Siłownia w domowej przestrzeni 

salon w stylu grandmillennial

Sport w innym wydaniu 

Regularne uprawianie sportu wymaga odpowiednich warunków. Nie każdy ma czas i ochotę, aby dojeżdżać do klubu fitness. Domowa siłownia to wyjście szalenie komfortowe. Troszczysz się o swoją kondycję i zdrowie, nie opuszczając domu, a co więcej, sprzęt potrzebny do wykonania treningu masz na wyciągnięcie ręki. Specjalne pomieszczenie do treningu, właściwie urządzone, stwarza dopisującą aktywności fizycznej atmosferę.  

Wybór odpowiedniego miejsca 

Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie oddzielnego pokoju. Może być to niezagospodarowane pomieszczenie, które można odpowiednio zaadaptować, ale dobrze nada się także poddasze lub piwnica – tylko wtedy, gdy jest czysta i nie ma w niej wilgoci ani pleśni. Jeśli posiadasz duży garaż, także w nim można zorganizować miejsce na przestrzeń do uprawiania sportu. Okoliczności wydają się nieco trudniejsze, gdy nie posiadasz dodatkowego pokoju, ale i w tym przypadku można sobie poradzić. Jeśli dysponujesz dużym korytarzem lub półpiętrem, czy też obszerną sypialnią, możesz postarać się zaaranżować je na przestrzeń przeznaczoną do wysiłku fizycznego. Miejsce to można wyodrębnić za pomocą dużego regału czy parawanu w sytuacji, gdy zdecydujesz się na zrobienie siłowni w sypialni. 

Zagospodarowanie przestrzeni 

Decydując się na odpowiednie pomieszczenie, nie można pominąć kilku elementów. Aby trening był bezpieczny i nie zakłócał funkcjonowania pozostałych domowników, zwróć uwagę na podłogę – musi być mocna i antypoślizgowa (w szczególności, gdy będziesz trenować z ciężarami lub sztangą). W przypadku mniejszej powierzchni nada się gumowa mata lub wykonana z włókna poliestrowego, jednak gdy urządzasz siłownię w oddzielnym pomieszczeniu, weź pod uwagę podkład korkowy. Może on wygłuszyć pomieszczenie. 

Kolejnym istotnym elementem jest wentylacja. Domowa siłownia powinna posiadać dobrą cyrkulację powietrza (kratka wywiewna, nawiewniki). Do pokoju, w którym trenujesz, musi dopływać większa ilość tlenu, aniżeli w innych przestrzeniach. 

Zadbaj także o oświetlenie i ściany. Jeśli posiadasz oddzielny pokój przeznaczony do uprawiania sportu, możesz pokusić się o wygłuszenie ścian. W przypadku światła zastosuj zestaw lampek halogenowych, które rozmieścisz na całym suficie. Dobre oświetlenie zapewni ci odpowiednie bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. 

Urządzając przestrzeń do ćwiczeń, nie zapomnij także o lustrach. Oprócz walorów estetycznych, pozwolą Ci obserwować, czy właściwie wykonujesz ćwiczenia, co jest nadzwyczaj ważne, gdy trenujesz samodzielnie.  

Wyposażenie  

Zanim zdecydujesz się na konkretny sprzęt, zastanów się, jak zazwyczaj ćwiczysz i z jakich przyrządów korzystasz. Wolisz cardio czy trening siłowy? Determinuje to, w co powinieneś zaopatrzyć swoją domową siłownię. Opłaca się zainwestować w kilka podstawowych akcesoriów, a z biegiem czasu dokupić to, czego będziesz potrzebować. 

 • Treningowe taśmy, pozwolą na trening prawie każdej części ciała, co więcej są małe i lekkie, więc praktycznie nie zajmują miejsca.  
 • Skakanka, jest tania i dzięki niej zrobisz mocny trening cardio. 
 • Mata do ćwiczeń, to podstawowy element wyposażenia. Zaopatrz się w taką, która jest antypoślizgowa. 
 • Hantle, są najbardziej powszechnym sprzętem do ćwiczeń. Możesz wykonać z nimi właściwie każdy trening. Nie zajmują dużo miejsca i nie są drogie. 
 • Orbitrek/rowerek stacjonarny, oba służą do treningu cardio. Rower zazwyczaj jest mniejszy. Niektóre modele można także złożyć. 
 • Bieżnia, jest sporym i bardziej kosztownym przyrządem. Nada się, jeśli posiadasz większą przestrzeń w mieszkaniu. 

