OGRÓD ZIMOWY JAKO PRZYDOMOWY TARAS

taras i balkon

CO TO JEST OGRÓD ZIMOWY?

Ogród zimowy jest częścią domu, ale stanowi jego dodatkową, najczęściej przeszkloną powierzchnię, umiejscowioną przy jednej ze ścian budynku. Cała konstrukcja zbudowana jest z drewna, stali bądź aluminium. Przyjmuje różne kształty, chociaż najpowszechniejsze są te prostokątne. Należy dostrzegać różnice między ogrodem zimowym a oranżerią, która jest oddzielnym obiektem znajdującym się w ogrodzie. Wyodrębnia się dwa warianty ogrodów: ogrzewane i nieogrzewane. Te drugie najczęściej służą do przezimowania roślin, które są mniej odporne na bardzo niskie temperatury, tak aby po zimie znowu mogły zostać przeniesione na taras czy balkon. Z ogrzewanych natomiast korzysta się całorocznie, ze względu na temperaturę porównywalną do tej panującej w domu.

ogród zimowy, rośliny w domu

JAKIE PEŁNI FUNKCJE?

Ogród zimowy ma wiele zastosowań. Wykorzystywany jest według indywidualnych potrzeb i preferencji. Sprawdzi się jednakowo w roli wypoczynkowej jako taras bądź użytkowej, jako jadalnia czy gabinet. Największe znaczenie zyskuje, kiedy aura nie sprzyja spacerom. Szklane otoczenie efektywnie ochroni jego posiadaczy przed gradem, śniegiem, deszczem, jak i nadmiernym słońcem. Jest miejscem relaksu i wyciszenia. Jego wyjątkową zaletą jest to, że stanowi on łącznik między zewnętrznym światem natury a częścią wewnętrzną domu. Dzięki temu, że jest to miejsce przejrzyste i dobrze doświetlone, będzie idealne, aby wstawić tam wygodny fotel i oddać się w nim ciekawej lekturze. Wieczorami zaś można zorganizować w ogrodzie przyjęcie czy spotkanie z przyjaciółmi przy lampce wina. Funkcjonalnym zastosowaniem zimowego ogrodu jest także uprawa ziół, dzięki czemu przez cały rok możemy cieszyć się świeżymi dodatkami do naszych potraw. Zimowy ogród znajdzie również swoje miejsce, jeśli będzie przylegał do budynku firmowego. Przestrzeń taką można wtedy urządzić jako miejsce spotkań z klientami czy gabinet.

JAK GO ZAŁOŻYĆ?

ogród zimowy, rośliny w domu,

Warto, aby pomysł na posiadanie ogrodu zimowego powstał już przy pierwszych szkicach podczas budowy domu. Pozwoli to stworzyć logiczną całość ze wszystkimi modułami architektonicznymi. Dodatkowo, łatwiej będzie połączyć nam go z ogrzewaniem domu. Oczywiście znajdzie się również wyjście, jeśli budowa domu już została zakończona. Wtedy najlepszą opcją będzie gotowa konstrukcja, którą w bardzo łatwy sposób można zainstalować przy istniejącym budynku. Czy istnieją przepisy prawne regulujące budowę ogrodu zimowego? Jeśli jego wymiar nie przekroczy 35 m2, nie potrzebujemy żadnych zezwoleń. Musimy jedynie zgłosić chęć jego budowy w urzędzie gminie bądź starostwiepowiatowym. Należy jednak pamiętać, aby umiejscowić go około 3-4 m od granicy posesji. Uznaje się, że powinien mieć minimum 3 m długości i 2 m szerokości. Bardzo ważnym punktem przy wyborze lokalizacji ogrodu zimowego jest intensywność nasłonecznienia. Najlepszą z opcji będzie strona południowa – dzięki temu, w najlepszym stopniu będziemy mogli wykorzystać energię słoneczną. Dobrym rozwiązaniem, aby nie nagrzewać zbyt intensywnie wnętrza latem, będzie sąsiedztwo drzew liściastych. Przy położeniu wschodnim lub zachodnim, temperatury będą bardziej przyjazne dla użytkowników. Ponadto uzyskamy sprzyjające warunki do hodowli większości dostępnych roślin. Usytuowanie północne natomiast znacząco zwiększy koszty energii potrzebnej do ogrzewania. By uzyskać najlepszy efekt i przez długie lata móc korzystać z ogrodu zimowego, podczas budowy powinniśmy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • szczelność i odporność na silny wiatr czy wytrzymałość na spadający śnieg,
  • izolacja przed wilgocią oraz ocieplenie wełną czy styropianem,
  • instalacja okien w dachu, które umożliwią wentylowanie ogrodu,
  • wybór szkła o niskim przenikaniu ciepła,
  • montaż ogrzewania podłogowego lub konwekcyjnego.

JAK GO URZĄDZIĆ?

Aby uzyskać spójną całość, warto urządzić ogród zimowy w stylu, który panuje w domu bądź na tarasie, dobierając do niego meble ogrodowe lub dedykowane do salonu. Z założenia, jest to miejsce przeznaczone do wypoczynku, więc w jego wyposażeniu nie może zabraknąć komfortowego hamaka, leżaka, kokonu czy huśtawki. Przy wyborze mebli należy zwracać uwagę na jakość użytych materiałów. Powinny być odporne na wilgoć i działanie słońca. Dobrą opcją będą tu meble rattanowe, bambusowe czy wiklinowe. O odpowiedni nastrój zadbają dekoracje oraz oświetlenie. Możemy postawić tu na lampiony, świece lub drewniane dodatki. Sposób uprawy roślin również zależy tylko od naszych upodobań. Możemy sadzić je bezpośrednio w gruncie, w donicach lub w najnowocześniejszy sposób – stworzyć kompozycję na ścianie.

ogród zimowy, przeszklony taras

CZY WARTO POSTAWIĆ NA OGRÓD ZIMOWY?

Prawdopodobnie artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości. Zdecydowanie posiadanie ogrodu zimowego ma same plusy. Najważniejszy – jest bardzo funkcjonalny. Możemy stworzyć miejsce do odpoczynku, uprawy roślin czy zaaranżować w nim gabinet do pracy. Dodatkowa przestrzeń, na którą każdy z nas znajdzie własny pomysł.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie zastosowanie ma ogród zimowy?

Może służyć jako gabinet albo być przedłużeniem salonu. Spełni również swoją funkcję jako strefa relaksu dla osób lubiących ciszę i spokój. Będzie idealnym miejscem do uprawy roślin przez cały rok.

Jak zbudowany jest ogród zimowy?

Jest to szklana powierzchnia przylegająca do jednej ze ścian domu. Jest to przestrzeń całkowicie zamknięta co umożliwia korzystanie z niej przez cały rok. Może być dodatkowo ogrzewana.

Jak urządzić ogród zimowy?

Jest to odpowiednie miejsce na wygodny hamak czy huśtawkę. Sprawdzą się również rattanowe lub bambusowe meble. Nie można zapomnieć o klimatycznym oświetleniu oraz dekoracjach.