Surowa przytulność stylu industrialnego

salon z ceglaną ścianą

Czym jest styl loftowy?

Styl industrialny jest zgrabnym połączeniem surowości, przestronności i cięższego klimatu. Nie może w nim zabraknąć ceglastych ścian, metalowych akcentów czy gołych żarówek. Idealnie sprawdzi się dla osób, które cenią sobie prostotę formy oraz oryginalność. Styl ten, oprócz zapadającego w pamięć wrażenia, jakie sprawia, odznacza się też swoimi niecodziennymi początkami. 

Historia industrialnych przestrzeni 

Człowiek jest w stanie czerpać inspiracje z najbardziej nieoczywistych rozwiązań, do których czasem zmuszają go okoliczności. Podobnie było w przypadku mody na styl loftowy, którego początki datuje się na lata 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to, po upadku i opustoszeniu wielu fabryk i zakładów produkcyjnych, przestrzenie przemysłowe zaczęły pełnić funkcję użytkową dla artystów oraz zwykłych ludzi. Ale czym dokładnie charakteryzuje się ta estetyka? 

Podstawy stylu industrialnego 

Salon w stylu loftowym będzie podążać za ogólnymi zasadami, które rządzą całą koncepcją. Co uzyskamy, odpowiednio aranżując industrialną przestrzeń wypoczynkową? Wrażenie przestronności – szczególnie przypadnie to do gustu osobom nielubiącym poczucia stłamszenia. Ten bonus zyskamy, jeśli zadbamy o odpowiednie naświetlenie pokoju oraz będziemy kierować się zasadą minimalizmu przy doborze mebli. Co więcej, jeśli jesteśmy na dosyć wczesnym etapie planowania tego pomieszczenia, możemy pomyśleć o wpleceniu antresoli ponad normalną część salonu – industrializm ceni sobie bowiem wielopoziomowość. Najlepiej będzie, gdy połączymy dwa szczeble tej powierzchni surowymi, metalowymi schodkami lub drabiną. 

salon

Materiały? Cegła i beton! 

Wybierając materiały, zdobiące nasz loftowy salon, skierujmy uwagę na beton architektoniczny i czerwoną cegłę. Są to absolutne must have każdej industrialnej aranżacji. Jeśli nie odpowiada nam bezpośredniość ich formy, możemy również zdecydować się na pomalowanie tych tworzyw na nieco inny kolor. Dodatkowo w swoich wyborach powinniśmy uwzględnić chłodną stal oraz jej rudą siostrę – corten. Niech jednak miłośnicy organicznych materiałów się nie lękają! Industrializm zachęca również do wkomponowania drewna, najlepiej dębu, do swoich wnętrz – czy to w postaci podłogi, czy cięższego stolika kawowego.  

Barwy industrialne 

Jak każdy styl, tak i ten ma swoją ulubioną paletę barw. Strzałem w dziesiątkę do industrialnego salonu będzie: 

  • biel, 
  • szarość, 
  • czerń. 

Łatwo zapamiętać, prawda? Jednak ten dosyć poważny wachlarz kolorów, ten styl z wielką ochotą rozszerza o bardziej wpadające w oko pozycje. Nic nie stoi na przeszkodzie, alby dodać ceglastą czerwień, głęboką zieleń czy ciemny brąz do naszego salonu. Urozmaici to podstawę kolorystyczną i doda więcej naturalnej przytulności.  

salon i kanapa

Serce salonu – meble

Kiedy znamy już podstawowe założenia i paletę barw, czas na meble. Industrializm nie jest wymagający, jeśli chodzi o dobór wyposażenia – w końcu estetyką nawiązuje do starych fabryk, gdzie oprócz taśmy produkcyjnej i metalowego stolika, nie mogliśmy cieszyć się większymi fanaberiami. Zaczynając od centralnego punktu salonu – kanapy, określmy jej podstawowe cechy. Najlepiej, żeby była prosta w formie, kolorem kontrastująca z barwą, która przeważa w naszej przestrzeni. Dzięki temu meblowi możemy również przełamać wszechobecną surowość pomieszczenia, wybierając kanapę materiałową (np. z weluru) w ciemnoczerwonym odcieniu.  

Myśląc o meblach takich jak stolik do kawy czy półki na książki, miejmy na uwadze wybranie ich w odsłonach drewnianych i metalowych. Industrialny salon nie obejdzie się też bez funkcjonalnego, stalowego regału z nutą estetyki retro, która jest tutaj jak najbardziej na miejscu.  

salon z meblami

Post-fabryczne akcenty 

Dodatki do salonu industrialnego powinny być dobrane bardzo uważnie, jeśli chcemy zachować istotę klimatu dawnych fabryk. Ważnym elementem umeblowania naszego salonu jest loftowe oświetlenie, które znacząco wpłynie na całe pomieszczenie. Postawmy na ciężkie, czarne lub stalowe lampy stojące; oszczędne w formie, zwisające luźno żarówki czy proste i małe kinkiety. Ciekawym urozmaiceniem naszego salonu mogą okazać się elektryzujące neony w dowolnym, ożywiającym kolorze.  

Dobrze też, jeśli pokażemy trochę „zaplecza” naszego pomieszczenia – industrializm nie boi się uwydatniać czarnych bądź stalowych elementów konstrukcji pomieszczenia, stelaży czy też ciężkich kabli. Jeśli chcesz dodatkowo ozdobić ścianę, możesz wybrać plakat vintage lub geometryczny obraz, który będzie dobrze korespondować z prostotą formy całego wystroju. Dodatkowym urozmaiceniem, które warto wprowadzić, jest dodanie kilku roślin do naszego salonu – pomogą zachować naturalny balans i spokój.  

Akcenty w naszym domu

Styl industrialny jest jednym z bardziej charakterystycznych nurtów aranżacji wnętrz. Nieważne, czy chcesz wprowadzić tylko pewne jego elementy, czy rygorystycznie przestrzegać wszystkich zaleceń, doda on przestronności i profesjonalnej autentyczności Twojemu salonowi. Postaw na prostotę, ciemniejsze barwy i surowe materiały. Jeśli dodatkowo szukasz pomocy z aranżacją wnętrza, projektanci z NARYSUJEMY efektywnie pomogą Ci z wszelkimi tajnikami sztuki wnętrzarskiej. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Dla kogo jest styl industrialny?

Styl industrialny cechuje się minimalizmem, cięższym klimatem i surowością, jednocześnie uwydatnia przestronność pomieszczenia. Będzie więc odpowiedni dla osób, które dobrze czują się w barwach szarości, bieli i czarni oraz lubią prostą formę z nutą stylu vintage

Jakie oświetlenie do salonu w stylu loftowym?

Wybierając oświetlenie do stylu industrialnego, mamy dosyć szeroki wybór opcji. Możemy wybrać większe, wolnostojące lampy, surowe żarówki czy minimalistyczne kinkiety. Dobrze, jeśli dodatki te będą w kolorach czerni, bieli lub stali. 

Jakie kolory pasują do stylu industrialnego?

Podstawowa paleta barw stylu industrialnego jest dosyć ograniczona – mamy w niej biel, szarość i czerń. Jednocześnie, wprowadzając cegłę, możemy dodać naturalnej, ciepłej czerwieni naszej gamie kolorystycznej. Styl loftowy przyjmie również kolory takie jak ciemny bądź jasny brąz, zieleń, neonową żółć czy granat.