Najgorętsze trendy kuchenne w 2023

kuchnia bez zabudowy górnej

Zrywamy z utartymi schematami

Nowy rok i idące za nim świeże pomysły często są impulsem do zmian. Modne trendy wkraczają do wnętrz na nowo, tworząc estetyczne kompozycje, proponując funkcjonalne rozwiązania oraz przemycając smaczki z różnych stylów i ożywiające wystrój dodatki. Rok 2023 odważnie odchodzi już od mocno opatrzonych, standardowych propozycji. Minimalistyczna, chłodna estetyka nakreślona prostymi liniami i kolorami, które wprowadzają do pomieszczeń porządek i ład traci na popularności. Do kuchni wkracza ciepło, spokój, inspirowane naturą i upływem czasu motywy, swoboda w przenikaniu się nurtów, która przyjemnie łagodzi surowość i sterylność aranżacji. Odkryj nowe inspiracje, które pozwolą Ci odświeżyć wnętrze i wprowadzić do niego modne akcenty, pełne miękkich wizualnie form i naturalnych materiałów, które nie tylko rysują przyjemną dla oka przestrzeń, ale też stawiają na ekologiczne i funkcjonalne rozwiązania.   

Niedoskonałość, natura i przytulność

W nowym roku coraz większym zainteresowaniem cieszą się style, które są bliższe naturze, nawiązują do niedoskonałości, upływu czasu i przeplatają różne trendy, tworząc eklektyczne i przytulne wnętrza. Aranżacja najczęściej będzie nawiązywać do poniższych trendów: 

  • Styl wabi-sabi – wywodzący się z Japonii, który skupia się na eksponowaniu naturalnego piękna zamkniętego w prostocie, nostalgii przemijania i niedoskonałości. Tworzy swobodne stylizacje, pełne asymetrii i neutralnych, stonowanych barw, w których harmonijnie przeplatają się naturalne materiały: kamień, drewno i tkaniny. Obowiązkowym akcentem są leciwe, zniszczone przedmioty, a także często ściany stylizowane na stare, pokryte dekoracyjnym tynkiem, który tworzy chropowatą, poszarzałą powierzchnię lub daje realistyczny efekt rdzy. Patynowany metal, ceramika o nierównych krawędziach i fakturze, wysłużony drewniany blat, robione ręcznie surowe, kamionkowe naczynia i dodatki o nieregularnych kształtach przez swoją niedoskonałą formę nawiązują do naturalnego piękna, pozbawionego regularnych linii i perfekcji, a także są świadectwem życia, które toczy się w domu. 
  • Japandi – również inspirowany dalekowschodnią kulturą, zgrabnie łączy w sobie estetykę japońską z minimalistycznym stylem skandynawskim, tworząc przytulne wnętrza. W tych ascetycznych aranżacjach dominują szarości, beże, złamana biel oraz paleta barw ziemi uzupełnione o ciepły kolor drewna, bambusu czy rattanu i niejednorodną fakturę naturalnych tkanin, kreując prostą, sprzyjającą wyciszeniu atmosferę. Każdy szczegół kompozycji jest przemyślany, a elementy wystroju mają oszczędną, ale przyjemną formę, ograniczając nadmiar mebli i ozdób. Chociaż wnętrze sprawia wrażenie przestronnego i skromnego, nie jest pozbawione ciepła i walorów dekoracyjnych jak gliniane wazony, organiczna ceramika i bogactwo roślin.  
  • Styl eko – cechuje go harmonia, spokój oraz brak zbędnych elementów mogących zakłócić zrównoważoną, zamkniętą w kolorach ziemi estetykę. We wnętrzu przyjemnie wypełnionym zielenią roślin dominują wzory i faktury inspirowane naturą jak wiklina, surowe, jak najmniej przetworzone drewno z widocznymi słojami i pęknięciami oraz tkaniny o grubych splotach. Obok nawiązania do piękna przyrody esencją stylu jest też troska o środowisko, dlatego meble i przedmioty pochodzą z recyklingu zgodnie z filozofią zero waste oraz przeważają ekologiczne i funkcjonalne rozwiązania. 
  • Modern classic – styl harmonijnie przeplatający koncepcje bogatego wzornictwa, luksusowych i eleganckich elementów ze współczesnymi rozwiązaniami i minimalizmem. 
lamele w kuchni japandi

Ożywiająca faktura i zaokrąglone krawędzie

Przestrzenne faktury stają się coraz popularniejszym elementem aranżacji, który urozmaica jednorodne powierzchnie i wnosi do projektu ciepło i głębię. Nieco zapomniane lamele, panele ścienne, fronty lub ich przeszklenia ozdobione charakterystycznymi ryflowaniami powróciły triumfalnie. Ażurowe lamele z lekkością oddzielają od siebie poszczególne strefy w kuchni, tworząc funkcjonalne, otwarte i pełne wdzięku przestrzenie zgodnie ze stylem japandi. Drewniane listewki ułożone w równej odległości od siebie i karbowana powierzchnia często zdobią zaokrąglone boki wyspy kuchennej, tworząc pełną wdzięku kompozycje obłych krzywizn i żłobień. Łuki, owale i elipsy delikatnie równoważą opartą na liniach prostych geometrię kuchni, dodając aranżacji łagodności i wdzięku. Ten ciekawy i przyjemny wizualnie geometryczny eklektyzm coraz mocniej zaznacza swoją obecność w trendach na 2023 rok. 

