Image Alt

JAK POŁĄCZYĆ JADALNIĘ Z SALONEM?

szare welurowe krzesła

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Przed rozpoczęciem prac związanych z urządzeniem salonu z jadalnią, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest preferowana stylistyka. Jakie są nasze upodobania? Czy wolelibyśmy nowoczesny wystrój, czy może klasyczną elegancję? Odpowiedź na to pytanie pomoże nam określić kierunek, w jakim chcemy podążać.

Kolejnym aspektem do rozważenia jest częstotliwość używania części jadalnianej. Czy planujemy regularne posiłki przy stole, czy raczej wykorzystamy go do okazjonalnych spotkań? To pytanie wpłynie na wybór odpowiednich mebli.

Ważne jest również zdefiniowanie i zaplanowanie przestrzeni. Jakie są charakterystyczne cechy naszego pomieszczenia? Gdzie chcielibyśmy umieścić kluczowe elementy, takie jak stół jadalniany i kanapa? Kluczowe jest zachowanie harmonii między dwiema częściami, aby nie wprowadzić zbędnego chaosu.

wygodna kanapa

POŁĄCZENIE DWÓCH ODRĘBNYCH PRZESTRZENI

Należy mieć na uwadze, że połączenie salonu z jadalną nie oznacza zlania się ich w jedną całość, wręcz przeciwnie. Istotne jest zadbanie o to, aby obie części zachowały odrębny charakter, jednocześnie wzajemnie się dopełniając. Możemy osiągnąć to poprzez symboliczne oddzielenie salonu od jadalni. Funkcjonalny podział wnętrza może być osiągnięty m.in. za pomocą elementów architektonicznych, takich jak belka stropowa czy podciąg.

Inne pomysły na zachowanie podziału między salonem i jadalnią:

  • Różne materiały podłogowe: zastosuj tę samą deskę podłogową, ale w dwóch różnych wybarwieniach, aby wizualnie oddzielić salon od jadalni. Możesz także zdecydować się na zupełnie różne materiały podłogowe, ale takie, które ze sobą harmonizują.
  • Wykorzystanie dywanu: umieść duży dywan pod stołem jadalnianym, aby wyodrębnić przestrzeń jadalnianą w obrębie salonu. Zwróć uwagę na wielkość dywanu. Powinien on być na tyle duży, by odsunięte od stołu krzesła nie wychodziły poza jego granice.
  • Różne kolory ścian: możesz rozdzielić salon od jadalni, malując ściany w obu strefach na różne kolory. To proste, ale skuteczne rozwiązanie, które symbolicznie oddzieli przestrzenie i dodatkowo podkreśli ich odrębność.
  • Zastosowanie przegród: jeśli przestrzeń na to pozwala, możesz rozważyć zastosowanie przegród lub półek, które będą pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną.
czarna ściana w salonie

MEBLE

W momencie, gdy już mamy wyobrażenie na temat stylu, w którym chcemy urządzić przestrzeń i sposobu jej podziału, należy zwrócić uwagę na wybór odpowiednich mebli. Powinny one stanowić dopełnienie całego wnętrza. Urządzenie salonu z jadalnią powinno być kompleksowe, zapewniając zarówno przestrzeń do wypoczynku, jak i spożywania posiłków. Niezwykle istotne jest odpowiednie przemyślenie aranżacji poszczególnych stref. Warto zacząć od największych mebli, takich jak kanapa lub narożnik oraz stół jadalniany.

Podczas aranżacji części salonowej należy pamiętać, aby kanapa nie była odwrócona tyłem do jadalni. Meble wypoczynkowe powinny stać się zwieńczeniem kompozycji wokół stołu jadalnianego. Dzięki temu strefy naturalnie będą się łączyć, jednocześnie zachowując swoją odrębność.

Istnieje kilka nieszablonowych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli.

