Image Alt

Praca zdalna w domowej przestrzeni  

biurko z lampką i regałem

Domowe biuro  

W ostatnim czasie określenie “home office” stało się niezwykle popularne. Ze względu na bezpieczeństwo, wielu z nas było zmuszonych do pracy we własnych czterech kątach. Dla jednych oznaczało to komfort i wygodę, a dla innych spore utrapienie z powodu nieodpowiednich warunków do stworzenia biura w domowym zaciszu. Najczęstszą tego przeszkodą jest mały metraż mieszkania. Mimo to, istnieją metody, które mogą temu zaradzić. Niezależnie od przeciwności, jesteśmy w stanie wygospodarować idealne miejsce na gabinet. 

Od czego zacząć?  

W momencie podjęcia decyzji o pracy w domu zastanawiamy się, jaką przestrzeń przeznaczyć na gabinet. Pojawia się dylemat – czy urządzić biuro w osobnym pokoju, czy może jednak zorganizowanie kącika w sypialni, salonie lub innym miejscu będzie wystarczające.  

Zatem, jak się do tego zabrać? Początkowo należy wydzielić strefę wyłącznie dedykowaną do pracy zdalnej. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować dzień, ponieważ obowiązki służbowe będą wykonywane w wyznaczonym miejscu. Odejście od stanowiska będzie sygnałem zakończenia pracy i rozpoczęcia kolejnego etapu dnia, czyli odpoczynku. W ten sposób nie będziemy odczuwać ciągłego zmęczenia, a nasz organizm szybko przyzwyczai się do takiego schematu.  

komputer, regał

Oprócz tego w dobrze urządzonym biurze pozbędziemy się trudności związanych z szukaniem służbowych papierów, gdyż wszystko będzie znajdować się pod ręką. A co więcej, w końcu przestaniemy się wstydzić drugiego planu za naszymi plecami i odważymy się brać udział w spotkaniach online na włączonej kamerce. 

Jak urządzić biuro w domu? – 3 kroki 

Znalezienie wolnego miejsca do pracy w mieszkaniu i stworzenie wygodnego stanowiska może być niełatwym zadaniem. W teorii zazwyczaj wszystko wydaje się przejrzyste i proste, a w praktyce czeka nas wiele wyzwań. Aby to ułatwić wykonanie tego zadania, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Znajdźmy odpowiednie miejsce – jest to najważniejsza kwestia, dlatego należy dokładnie ją przeanalizować i nie śpieszyć się z wyborem. W szczególności, gdy mamy do czynienia z niewielką przestrzenią, warto rozrysować sobie plan mieszkania oraz zastanowić się nad przemeblowaniem, dzięki któremu może uzyskamy trochę wolnego metrażu. Ważne jest, by w pobliżu znajdowało się gniazdko, które umożliwi swobodne podłączenie komputera czy lampki do prądu. Ponadto najlepiej, gdyby biurko znajdowało się przy oknie, aby mieć jak najwięcej dostępu do światła dziennego. 
  2. Dopasujmy wygodne meble – dobrze dobrane biurko i ergonomiczny fotel to klucz do sukcesu. Jednak, gdy w danej chwili nie możemy sobie pozwolić na większe wydatki, krzesło z kuchni okaże się równie dobrym rozwiązaniem na jakiś czas. 
  3. Przygotujmy miejsce do przechowywania – poza dwoma najważniejszymi meblami, należy zorganizować przestrzeń na wszystkie potrzebne dokumenty i inne akcesoria biurowe, tak by znajdowały się pod ręką. Do tego przydadzą się regały, szafki i komoda. Jeśli nie znajdzie się tyle wolnego miejsca, drewniane półki ścienne będą odpowiednią alternatywą. Nie dość, że są solidne i wytrzymałe, to dodatkowo świetnie prezentują się w każdym wnętrzu. 
organizer na dokumenty, fotel

Jak oddzielić strefę pracy w pomieszczeniu? 

Jeżeli nie mamy możliwości urządzenia osobnego gabinetu, postarajmy się o maksymalne oddzielenie strefy służbowej od prywatnej. Granica pomiędzy nimi powinna być wyraźnie wyznaczona, dlatego zapomnijmy o pracy na kanapie czy przy stole w jadalni. Niezależnie od tego, gdzie planujemy miejsce pracy – zróbmy to dobrze. Ważne jest ustawienie biurka w taki sposób, by nie rozpraszały nas pozostałe obszary mieszkania, jak zabałaganiona kuchnia czy nieład w salonie. Na wydzielenie przestrzeni w pokoju dziennym bądź sypialni pomogą nam sprawdzone pomysły: 

  • za sprawą wysokiego regału stworzymy profesjonalny kącik do pracy, a na dodatek utrzymamy porządek w papierach, 
  • przy użyciu stylowego i mobilnego parawanu rozdzielimy sferę służbową od prywatnej, dodatkowo będziemy mogli złożyć i schować go w dobrowolnym momencie, 
  • za pomocą ścianki działowej mamy możliwość stworzenia niemalże osobnego gabinetu, 
  • za pośrednictwem zasłony również wydzielimy przestrzeń, a w szczególności tam, gdzie nie ma miejsca na większą przegrodę. Poza tym będzie idealnym elementem wystroju do sypialni. 

