Projektowanie jadalni w stylu loftowym

wnętrze w stylu loftowym

Jadalnia w konwencji loft – czym się wyróżnia? 

Wnętrza loftowe charakteryzują się przestronnością i surowością materiałów. Z uwagi na obecność wysokich okien do środka wpada dużo naturalnego światła, a sama przestrzeń nie jest przytłoczona sporą ilością zbędnych dodatków. Z tego względu, w urządzonym tak pomieszczeniu dobrze się wypoczywa.

Pomimo zamiłowania do ciężkich materiałów i ciemniejszych barw, wnętrze nie sprawia wrażenia chłodnego, a wręcz przeciwnie – panuje w nim przytulny klimat, zdecydowanie sprzyjający wspólnym spotkaniom i rozmowom przy stole. Jadalnię loftową urządza się zwykle w pomieszczeniach z wysokim stropem jak w starych kamienicach. Charakteru nadają jej odsłonięte kable, miedziane rury czy zwisające z sufitu żarówki. Swoistą surowość podkreślają tu tworzywa, takie jak cegła czy beton. 

Jak zaaranżować ściany? 

Loftowe przestrzenie nie powinny sprawiać wrażenia przytłaczających oraz ciasnych, dlatego kolorystyka ścian jadalni zaaranżowanej w tym stylu musi być przede wszystkim jasna, ale i stonowana. Zdecydowanie dominują tu złamane biele czy różne odcienie szarości. W dużych przestrzeniach można dodać kilka mocniejszych akcentów. Śmiało sięgnijmy po głęboką czerń, ale i intensywną czerwień, żółć czy wszelkie odcienie turkusu.  

Jadalnię zaprojektowaną w konwencji loft spektakularnie ozdobi ceglana bądź betonowa ściana. Zawieszone na niej obrazy czy tabliczki dodatkowo dopełnią efektu. Najlepiej, jakby na takiej ścianie znajdowała się odsłonięta lub malowana cegła, jednak dopuszczalne jest także użycie imitujących ten materiał płytek. Dzięki zastosowaniu takiego wykończenia, jadalnia stanie się bardziej przytulna i kameralna, zachowując przy tym swoją przestronność.  

ceglana ściana w jadalni

Jakie meble wybrać? 

Stylowa aranżacja w duchu stylu loftowego może zachwycać już od progu, dzięki zastosowaniu efektownych, przeszklonych drzwi w metalowej, czarnej ramie bądź przesuwnych, osadzonych na prowadnicy. Zaraz po wejściu uwagę przykuwać powinien monumentalny, drewniany stół. W końcu to on stanowi serce loftowej jadalni. Jego blat musi być wykonany z naturalnego, litego drewna, natomiast nogi zwykle są metalowe. Jego rozmiar oczywiście dopasowuje się do metrażu pomieszczenia. W mniejszych jadalniach stosuje się najczęściej stoły z kwadratowym blatem.  

Krzesła jadalniane powinny nawiązywać do estetyki samego stołu. Mogą być to być modele o prostym kształcie, jednak posiadające toporną konstrukcję, np. metalową. Wykonanie ich ze sztucznego tworzywa czy przezroczystego plastiku nada wnętrzu pewnej lekkości. Spektakularnie prezentować się będą tu także modele tapicerowane. W tak zaaranżowanej przestrzeni świetnie sprawdzi się wygodny fotel lub sofa, koniecznie utrzymane w stonowanej kolorystyce. Oprócz komfortu, w takiej aranżacji liczy się również funkcjonalność. Warto postawić na klasyczne, najlepiej drewniane szafki, spiżarki lub kredensy. 

drewniany stół i metalowe krzesła

Na jakie dodatki się zdecydować? 

Specyficznego klimatu jadalni urządzonej w stylu loftowym nadają nie tylko solidne meble, ale i odpowiednio dobrane dodatki. Całość aranżacji ma ostatecznie sprzyjać rodzinnym spotkaniom przy wspólnym stole i tworzyć wyjątkową atmosferę. Swoistą surowość loftu warto złagodzić dużą ilością roślin doniczkowych. Przytulności pomieszczeniu nada również miękki dywan. W tak zaprojektowanej jadalni z pewnością sprawdzą się także: 

  • naturalny obrus w ciemnym odcieniu,  
  • duży zegar wolnostojący,  
  • metalowe pojemniki do przechowywania,  
  • plakaty w czarnych ramach,  
  • ceramiczna zastawa stołowa,  
  • minimalistyczne lustro. 
naturalny obrus w ciemnym kolorze

Co z oświetleniem? 

Urządzając jadalnię w duchu konwencji loft, poświęćmy szczególną uwagę oświetleniu, zwłaszcza nad obszernym stołem, przy którym na wspólne posiłki będzie zbierać się cała rodzina. Wybierzmy więc lampę wiszącą z obszernym kloszem i pękatymi żarówkami. Dobrym pomysłem będzie także użycie karniszy czy kinkietów pochodzących z fabryk czy magazynów bądź odpowiednio na takie stylizowanych. W sklepach z pewnością znajdziemy również lampy przeznaczone typowo do loftowych przestrzeni, np. zawieszone na łańcuchach czy hakach. 

lampa wisząca z dużym kloszem

Nowoczesność i elegancja w jednym projekcie

Jadalnia w stylu loftowym charakteryzuje się surowością materiałów i niezwykłą przestronnością. Odpowiednio dobrane meble i dodatki czynią ją przytulnym miejscem, w którym chętnie spędza się czas przy wspólnym stole. Chcesz wprowadzić ten niespotykany klimat do swojego mieszkania? Nasz zespół projektowy NARYSUJEMY, kierując się zdobytą wiedzą i doświadczeniem zaprojektuje wnętrze Twoich marzeń! Zobacz pełną ofertę, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie meble wybrać do loftowej jadalni?

W samym centrum jadalni powinien stanąć duży, drewniany stół z metalowymi nogami. Do jego estetyki dopasowujemy krzesła, jednak należy pamiętać, żeby posiadały nieskomplikowany kształt i ciężką, najlepiej metalową konstrukcję. W takim pomieszczeniu sprawdzą się także klasyczne szafy czy kredensy wykonane z litego drewna. 

Jak zaaranżować ściany w jadalni w stylu loft?

Ściany loftowej jadalni powinny podkreślać przestronność wnętrza. Świetnie sprawdzą się tutaj jasne, stonowane kolory, np. biel, beż czy wszelkie szarości. Spektakularny efekt osiągniemy także poprzez pokrycie jednej ze ścian surowym materiałem, np. betonem lub cegłą.