Antyki a nowoczesność

dekoracyjna figurka przy kilku książkach

Szukasz oryginalnej aranżacji wnętrz utrzymanej w nieco sentymentalnym klimacie? A może nie chcesz wybierać pomiędzy nowoczesnością, a elegancją minionych lat? W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć udaną przestrzeń łączącą w sobie najlepsze cechy modernistycznego wyposażenia oraz antyków. Poniżej znajdziesz również kilka porad, jak tego dokonać, aby efekt był maksymalnie zadowalający.
 

Przemyślane urządzanie

Na początkowym etapie aranżacji wnętrza warto zadać sobie kilka pytań:

  • Co jest niezbędne dla stworzenia spójnej i klimatycznej aranżacji?
  • W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się taki wystrój?
  • Które dodatki wkomponują się w tak urządzone wnętrze?

Łączenie antyków ze współczesnymi elementami to wymagający temat, którego odpowiednie opracowanie przyniesie doskonały rezultat. Kluczowe są zachowanie proporcji oraz równowaga, aby wnętrze nie sprawiało wrażenia przytłaczającego. Warto więc brać pod uwagę takie elementy jak tekstura, kolor, kształt oraz styl. Udana aranżacja będąca połączeniem nowoczesności z klasyką powinna być zbalansowana i dopracowana w każdym detalu.

jadalnia w klasycznym stylu

Zadbaj o spójność

Aby uniknąć efektu dekoracyjnego chaosu, określ czynnik, który będzie powtarzał się w poszczególnych elementach i dekoracjach. Pozwoli to w kontrolowany sposób stworzyć eleganckie i eklektyczne wnętrze. Aranżując salon wybierz zestaw antycznych mebli i uzupełnij je nowoczesnymi dodatkami. Jeśli jednak wolisz przewagę współczesności, postaw na wybrany schemat kolorystyczny bądź wzór, który doda otoczeniu świeżości.

 
Wielki powrót stylu vintage

Wpływy elementów z targów staroci stworzą we wnętrzu niezwykle przytulny klimat. Nie bój się tekstyliów i dodatków rodem z babcinego domu lub muzeum – to właśnie one nadadzą charakteru! Nieco ciężkie zasłony przywiodą na myśl sale balowe, zaś ręcznie tkany dywan przyciągnie wzrok i wniesie do aranżacji feerię żywych barw. Jeżeli jednak obawiasz się o przesyt wrażeń, postaw na bezpieczne barwy ziemi, które nadadzą nastrojowości.
Antyki takie jak tapicerowana sofa o pikowanej powierzchni lub dębowe biurko pomimo swoich gabarytów powiększą optycznie przestrzeń. W tej konwencji nie trzeba obawiać się o proporcje, jeśli w centrum zawsze znajdzie się mebel w stylu vintage. Nowoczesne akcenty będą zaś stanowić eteryczne uzupełnienie i wzmacniać widowiskowy kontrast.

zabytkowe radio w nowoczesnym salonie

Wnętrzarska zabawa

Tworząc wnętrze będące połączeniem tak charakterystycznych okresów dekoratorskich pamiętaj o umiarze. Lepiej postawić na powolne, lecz pełne satysfakcji komponowanie dodatków i mebli niż spieszyć się, aby ukończyć aranżację. Wystrój ewoluujący z biegiem czasu będzie przemyślany i pełen uroku, nabyte zaś antyki staną się inwestycją.
Doskonałym patentem na kombinację przeszłości z teraźniejszością będą wyraziste kontrasty. W sypialni postaw szafki nocne z targu staroci, na nich lampy w futurystycznym klimacie. W jadalni tuż nad modernistycznym obrazem ustaw nieco starodawną komodę. Baw się koncepcjami – antyczne biurko możesz wstawić do nowoczesnego biura i uzupełnić je detalami podkreślającymi nowoczesny charakter wnętrza. Wszystko zależy od Twojej wizji – zarówno pomieszczenie w stylu vintage uzupełnione wręcz futurystycznymi elementami, jak i współczesna aranżacja pełna nadgryzionych zębem czasu dodatków będą prezentować się oszałamiająco.

Kolory, kolory i jeszcze raz kolory!

Mieszkanie pełne zarówno starodawnych jak i współczesnych elementów opiera się na naturalnie tworzonych kontrastach. Możesz wzmocnić to wrażenie, kierując się odpowiednio dobraną paletą barw. Aby uniknąć przesady, zdecyduj się na dwa intensywne kolory, które będą ze sobą współgrać. Świetnym wyborem jest głęboka, butelkowa zieleń oraz żółć lub ciemny fiolet i róż – te dwa zestawienia będą prezentować się bardzo efektownie. Idąc tym tropem, łatwo możesz wybrać jeden dominujący kolor i uzupełniać go jaśniejszymi tonami. Wnętrze będzie spójne, ale i nabierze nieszablonowego wysmakowania.

zegar z kukułką na ścianie

Harmonia we wnętrzach

Zespół NARYSUJEMY oferuje wsparcie na każdym etapie urządzania wymarzonego wnętrza. Już dziś skontaktuj się z nami, aby poznać pełną ofertę usług oraz zaplanować wizualizację. Niech przeszłość i teraźniejszość spotkają się w fenomenalnej kombinacji w Twoim domu! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaką zasadą warto kierować się, urządzając aranżację z dodatkiem antyków?

Świetnym wyborem jest zasada 80/20 – znaczna większość współczesnych mebli z dodatkiem antyków lub stare meble i elementy modernistyczne.  

Gdzie można kupić stare meble i dodatki?

Warto w pierwszej kolejności przeszukać rodzinne składy lub piwnice, gdzie mogą znajdować się cenne pamiątki. Później można odwiedzić organizowane w okolicy targi staroci, wyprzedaże, przeglądać aukcje internetowe oraz zajrzeć do second-handów. 

Z jakiej epoki warto dobierać antyki?

Nie ma tu reguły, ważna jest spójność planowanej aranżacji. Warto jednak zwrócić uwagę na stan techniczny nabywanego przedmiotu.