JAK URZĄDZIĆ BIURO W SALONIE?

jasne, domowe biuro

Kącik biurowy w pokoju dziennym 

W naszych wyobrażeniach osobiste biuro często jawi się jako elegancki gabinet z dużym, wygodnym biurkiem, miękkim, skórzanym fotelem i bogatą biblioteczką. W rzeczywistości nie każdy może sobie pozwolić na odrębny pokój na biuro, dlatego alternatywnie przeznaczamy w tym celu dostępną przestrzeń w salonie. Z odpowiednio zaaranżowanym wnętrzem możemy stworzyć równie funkcjonalne i komfortowe miejsce do pracy w pokoju dziennym. W tym artykule podpowiadamy, jak zaaranżowac kącik biurowy w salonie i na co zwrócić uwagę w trakcie tego procesu. 

drewniane krzesło i stół, pomarańczowa ściana

Salon czy sypialnia? 

Najczęściej decydujemy się umieścić biuro w pomieszczeniach, które pełnią już jakąś funkcję w naszym mieszkaniu. Zwykle wybór pada na salon lub sypialnię, ale które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze? Pokój dzienny jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w naszym domu, dlatego dużo łatwiej będzie nam wygospodarować w nim dodatkowe miejsce na kącik biurowy. Choć sypialnia nie jest w stanie zagwarantować nam tego samego, oferuje za to prywatną przestrzeń, która pozwala na pracę w ciszy i spokoju, Nie oznacza to jednak, że w salonie nie można stworzyć równie przyjaznego i funkcjonalnego biura. 

Urządzanie biura w salonie

Salon jest przestrzenią wielofunkcyjną, dlatego zorganizowanie w nim miejsca do pracy nie musi stanowić dużego problemu. Aranżując w nim kącik biurowy, wystarczy pamiętać o czterech podstawowych zasadach: 

  • oddzielenie przestrzeni roboczej od wypoczynkowej, 
  • odpowiednie oświetlenie,
  • wygodne biurko i krzesło,
  • harmonizujący wygląd mebli biurowych z wystrojem salonu. 

Powyższe wskazówki pozwolą stworzyć nam wygodną i funkcjonalną przestrzeń do pracy w pokoju dziennym – poniżej omówimy każdą z nich dokładniej. 

drewniane biurko, szare ściany

Wydzielanie strefy na biuro w salonie 

Chcąc urządzić w pokoju dziennym biuro, powinniśmy oddzielić przestrzeń roboczą od wypoczynkowej, tak aby stworzyć zaciszne miejsce do pracy oraz strefę, w której będzie można swobodnie odpoczywać. Nasz kącik biurowy możemy wydzielić za pomocą zasłony tekstylnej, parawanu lub mebli. Idealnie w tej roli sprawdzi się duży dwustronny regał, który dodatkowo może posłużyć nam za biurową biblioteczkę z potrzebnymi książkami i dokumentami tuż pod ręką. Zaletą zasłony i parawanu jest z kolei możliwość ich szybkiego złożenia w dowolnym momencie, dzięki czemu – w zależności od ustawienia biura – będziemy mogli wpuścić więcej dziennego światła w głąb salonu lub po prostu zyskać więcej miejsca w pomieszczeniu, gdy nie pracujemy. 

ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE 

W biurze w salonie przyda nam się odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu będziemy pracować wydajnie, nie męcząc przy tym oczu. Najlepiej w tym celu zadbać o kilka źródeł światła. Oprócz lampki na biurko, która zapewni nam jasny i skupiony strumień, możemy również dodać lampę podłogową lub kinkiety, mogące równocześnie pełnić funkcje dekoracyjne w naszym wnętrzu. Warto również rozważyć umieszczenie biurka przy oknie, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z walorów światła dziennego. 

