Połączenie antyków i nowoczesności

beżowe ściany

Wyjątkowy duet

Połączenie antyków i nowoczesnych wnętrz może stanowić wyzwanie. Często ciężko jest znaleźć właściwy balans między tymi dwoma kontrastującymi stylami. W artykule przedstawiamy najlepsze sposoby zaaranżowania tego duetu, które pomogą Ci stworzyć wyjątkowe wnętrze o unikatowym charakterze.

Antyk w centrum pokoju

Najważniejszym elementem w połączeniu antyków z nowoczesnością jest zachowanie proporcji między nimi. Dobrze jest pamiętać o tej zasadzie i na przykład wybrać wiekowy mebel, który stanie się centralnym punktem, a resztę pokoju napełnić nowoczesnymi dodatkami. Zwracając uwagę na proporcje wyposażenia, możemy nawet wizualnie powiększyć przestrzeń.

beżowa sofa i krzesła w salonie z jadalnią

Łącząc ze sobą meble nowoczesne i stare, warto pamiętać o zasadzie 80/20, dzięki niej uda się zachować równowagę i spójność kompozycji. W pokoju o klasycznym stylu możemy dodać stary zegar lub lampy, które nadadzą przytulnego klimatu, nie wprowadzając chaosu.

Odpowiednie kolory i materiały

Dobrym pomysłem jest połączenie antyków i nowoczesnych mebli w taki sposób, aby tworzyły spójną całość. Kolory powinny być ze sobą skoordynowane, a materiały dopasowane do stylu aranżacji. Przykładowo, można zestawić drewniane antyki z metalowymi elementami nowoczesnych modeli. W ten sposób uzyska się interesujący kontrast, który doda aranżacji charakteru. Warto też zwrócić uwagę na oświetlenie pokoju i postarać się stworzyć wyjątkowy klimat.

Jeżeli chodzi o paletę kolorystyczną, łącząc stare meble z nowoczesnym wnętrzem najlepiej trzymać się neutralnych barw. Nadgryzione zębem czasu wyposażenie czy też dodatki w większości przypadków będą miały wyróżniający się kolor, będą ciemniejsze lub też barwniejsze od stylu nowoczesnego, tak więc aby uniknąć nieładu, dobrze jest trzymać się beżu, bieli i szarości.

beżowe ściany w sypialni

Dodatki i tekstylia

Zabytkowe meble często stanowią duży wydatek, jeżeli nie jesteśmy gotowi na takie zobowiązanie finansowe lub też po prostu nie mamy miejsca na nowy element, ale nadal chcemy nawiązać do przeszłości dobrym pomysłem są dodatki i tekstylia. Stare lampy, zdobione lustra, wzorzyste dywany czy też poduszki stanowią niewielki akcent, ale mogą pomóc nam szybko wprowadzić wnętrze w odpowiedni nastrój.

Jak uniknąć błędów przy łączeniu stylów?

  • Warto w aranżacji stosować neutralne kolory, takie jak beż, biel czy szarość.
  • Pamiętaj o zasadzie 80/20, by nie przytłoczyć pomieszczenia.
  • Zwróć uwagę na oświetlenie.
  • Szukaj antyków dobrej jakości, oryginalnych.
  • Wybierz nowoczesne meble, które wpiszą się w aranżację, proste o stonowanych barwach.
  • Postaw na motyw przewodni, może to być wzór, kolor lub podobny materiał, ułatwi Ci to dopasowanie pozostałych elementów wyposażenia.
  • Nie bój się kontrastu, połącz stary stół i nowe meble, postaw nowoczesną lampę na antycznym stoliku.
parkiet w salonie i jadalni

Gdzie znaleźć antyki?

Starych i zabytkowych mebli oraz dodatków najlepiej szukać w antykwariatach i targach staroci, gdzie pracują specjaliści z doświadczeniem. Mogą nam oni pomóc w znalezieniu odpowiednich elementów i podpowiedzieć coś więcej na temat dbania o zakupione rzeczy. W takich miejscach także łatwiej będzie nam znaleźć meble dobrej jakości, ale warto sprawdzić media społecznościowe i sklepy internetowe, w których także możemy znaleźć unikatowe wyposażenie i dodatki.

Aranżacje w starym stylu

Stworzenie indywidualnej przestrzeni mieszkalnej, dopasowanej do Twojego gustu i charakteru to klucz do idealnego domu. W NARYSUJEMY pomożemy Ci zaaranżować wyjątkową przestrzeń. Nasza firma działa na terenie Warszawy i okolic, a projekty zdalne realizujemy w całym kraju. Jeśli masz pytania lub szukasz inspiracji, zapraszamy do kontaktu.

Najczęściej zadawane pytania

JAK POŁĄCZYĆ ZABYTKOWE MEBLE I NOWOCZESNE WNĘTRZE?

Łącząc zabytkowe meble i nowoczesne wnętrze, trzeba uważać na chaos. Chcąc zachować równowagę w pomieszczeniu, należy pamiętać o proporcjach i kolorach, ale nie można bać się kontrastu między tymi dwoma stylami.

O CZYM PAMIĘTAĆ ŁĄCZĄC STARE I NOWE MEBLE?

Należy pamiętać o proporcjach, kolorach i fakturach mebli, ale i dodatków znajdujących się w pomieszczeniu, by nie przeciążyć aranżacji. Warto jest stosować zasadę 80/20, dzięki temu zachowamy równowagę między dwoma stylami.

DO JAKICH KOLORÓW I MATERIAŁÓW PASUJĄ STARE MEBLE?

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu pasują do neutralnych kolorów, gdzie nie wprowadzą chaosu, a będą stanowić wyjątkowy dodatek. Barwy powinny być ze sobą skoordynowane, a materiały dopasowane do stylu aranżacji. Przykładowo, można zestawić drewniane antyki z metalowymi elementami nowoczesnych modeli.

GDZIE SZUKAĆ STARYCH MEBLI?

Starych i zabytkowych mebli najlepiej szukać w antykwariatach i targach staroci. W takich miejscach łatwiej będzie nam znaleźć wyposażenie dobrej jakości, ale warto także sprawdzić media społecznościowe i sklepy internetowe, w których często możemy trafić na unikatowe modele.