokój wypoczynku, w którym nie powinniśmy pracować. Jednak, gdy umiejętnie wydzielimy jego małą część na biurko i przydatne przedmioty do pracy, może okazać się to dobrym pomysłem.

Na jaki styl postawić?

Wybierając styl przewodni sypialni, większość osób decyduje się na styl skandynawski, boho, eklektyczny lub klasyczny. Pomożemy Wam wybrać jeden z nich i podpowiemy, jak urządzić w nich dużą sypialnię.

  • Styl skandynawski  –  jest to klasyczny wybór kojarzący się z minimalizmem i neutralnymi barwami. Przez kolory, które w nim dominują, może wydawać się nieodpowiedni do dużej przestrzeni. Jasne kolory nie oznaczają chłodnego pokoju, wystarczy wybrać je w ciepłych odcieniach. Jeżeli wybierzecie właśnie ten styl, pomyślcie o brązach i beżach, które delikatnie otulą cały pokój.
  • Styl boho  –  z założenia kojarzy się z przytulnością, dlatego to dobre rozwiązanie do przestronnego pomieszczenia. Kolory, które dominują, rozmaite wiklinowe dekoracje, naturalne materiały – to wszystko sprawia, że duże wnętrza zyskują zupełnie inny wygląd. Zdecydowanie się na niego będzie strzałem w dziesiątkę.
  • Styl eklektyczny  – jest jednym z bardziej kontrowersyjnych wyborów. Charakteryzuje się łączeniem elementów z różnych stylów, dlatego niektórzy uważają, że jest zbyt szalony. Mamy w nim pełną swobodę. Głównie dominuje tu styl industrialny połączony z klasycznym. W takiej sypialni nie powinno zabraknąć surowych elementów, które zostaną ocieplone przez klasykę, czyli np. drewno.

Sposoby na ocieplenie dużej sypialni

Kiedy styl mamy już wybrany, pamiętajmy o sposobach na nadanie pomieszczeniom przytulności.

  • Dodatki są kluczowe. Chodzi głównie o wybór miłych materiałów takich jak puszyste poduszki czy grube koce. Nadadzą one pomieszczeniu bardzo rodzinny i przytulny klimat.
  • Ciepłe odcienie to podstawa, o której powinniśmy pamiętać. Nie ograniczają się jedynie do kolorów ścian, ale również mebli, akcesoriów.

Duża sypialnia daje nam wiele możliwości. Dzięki niej możemy stworzyć wiele ciekawych aranżacji. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu, nie będzie to już dla was problematyczna kwestia. Jeśli marzysz o przestronnej i oryginalnej sypialni, która będzie spójna z resztą domu, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem projektantów NARYSUJEMY! Razem stworzymy idealne miejsce wypoczynku.