Meble biurowe 

Choć biuro współcześnie nie jest szczególnie wymagającą przestrzenią – aby spełniało swoją funkcję, wystarczy nam biurko i krzesło – warto zadbać o to, by meble te były odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. Ergonomiczny regulowany fotel lub biurko z funkcją regulacji wysokości na pewno przyczynią się do poprawy naszego komfortu. Rozważ również wybór narożnego biurka, które oferuje dużą przestrzeń roboczą i nie zajmuje zbyt dużo miejsca.  W małym salonie sprawdzą się również składane modele. Dzięki temu, że można je w dowolnym momencie złożyć, zyskujemy więcej cennego miejsca w pomieszczeniu, a sam design sprawia, że są ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym. 

biurko i krzesło w salonie

Spójny wystrój 

Ostatnim, ale równie ważnym z estetycznego punktu widzenia aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest spójna aranżacja. Aby pokój dzienny dobrze się prezentował, zadbajmy o to, aby meble biurowe dobrze komponowały się z jego wystrojem. Strefa przeznaczona na biuro powinna zatem pasować zarówno kolorystycznie, jak i wpisywać się w styl aranżacyjny całego wnętrza. Jeśli nasz salon urządzony jest w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, wybierzmy proste modele bez finezyjnych ozdobników, natomiast w przypadku wystroju w stylistyce skandynawskiej lub boho, sprawdzą się meble i elementy z drewna. Aranżując biuro w pokoju dziennym, kierujmy się jednolitą estetyką, podobnymi materiałami wykończeniowymi oraz dekoracjami. 

Projektowanie wnętrz to nasza specjalność!

Skorzystaj z wieloletniego doświadczenia NARYSUJEMY i stwórz wymarzony wystrój swoich wnętrz. Nasz zespół utalentowanych projektantów wykona dla Ciebie stylowe i funkcjonalne aranżacje całego mieszkania lub domu. Każdy projekt dopasowujemy indywidualnie do Twoich potrzeb tak, abyś mógł cieszyć się wymarzonymi wnętrzami. Na rynku działamy już od wielu lat, ale zawsze kierowaliśmy się profesjonalnym podejściem, dzięki któremu możemy się pochwalić rzeszą zadowolonych klientów oraz ogromną ilością udanych projektów. Obecnie działamy na terenie Warszawy i okolic, ale nasze usługi są również dostępne zdalnie w całej Polsce.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić biuro w małym salonie?

W salonie z małym metrażem sprawdzi się biurko narożne, które ze względu na swoją budowę można dokładnie dopasować do wnętrza. Modele z funkcją składania w dowolnym momencie pozwolą nam zyskać jeszcze więcej miejsca. Z tego samego względu zasłona i parawan sprawdzą się znakomicie w oddzielaniu strefy roboczej od wypoczynkowej w salonie. 

Jak wydzielić biuro w pokoju dziennym?

Istnieje kilka sposobów na oddzielenie przestrzeni roboczej od wypoczynkowej w salonie. Aby odizolować kącik biurowy, możemy zawiesić zasłonę tekstylną lub umieścić parawan. Oprócz tego idealnie sprawdzą się duże i wysokie meble, takie jak komoda czy dwustronny regał, który możemy również wykorzystać do przechowywania dokumentów i książek potrzebnych do pracy. 

Jak urządzić biuro w salonie w stylu loft?

W urządzeniu przestrzeni do pracy w salonie w stylu loft pomogą nam meble biurowe posiadające industrialny, surowy design. Najlepiej postawić na biurko lub regał o metalowej konstrukcji, które wpiszą się w każdą aranżację typu loft. 

Jak urządzić kącik biurowy w salonie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to połączenie minimalizmu, prostoty i naturalności, dlatego jeśli chcesz urządzić biuro w pokoju dziennym zaaranżowanym w tym klimacie, postaw na meble biurowe wykonane z drewna. Najlepiej sprawdzą się biurka o wizualnie lekkiej konstrukcji z prostym krzesłem oraz kontenerkiem do przechowywania dokumentów.