Image Alt

Projektowanie salonu

rustykalny salon na poddaszu

Salon centrum domu 

Salon jest jednym z centralnych pomieszczeń w każdym domu. To tu spędzamy najwięcej czasu, przyjmujemy gości, pełni on także funkcję reprezentacyjną, w której eksponujemy nasze zdjęcia, pamiątki rodzinne i cenne przedmioty przywiezione z wakacji. Zatem rozmieszczenie wyposażenia w salonie musi być wygodne, ciekawe oraz odpowiednie dla nas. Oczywiste jest, że inaczej urządzimy wnętrze z dużym metrażem znajdujące się w domu jednorodzinnym, a inaczej mniejsze, znajdujące się w bloku, jednakże jest kilka podstawowych elementów, które sprawdzą się w każdej przestrzeni. 

salon z regałem na książki

Od czego zacząć projektowanie salonu? 

Rozmiar salonu jest zależny od wielkości całego domu czy mieszkania. Przyjmuje się jednak, że powinien mieć min. 25m2, aby móc komfortowo wydzielić w nim każdą strefę. Jeżeli mamy wpływ na wielkość owego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na jego odpowiednią wysokość. Wyższe sufity optycznie powiększą wnętrze i nadadzą mu doniosłości. Duży wpływ na ustawność pokoju ma jego kształt, który jest szczególnie ważny przy małym metrażu. W tym wypadku preferowany jest salon kwadratowy. Natomiast przy większej powierzchni może mieć układ litery “L” lub łamany. W aranżacji salonu ważne jest wyraźne wydzielenie każdej ze stref oraz aby komunikacja przebiegała między nimi, a nie przez nie. Istotne elementy przy projektowaniu salonu Gdy rozpoczynamy projektowanie pokoju dziennego, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii: 

 • metraż – inne meble będą pasowały do dużego salonu, a inne do małego. Wszystkie elementy muszą być proporcjonalne do wielkości pokoju,
 • kształt pomieszczenia,
 • rozmieszczenie otworów okiennych, które ma znaczny wpływ na umieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia,
 • umiejscowienie wejścia,
 • rozmieszczenie gniazdek elektrycznych oraz grzejników. Jeżeli nie chcemy przenosić gniazdek, to na początkowym etapie aranżacji musimy pomyśleć o rozmieszczeniu sprzętów elektrycznych,
 • ilość wpadającego światła oraz pora dnia mają wpływ na wybór odpowiednich kolorów oraz oświetlenia,
 • widok z okna,
 • ulubione barwy,
 • przedmioty, jakie chcemy umieścić we wnętrzu,
 • funkcje jakie ma spełniać pokój,
 • czy zamierzamy zostawić jakiś element z już istniejącej aranżacji, np. podłogę lub widoczne, drewniane belki wystające z sufitu. 

Wartość decydującą w dużej mierze ma również określenie, czy salon ma być połączony z innymi pomieszczeniami:

 • kuchnią,
 • gabinetem,
 • sypialnią.

Istotne jest także, czy będą się znajdować w nim schody prowadzące na wyższą kondygnację. To najważniejsze punkty, które mają znaczący wpływ na urządzenie salonu. Od nich zależy, w jakim stylu będzie urządzone całe pomieszczenie, które meble będą odpowiednie, jaką zastosujemy kolorystykę oraz jakie sprzęty w nim umieścimy. Uwzględniając wszystkie te elementy, mamy możliwość stworzenia pięknej, funkcjonalnej i współgrającej przestrzeni.

Zagospodarowanie salonu z dużym metrażem 

W przypadku, gdy mamy do dyspozycji ogromny pokój dzienny, warto wyodrębnić w nim każdą strefę. Wtedy aranżujemy każdą z nich osobno, uwydatniając jej indywidualność ozdobami oraz oświetleniem. Pamiętając, by całość była dopasowana, warto trzymać się jednego zestawienia kolorystycznego. Jeśli natomiast zależy nam na podkreśleniu jednej części aranżacji, możemy użyć innego koloru, zważając na to, by harmonizował z resztą wystroju.  Wprowadzenie wielu barw do jednego pomieszczenia, w dłuższej perspektywie bywa męczące dla użytkowników. Dlatego świetnym rozwiązaniem będzie urządzenie przestrzeni jednokolorowo, z zastosowaniem jedynie kolorowych dodatków. W ten sposób w pomieszczeniu nie zapanuje chaos, a każda ze stref będzie wyodrębniona. 

