Przewodnik po najnowszych trendach wnętrzarskich

salon, styl japandi

Nowe trendy wnętrzarskie

2023 rok przynosi ze sobą nowe trendy we wnętrzach, które kierują się w stronę kreatywności, ekologii i minimalizmu. Projektowanie wnętrz staje się jeszcze bardziej ekscytujące i inspirujące, dając nam wiele możliwości do wyrażania naszej osobowości i twórczego stylu. Oto kilka głównych trendów, które rządzą w wystroju wnętrz.

Naturalny wystrój

Modne wnętrza w 2023 roku kontynuują trend promowania powrotu do przyrody. Meble z wikliny, rattanu i drewna, a także dodatki z wełny, lnu i skóry będą dominować w naszych czterech ścianach. Organiczne materiały i przetworzone odpady zyskują na popularności – meble z tektury, filiżanki z fusów po kawie czy wyposażenie z organicznych materiałów, powinny zagościć w naszych progach. Ekologiczne podejście jest coraz silniejsze, dlatego warto wybierać meble i przedmioty z certyfikowanych, ekologicznych materiałów. W 2023 roku coraz więcej osób decyduje się na meble z drugiej ręki, stawiając tym samym na zrównoważony styl życia.

Aby wprowadzić do wnętrz akcent natury, postaw na rośliny! Odgrywają one ważną rolę, tworząc modną i zdrową przestrzeń do życia. Doniczki z kwiatami można umieścić w różnych miejscach w domu, a ich obecność sprawi, że dom będzie bardziej zielony i przyjazny środowisku.

czarno biała kuchnia, trendy wnętrzarskie

Organiczne kształty z ostrymi kątami

W 2023 roku na topie są wszelkiego rodzaju obłości. Powracają miękkie, obłe oparcia foteli oraz organicznie wygięte siedziska kanap. Popularnością cieszą się też okrągłe stoliki kawowe oraz łagodne linie komód. Co ciekawe, żyrandole i lampy z kloszami-kulami również będą cieszyły się popularnością – ich kształt przypomina organiczne formy z natury. Mimo że zaokrąglone meble będą modne, projektanci radzą, aby połączyć je z ostrymi kątami, aby uzyskać harmonijny efekt. Kąty będą kontrastować z miękkimi liniami, co pozwoli uzyskać interesujący efekt. Warto postawić na wygodne vintage’owe meble o zaokrąglonych formach i kontrastujących kątach.

Dominujące w 2023 barwy wnętrz

W 2023 roku kolory wnętrz są zaskakujące – dynamiczne i stonowane. Choć to wydaje się być przeciwieństwem, istnieje sposób, aby je pogodzić.

Bazę naszego wnętrza, czyli podłogi, ściany i większość mebli, możemy utrzymać w spokojnych odcieniach złamanej bieli, delikatnych szarościach oraz jasnych brązach. Te stonowane kolory nadadzą pomieszczeniom harmonię i subtelność. Jednak, aby dodać wnętrzu pazura, możemy sięgnąć po żywsze barwy. Może to być odważna zieleń morska, intensywny żółty, fiolet z domieszką różu czy odważny kolor magenta. Dynamiczne kolory mogą być obecne w postaci poszewek na poduszkach, doniczek z rozłożystymi kwiatami, wazonów czy nawet tapicerki kanapy, która przyciągnie wzrok.

Jeśli chodzi o trendy kolorystyczne ścian, to nadal najmodniejsze będą ciepłe, jasne barwy, które stanowią delikatne tło dla naszych mebli i dodatków. Możemy zdecydować się na odcienie takie jak:

  • biały,
  • kremowy,
  • lawendowy,
  • jasnoszary,
  • jasnobrązowy,
  • szarozielony,
  •  delikatnie brzoskwiniowy.