Triumf marmuru i metali

W tym roku w aranżacjach kuchennych coraz śmielej pojawia się metal, zachwycając swoją różnorodnością i bogactwem kolorów. Odważnie zestawiane są jego różne rodzaje w obrębie wykończenia, dodatków i armatury, owocując bardzo ciekawymi efektami. Przeplatanie różnych metalicznych barw wymaga niezwykłego wyczucia estetyki i umiejętności tworzenia intrygujących, ale spójnych zestawień. W kuchni materiał ten nie ogranicza się już wyłącznie do zlewozmywaków, uchwytów, pionowych listew czy relingów, ale też do blatów, pięknych okapów o industrialnym designie, a nawet hipnotyzującego, miedzianego wykończenia ścian.  

Szczególnie ciekawie wygląda kontrastujące połączenie pomiędzy różnymi metalicznymi powierzchniami. Dzięki wprowadzeniu do kompozycji marmuru, którego naturalne żyłkowanie zawiera tony jednego i drugiego materiału, można zespolić ze sobą te dwa kolory w jedną harmonijną całość. Z tego względu ten szlachetny kruszec, będący piękną klamrą, która naturalnie i lekko łączy w sobie różne elementy aranżacji, jest coraz chętniej wybieranym materiałem.

Marmur najczęściej służy w projektach do wykończenia ściany nad blatem lub znajduje się niezwykle eleganckiej wyspie kuchennej w formie wodospadu. Modne są odcienie o bardzo bogatym, kontrastowym użyleniu i nieoczywistym wzornictwie. Obok miedzianych i mosiężnych akcentów wnętrze często wzbogacane jest odrobiną złota. Gdy dodatki w tym kolorze wprowadzane są z umiarem i smakiem, pomieszczenie zyskuje wykwintny charakter, pięknie zestawiając na przykład długie, szlachetnie błyszczące uchwyty mebli ze skromnym matowym wykończeniem frontów. Coraz chętniej wykorzystywane są też metalowe drobne akcesoria, jak modne w tym roku złote sztućce i przybory pomocnicze, misy czy tace ozdobne.  

marmurowa ściana w kuchni

Meble kuchenne w nowej odsłonie

Chociaż funkcjonalność i ergonomia są wciąż pożądanymi cechami w kuchni, nowe trendy, obok innowacyjnych i pomocnych rozwiązań dostępnych w nowoczesnych meblach, wprowadzają nieco zmian w najpopularniejszym układzie mebli. Bardzo silnym trendem jest rozluźnienie zabudowy kuchennej i zrezygnowanie z obecności rzędu górnych szafek. Choć ta propozycja może być trudna w realizacji, szczególnie przy ograniczonym metrażu, warto pokusić się o takie rozwiązanie, dzięki któremu pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej przestronnego, lekkiego i przyjemnie doświetlonego naturalnym światłem. Uwolniony fragment przestrzeni nad meblami, delikatnie podkreślony dolnym ciągiem zabudowy, to idealne miejsce, w którym można pozwolić sobie na efektowne wykończenie ściany. Ta strefa naturalnie przykuwa spojrzenie i otwiera nieprzebrane możliwości aranżacji, korzystając ze zjawiskowej fototapety, marmuru czy patynowanego metalu.

Brak przytłaczającego wizualnie górnego rzędu szafek pozwala też na płynniejsze połączenie odmiennych funkcjonalnie miejsc, tworząc bardzo modną i praktyczną kuchnię otwartą na salon. W jej wystroju dalej dominują matowe fronty kuchenne, które bardzo dobrze dopełniają się z błyszczącymi, metalowymi elementami. Ciekawy pomysłem jest wprowadzenie kolorystycznej energii przez niebanalne odcienie czerwieni, które mogą odważnie wyeksponować zabudowę. Bardziej przygaszone tony czy pastelowe tworzą intrygujące połączenia z modnym w tym roku drewnem, metalem czy surowym betonem. Pewną nowością jest cienki blat kuchenny, który ma zaledwie kilkanaście milimetrów – nadaje wnętrzu lekkość i elegancji. Ze względu na swoją grubość musi być wykonany z solidnych materiałów. Największą popularnością cieszą się blaty melaminowe i pięknie prezentujący się naturalny surowiec, jakim jest konglomerat kwarcowy.  

matowe fronty kuchenne i miedziane akcent

Trendy wymagające estetycznego wyczucia

Trendy kuchenne na 2023 rok proponują bardzo ciekawe, pełne artystycznego kunsztu pomysły. Dodanie ostrożnych krzywizn, różnych materiałów, nadanie głębi i nostalgicznego charakteru wnętrzu, a także zabawa w przeplatanie odmiennych stylów wymaga niesamowitego wyczucia i zmysłu. Jeśli obawiasz się, że samodzielne projektowanie wnętrza domu lub mieszkania nie pozwoli Ci uzyskać w pełni satysfakcjonującego efektu, chętnie pomożemy ujarzmić najnowsze trendy i wybrać z nich to, co najlepiej będzie pasować do Twoich potrzeb i upodobań. Chociaż NARYSUJEMY działa głównie na terenie Warszawy, odległość nie stanowi dla nas wyzwania – podejmujemy się również realizacji projektów online. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak zrekompensować brak górnego rzędu zabudowy w kuchni?

Wydawać, by się mogło, że możliwość rezygnacji z górnych szafek zarezerwowana jest wyłącznie dla dużych kuchni. Jednak gdy pozwala na to projekt, można skorzystać z dodatkowego miejsca, które daje wyspa kuchenna i modna w tym sezonie spiżarnia czy wolnostojący barek, które umożliwiają przechowywanie rzeczy. 

W jaki sposób można oddzielić kuchnię od salonu?

Otwarta na salon kuchnia to nie tylko modne rozwiązanie, ale też bardzo praktyczne. Jednak by nieco oddzielić od siebie dwie strefy, warto postawić na lamele, które dodatkowo świetne nawiązują do stylu japandi, wprowadzając miłe dla oka urozmaicenie faktur.