Mały kącik do treningu 

W przypadku, gdy ogranicza Cię przestrzeń, nie rezygnuj z pomysłu na domową siłownię. Jedyne co to jej aranżacja. Będzie wymagać więcej trudu. 

Zwróć uwagę na przechowywanie, zrób miejsce w regale czy szafie na akcesoria potrzebne do ćwiczeń. Wyznacz odpowiedni pojemnik czy pudełko tak, by zawsze były w jednym miejscu. Sprzęty do ćwiczeń nie muszą być duże. Do wykonania dobrego treningu wystarczą ci mata, małe hantle lub gumy oporowe. 

Gdy posiadasz niewielkie mieszkanie, z pomocą mogą przyjść mobilne lub składane meble -stoły czy krzesła, które podczas treningu mogą stać złożone koło ściany. 

Zalety domowej siłowni 

To, że ruch i ćwiczenia pozytywie oddziałują na zdrowie, jest faktem oczywistym. Trening w domowej przestrzeni może być znakomitą alternatywą dla ćwiczeń w fitness klubie. Przyjrzyjmy się plusom domowej siłowni. 

 • Oszczędność kosztów, nie płacisz za karnet ani wejściówki czy inne wydatki związane z tradycyjną siłownią. 
 • Oszczędność czasu, nie musisz pakować stroju i torby. Nie poświęcasz także czasu na dojazd i powrót z sali treningowej. 
 • Komfort, możesz czuć się swobodnie, nikt cię nie obserwuje i nie ocenia tego, jak ćwiczysz. 
 • Czystość, w domowej siłowni trenujesz wyłącznie Ty albo Twoi domownicy, a nie niezliczona ilość osób. Możesz także dokładnie wyczyścić sprzęt i mieć pewność, że jest odpowiednio przygotowany. 
 • Nie oczekujesz na sprzęt, nie musisz poświęcać czasu na czekanie, aż ktoś skończy serie i zwolni akcesoria do treningu. 
 • Możliwość treningu o dowolnej porze, miejska siłownia działa tylko w określonych godzinach. W domu możesz ćwiczyć, kiedy chcesz. 

Fachowy projekt wnętrz  

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem własnej siłowni w domu i chcesz poznać temat od podszewki, nawiąż współpracę z NARYSUJEMY. Doświadczony zespół projektantów z chęcią doradzi i pomoże w aranżacji Twojego wnętrza. Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicach oraz wykonujemy zdalne projekty wnętrz w całej Polsce. 

Skontaktuj się z nami! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czy w małym mieszkaniu można zaaranżować przestrzeń na siłownię?

Jeśli posiadasz małe mieszkanie, wystarczy, że znajdziesz trochę przestrzeni na rozłożenie maty w sypialni czy salonie. Sprzęt najlepiej przechowuj w pudełkach czy kartonach w szafie czy regle. Do jego wykonania nie potrzebujesz dużego sprzętu, wystarczą mata, gumy oporowe czy hantle. Jeśli nie posiadasz dużo przestrzeni zastanów się nad meblami składanymi czy mobilnymi. Można łatwo je przenieść i zrobić miejsce do treningu. 

Jakie są zalety domowej siłowni?

Dzięki domowej siłowni nie musisz tracić czasu na dojazd do klubu fitness i z powrotem, nie opłacasz karnetu i cały sprzęt masz przy sobie. Co więcej, w domu możesz ćwiczyć o dowolnej porze i nie musisz także dzielić się sprzętem z innymi osobami. 

Jaki sprzęt nada się do domowej siłowni?

Do domowej siłowni sprawdza się mata, hantle gumy oporowe czy skakanka. Umożliwią wykonanie solidnego treningu bez dużych kosztów finansowych. Jeśli posiadasz więcej miejsca i lubisz cardio możesz zaopatrzyć się w orbitrek, rower stacjonarny czy bieżnię. To droższy wydatek, ale na pewno zapewni ci dobry i intensywny wysiłek fizyczny.