Ta neutralność barw pozwoli nam stworzyć harmonijną całość z naturalnymi materiałami. Aby dodać energii wnętrzu, projektanci proponują śmiałe zestawienia ciepłych barw z zimnymi. Modne wnętrza powinny zawierać dodatki w kolorach pomarańczowych, czerwonych lub żółtych, które skontrastowane z zielenią lub niebieskim stanowią interesujące połączenia. Ważne jest, aby mocne akcenty kolorystyczne występowały w mniejszości i były umieszczone na neutralnym tle.

lampy z kloszami-kulami w sypialni, trendy wnętrzarskie

Styl Japandi

Jaki styl dominuje zatem w 2023 roku? Jest to Japandi – połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiego designu, które staje się prawdziwym królem aranżacji wnętrz w tym roku. Koncepcja Japandi opiera się na prostocie, harmonii, naturalności i funkcjonalności, co sprawia, że jest on idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują spokoju i równowagi w swoim domu. Japandi łączy japoński minimalizm ze skandynawskim designem. Styl ten cechują minimalistyczne formy, czyste linie oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. Meble są proste, o zredukowanych kształtach, wykonane z drewna o naturalnej strukturze. W stylu Japandi dużą rolę odgrywa także równowaga między funkcjonalnością a estetyką. Praktyczne rozwiązania są łączone z designerskimi detalami, tworząc minimalistyczne, ale zarazem piękne wnętrza. Elementy dekoracyjne są subtelne, często inspirowane naturą – mogą to być rośliny, kamienie, ręcznie wykonane tekstylia czy delikatne ceramiki.

Ważnym aspektem stylu Japandi jest także dbałość o przestrzeń i porządek. Wnętrza są przestronne, z minimalną ilością mebli i dodatków. Styl Japandi to nie tylko sposób na urządzenie mieszkania, ale również filozofia życiowa. Jego minimalistyczny charakter sprzyja odprężeniu, relaksowi i tworzeniu spokojnej atmosfery w codziennym życiu.

luksusowy salon, trendy wnętrzarskie

Czas na zmiany

Jeśli zainspirowały Cię najnowsze trendy wnętrzarskie w 2023 roku, ale czujesz się niepewny co do tego, jak wprowadzić je do swojego domu, skorzystaj z porady specjalistów od aranżacji wnętrz z pracowni NARYSUJEMY! Z pomocą ekspertów wprowadź do swojego domu najnowsze trendy wnętrzarskie, w tym styl Japandi i ekologiczne rozwiązania.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki styl aranżacji wnętrz jest obecnie najpopularniejszy?

Najpopularniejszym stylem aranżacji wnętrz jest styl Japandi. Wnętrza urządzane zgodnie z tym nurtem, są przestronne, z minimalną ilością mebli i dodatków.

Jakie materiały i dodatki dominują w modnych wnętrzach w 2023 roku?

Modne wnętrza w 2023 roku cechują się dominacją mebli z wikliny, rattanu i drewna, a także dodatków z wełny, lnu i skóry. Organiczne materiały i przetworzone odpady zyskują na popularności, co oznacza, że meble z tektury, filiżanki z fusów po kawie czy wyposażenie z organicznych materiałów powinny zagościć w naszych domach.

Jakie są zalecenia dotyczące kolorów wnętrz w 2023 roku?

W 2023 roku trendy kolorystyczne wnętrz obejmują połączenie dynamicznych i stonowanych barw. Aby osiągnąć harmonię, bazową paletę wnętrza, taką jak podłogi, ściany i większość mebli, można utrzymać w spokojnych odcieniach złamanej bieli, delikatnych szarościach i jasnych brązach.

Jakie kształty mebli królują w 2023 roku?

W 2023 roku modne są wszelkiego rodzaju obłe kształty mebli. Powracają miękkie, zaokrąglone oparcia foteli oraz organicznie wygięte siedziska kanap. Również okrągłe stoliki kawowe i łagodne linie komód cieszą się popularnością.