Styl skandynawski w pokoju dziecięcym

skandynawski pokój dziecka

Podpowiadamy jak to zrobić

Pokój dziecięcy jest pomieszczeniem, które musi spełniać pewne kryteria funkcjonalności, dzięki czemu stanowi nie lada wyzwanie podczas projektowania tego wnętrza. W okresie dziecięcym potrzeby, jak i upodobania stale się zmieniają. Zastosowanie stylu skandynawskiego będzie świetnym rozwiązaniem przy tak dużej dynamice i sprawdzi się zarówno w pokoju dla niemowlaka, starszego dziecka czy nastolatka. Podpowiadamy, jak zaadaptować wnętrze dla dziecka i urządzić pokój w stylu skandynawskim.

Skandynawski pokój dziecięcy

Styl skandynawski cechuje się jasną kolorystyką. Króluje tu biel w połączeniu z surowymi, naturalnymi materiałami jak drewno, metal, szkło czy czerwona cegła. Ich połączenie daje duże możliwości w doborze późniejszych dodatków, ponieważ to nimi tworzymy klimat tej przestrzeni. Połączenie surowych materiałów z naturalnymi tekstylnymi dodatkami np. w postaci wełnianych pledów o grubym splocie, daje nam wrażenie przytulnego miejsca idealnego zarówno do odpoczynku jak i zabawy czy nauki. Podpowiadamy, jak połączyć funkcjonalność, minimalizm i nowoczesność pod względem:

  • Kolorystyki
  • Oświetlenia
  • Mebli i dekoracji
  • Dodatków
miętowa ściana, łóżeczko dziecięce

Kolorystyka

W stylu skandynawskim dominuje jasna, neutralna paleta barw, której podstawą jest biel. To właśnie takie kolory będą pokrywały ściany pokoju dziecięcego. Kolor biały odbija światło, dzięki czemu nawet najmniejszy pokój będzie sprawiał wrażenie przestronnego i większego niż w rzeczywistości. Ponadto dominacja jasnych kolorów pozwala zapewnić idealne warunki do odpoczynku oraz wyciszenie po długim i intensywnym dniu. Kontrastem do tych jasności będą kolorowe dodatki w postaci zabawek, książeczek czy tekstyliów takich jak pościel. Będą idealnie współgrać z białymi, wykonanymi z naturalnego drewna, meblami i drewnianą podłogą. Dzięki jasnej podstawie możemy ożywić pokój kolorowymi dodatkami, co nie spowoduje przesytu i nie będzie męczyć oka.

pokój niemowlaka z kołyską i fotelem uszakiem

Oświetlenie

Światło w pokoju dziecięcym jest bardzo ważne. Niewątpliwym atutem będą duże okna, które dają naturalne dzienne światło. Okna nie powinny być zasłaniane przez duże, ciężkie zasłony, które blokują dostęp do światła. Dodatkowe oświetlenie powinno się składać z różnych źródeł światła tzn. głównego górnego, które będzie dawało najwięcej światła, oraz punktowych dodatkowych takich jak lampka nocna czy lampka na biurku. Dodatkiem mogą być lampki dekoracyjne jak np. cotton balls, które służą również jako część dekoracji. Dają one bardzo delikatne światło, które nie będzie przeszkadzało w nocy. Jest to doskonałe zastosowanie kiedy maluchy boją się spać w ciemnościach. To rozwiązanie praktyczne i oszczędne.

Meble i dekoracje

Meble w pokoju dziecięcym powinny być funkcjonalne i praktyczne. Dodatkowo mogą zawierać elementy dekoracyjne. Aby zaaranżować przestrzeń, która będzie służyła jednocześnie do odpoczynku, nauki i zabawy potrzebujemy zastosować praktyczne rozwiązania, dzięki którym dobrze wykorzystamy całą dostępną przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są łóżka piętrowe, gdzie w górnej części jest umieszczony materac a pod spodem jest przestrzeń do nauki lub do zabawy. Łóżko piętrowe jest również swego rodzaju atrakcją dla dzieci, które mogą się wspiąć po drabince na górę niczym do domku na drzewie.

Przestrzeń do przechowywania powinna być wyposażona w pojemną szafę, w której można zastosować rozwiązania praktyczne jak wkładane kosze na bieliznę, wieszaki na spodnie lub specjalne półki na buty. Dzięki temu rzeczy są uporządkowane. Warto zdecydować się na półki wiszące lub stojące, na których postawimy książki, małe dekoracje lub zabawki. Mogą one mieć różne kształty np. geometryczne co sprawi, że półka stanie się również elementem dekoracyjnym.

łóżko piętrowe

Dodatki

Styl skandynawski to styl minimalistyczny, ale to nie oznacza, że jest całkowicie pozbawiony dodatków i dekoracji. Trzeba jednak zastanowić się, jakiego rodzaju przedmioty dobrze wpasują się w charakter tego stylu. Dobrym wyborem będą tekstylia z naturalnych materiałów jak narzuty na łóżko, poduszki, delikatne zasłony, miękkie kolorowe dywany. Dodatki w stylu skandynawski pełnią rolę kontrastu i nadają koloru oraz wyrazu. Świetnym pomysłem do dziecięcego pokoju będą kolorowe, minimalistyczne grafiki w postaci naklejek ściennych, małych obrazków w drewnianych lub metalowych ramkach.

Podsumowanie

Styl skandynawski to nie tylko funkcjonalne, minimalistyczne i nowoczesne wnętrza. To również styl życia określany mianem hygge, oznaczającego komfort, wygodę i przytulność. Podczas projektowania wnętrz dla dzieci w tym stylu dobrze jest mieć to na uwadze. Aby ułatwić to zadanie, stworzyliśmy listę kilku najistotniejszych wskazówek, która z pewnością pomoże przy aranżacji:

  • Funkcjonalność, minimalizm i nowoczesność
  • Jasna paleta barw z przewagą bieli
  • Kolorowe, wzorzyste dodatki
  • Naturalne i surowe materiały z przewagą drewna
  • Wiele źródeł światła w tym główne i punktowe
  • Połączenie przestrzeni do zabawy, wypoczynku i nauki
  • Naturalne tekstylia jak wełna
  • Prostot
  • Kontrasty

Twoje pragnienia i potrzeby — nasz projekt

NARYSUJEMY jest zespołem specjalistów z dziedziny projektowania i aranżacji wnętrz. Tworzymy projekty szyte na miarę Twoich potrzeb. Pomożemy Ci znaleźć idealne rozwiązania dla Twoich wnętrz, abyś chętnie do nich wracał.  Przemieńmy razem wnętrza w strefę wypoczynku!