RozwiązanieOpis
Meble wielofunkcyjneSą doskonałym rozwiązaniem dla salonu z jadalnią, szczególnie w przypadku niewielkiego metrażu. Takie meble połączą funkcje różnych elementów, umożliwią zaoszczędzenie przestrzeni i wykorzystanie potencjału pomieszczenia. Przykładem mogą być np. stoły z wbudowanymi schowkami. Takie meble zapewnią elastyczność aranżacyjną i wygodę użytkowania.
Meble składaneSkładane stoły czy krzesła pozwalają zaoszczędzić miejsce, zwłaszcza gdy nie są one używane. W razie potrzeby można je łatwo rozłożyć i stworzyć komfortową jadalnię. Meble składane są praktyczne, funkcjonalne i idealne dla salonów z jadalniami, gdzie elastyczność i optymalne wykorzystanie przestrzeni odgrywają ważną rolę.
EksperymentyTo doskonała okazja do zwiększenia funkcjonalności i urozmaicenia wnętrza. Zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach można wprowadzić nietypowe rozwiązania. Ośmielmy się użyć odważnych kolorów ścian, nietypowych faktur, niekonwencjonalnych mebli czy nietuzinkowych dodatków. Eksperymentowanie pozwoli nadać salonowi z jadalnią indywidualny charakter i sprawi, że będzie on wyróżniał się spośród innych wnętrz.
biała podłoga i ściany

NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ?

Podczas urządzania salonu z jadalnią, warto zwrócić szczególną uwagę na następujące aspekty:

  • Przestrzeń i układ: Zwróć uwagę na płynny układ dostępnej przestrzeni, który umożliwi swobodne poruszanie się między strefą jadalnianą a wypoczynkową. Unikaj zbyt ciasnego zagęszczenia mebli i pozostaw wystarczającą przestrzeń dla ich komfortowego użytkowania.
  • Styl i spójność: Zdecyduj się na określony styl aranżacyjny i staraj się utrzymać spójność w całym salonie z jadalnią. Wybierz meble, kolory i dodatki, które będą ze sobą harmonizować i tworzyć jednolitą estetykę.
  • Oświetlenie i atmosfera: Odpowiednie oświetlenie może znacząco wpływać na atmosferę w salonie z jadalnią. Zastosuj różne źródła światła, takie jak lampy ścienne i podłogowe, aby stworzyć przytulne i funkcjonalne oświetlenie. Dodatkowo można zwróć uwagę na możliwość regulacji natężenia światła, aby dostosować je do różnych potrzeb.

ZAPROJEKTUJEMY WNĘTRZE, KTÓRE POKOCHASZ

Pamiętając o tych trzech aspektach, będziesz wraz z naszymi architektami wnętrz w stanie stworzyć przyjemny i funkcjonalny salon z jadalnią, który spełni Twoje oczekiwania. Nasza firma NARYSUJEMY działa na terenie Warszawy i okolic, ale również zdalnie w całej Polsce. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z oferty i usług naszych wykwalifikowanych architektów wnętrz.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak oddzielić część salonową od jadalni?

Podział wnętrza można osiągnąć poprzez zastosowanie elementów architektonicznych, takich jak belka stropowa. Innym pomysłem jest wykorzystanie różnych materiałów podłogowych, a także użycie dużego dywanu pod stołem jadalnianym.

Jak zaaranżować salon z jadalnią?

Aby stworzyć funkcjonalny salon z jadalnią, istotne jest, żeby meble harmonijnie się komponowały i tworzyły spójną całość. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie elementów wyposażenia, co umożliwi stworzenie naturalnego przejścia między częścią wypoczynkową a jadalnianą.

O co należy zadbać przy aranżacji salonu z jadalnią?

Warto zadbać o płynny układ przestrzeni, który zapewni swobodne poruszanie się. Ważne jest również utrzymanie spójności w stylu i wyborze mebli, aby stworzyć jednolitą estetykę.