Mały gabinet – wskazówki 

Największą trudnością w projektowaniu biura w domu jest niewielki metraż. Na szczęście istnieje kilka sprytnych patentów, które pozwolą nam wygospodarować miejsce do pracy. Przede wszystkim skorzystajmy z biurka o mniejszym rozmiarze niż standardowe – jeżeli potrzebujemy tylko laptopa bez dodatkowych sprzętów postawmy na blat o wielkości 60×60 cm. W momencie, gdy zakończymy pracę zdalną taki mebel może posłużyć jako stolik do salonu czy kwietnik. Oczywiście funkcjonalność to podstawa, jednak warto dopasować jego wygląd do wystroju wnętrza, a mały stół zawsze będzie przydatny. 

lampka regulowana, kwiat

Blat zamiast biurka? Czemu nie! Doskonale sprawdzi się w niewielkich pokojach – wystarczy przymocować go do ściany za pomocą wytrzymałych wsporników. Dzięki niemu bez większych problemów dostosujesz głębokość i długość przestrzeni roboczej do wielkości pomieszczenia. Obecnie sklepy dysponują szeroką ofertą tego typu mebli, więc nie będziemy musieli się ograniczać. 

Innym rozwiązaniem jest podwieszane biurko zamontowane na wspornikach składanych. Z jednej strony tego rodzaju mebel będzie wymagał od nas codziennego przygotowania – rozkładania, przyniesienia krzesła i rozstawienia niezbędnych sprzętów oraz akcesoriów. Z drugiej strony – po zakończonej pracy zniknie w magiczny sposób, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się wolną przestrzenią.  

Dodatkowe rozwiązania aranżacyjne dla małego gabinetu: 

  • jeśli planujemy przyjmować klientów, fotele i stolik ustawmy we froncie pokoju, natomiast biurko i regały w jego głębi, 
  • gdy mamy do dyspozycji bardzo małą przestrzeń, biurko umieśćmy na środku pokoju, a resztę wyposażenia urządźmy wokół niego, 
  • kiedy mamy do przechowania dużą ilość książek i dokumentów, zdecydujmy się na biurko narożne połączone z dodatkowymi szafkami i półkami. 

Zaplanuj z nami swoje wymarzone wnętrze 

Przemyślana aranżacja sprawi, że nawet w najmniejszej przestrzeni jesteśmy w stanie zorganizować wygodne i estetyczne domowe biuro. Kierując się sprawdzonymi metodami możemy wpłynąć nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na efektywność pracy. 

Firma NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów zajmujących się projektowaniem całych domów i mieszkań o wieloletnim stażu. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, dbając o każdy szczegół i kierując się najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Przygotujemy plan w oparciu o Twoje wskazówki. Pomożemy sporządzić projekt, udzielimy rady w zakresie umeblowania, tworzyw czy akcesoriów. Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy, a online w obrębie całej Polski. Czekamy na Ciebie! Skontaktuj się z nami! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Jak urządzić biuro w domu?

Przede wszystkim znajdź odpowiednie miejsce – najlepiej takie, w którego pobliżu będzie dostęp do gniazdka oraz okno, by było jak najwięcej światła dziennego. Dopasuj meble – w zależności od wielkości pomieszczenia wybierz funkcjonalne biurko i wygodne krzesło. Przygotuj także miejsce do przechowywania dokumentów i niezbędnych akcesoriów. Warto postawić na półki ścienne, regały, szafki lub komodę. 

Jak oddzielić strefę pracy od strefy domowej?

Jednym ze sposób jest postawienie wysokiego regału – oddzieli kącik służbowy od strefy domowej, a dodatkowo będzie służyć do przechowywania papierów. Inną metodą jest wydzielenie miejsca za pomocą ścianki działowej, która stworzy osobny gabinet. Z kolei użycie parawanu lub zasłony to świetnie rozwiązanie do sypialni. 

Jak urządzić mały gabinet?

Postawmy na biurko o mniejszych rozmiarach niż standardowe – najlepiej 60×60 cm. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę wolnego miejsca. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest blat, który przymocujemy do ściany za pomocą wytrzymałych wsporników. Funkcjonalnym patentem może być także składane biurko – po zakończonej pracy będzie niewidoczne, dzięki czemu przestrzeń się powiększy.