Salon połączony z kuchnią

W takim przypadku, aby obie strefy ze sobą współgrały, należy zachować odpowiednie proporcje. Dysponując dużym metrażem, możemy pozwolić na to, by część pokoju dziennego była większa, jednakże powinna pozostać w takiej samej stylistyce jak część kuchenna. Do oddzielenia tych stref możemy użyć stołu lub wyspy kuchennej.  Chociaż jeden z kolorów powinien występować w obydwu miejscach, dzięki czemu uzyskamy idealną harmonię. Wyjście na taras lub balkon powinno znajdować się w miejscu podziału wnętrza, natomiast okna nie powinny być przysłonięte przez meble, ponieważ ogranicza to podziwianie widoków za oknem oraz zmniejsza dopływ światła do pomieszczenia. W strefie wypoczynkowej warto znaleźć odpowiednie miejsce na telewizor. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa. Żeby uzyskać jak najlepszy efekt, warto kierować się następującymi wskazówkami: 

 • Musimy pamiętać, by odbiornik znajdował się daleko od okna, ponieważ promienie słoneczne utrudniają korzystanie z niego (jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto pomyśleć o rolecie okiennej). 
 • Telewizor powinien znajdować się naprzeciwko kanapy. 
 • Na ogół odbiornik wieszamy na wysokości 100-110 cm nad podłogą.  
 • Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu, by uniknąć wypadków, warto użyć odpowiedniego uchwytu do montażu TV. 
salon w stylu minimalikstycznym

Biblioteczka w salonie 

W większości przypadków biblioteczka zajmuje więcej miejsca niż pozostałe meble znajdujące się w domu, zatem jej forma powinna być lekka, prosta i nieprzytłaczająca. Biblioteka może być efektownym dodatkiem, należy jednak pamiętać by nie znajdowała się w centrum salonu a raczej na bocznej ścianie. Kolorystyka powinna być taka sama jak pozostałych elementów w pomieszczeniu.  By uzyskać zamierzony efekt, należy zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie książek, powinny być np. ułożone w małe stosiki, jedna na drugiej i ułożone w odpowiedniej kolorystyce lub ustawione wg. innego porządku. Ważne, aby pamiętać o utrzymywaniu ładu w naszym księgozbiorze. Aranżując półkę z książkami, możemy wzbogacić ją o kilka pamiątek lub zdjęć. Wówczas układamy stosik książek a obok niego stawiamy ramkę ze zdjęciem lub jakąś figurkę. Tym sposobem regał nie wydaje się nudny i przyciąga uwagę. 

Aranżacja gabinetu w salonie 

Wkomponowanie gabinetu w pokój dzienny jest na pierwszy rzut oka proste, wystarczy postawić w nim biurko. Jednakże by uzyskać efektowne wnętrze należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, a mianowicie: 

 • Biurko nie powinno znajdować się na pierwszym planie, dlatego najlepszym miejscem na jego lokalizacje będzie boczna ściana, kącik za drzwiami lub w miarę możliwości, mała wnęka. 
 • Na widoku nie powinny znajdować się żadne książki, sprzęty czy dokumenty, warto więc zagospodarować na nie miejsce w zamykanej szafce. 
 • Oprócz funkcji biurowej pełni ono również funkcje estetyczną, dlatego warto nadać mu elegancki wygląd poprzez umieszczenie na nim pięknej ramki na zdjęcie, ekskluzywnego pojemnika na długopisy lub stylowego kalendarza. 
 • Należy również pamiętać o tym, że mebel powinien harmonizować kolorystycznie z pozostałymi elementami znajdującymi się we wnętrzu. 

Duży stół w salonie 

Wyrażenie “duży stół” należy potraktować względnie, ponieważ jego wielkość musi być proporcjonalna zarówno do metrażu, jak i wielkości pozostałych mebli. Stół nie może być głównym elementem aranżacji wnętrza, którego główną funkcją jest zapewnienie wypoczynku oraz bycie wizytówką całego domu. Podczas aranżowania pokoju dziennego należy pamiętać, że najważniejszą strefą w tym pomieszczeniu jest strefa relaksu i wypoczynku. W związku z tym powinna ona znajdować się w centralnym miejscu i być widoczna na pierwszy rzut oka. Pozostałe strefy powinny być projektowane w oparciu nią. Elementami wysuwającymi się na pierwszy plan, powinny być: kanapa, stolik kawowy i telewizor.

salon z otwartą kuchnią i jadalnią

Doskonały pokój dzienny

Odpocznij w stylowym i funkcjonalnym pokoju dziennym, dzięki usługom naszego doświadczonego architekta wnętrz z NARYSUJEMY. Nasz projektant pomoże Ci stworzyć projekt, uwzględniający Twoje potrzeby i preferencje. Dzięki profesjonalnemu projektowaniu i aranżacji wnętrz, Twój pokój dzienny stanie się doskonałym miejscem do relaksu i spotkań. Odkryj zalety współpracy z naszym ekspertem i przekształć swoje wnętrze na lepsze! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęstsze błędy przy aranżowaniu salonu?

Przede wszystkim są to: niezachowanie odpowiednich proporcji, źle dobrane oświetlenie, zbyt duża kolorystyka i różnorodność materiałów. Dużym problemem może okazać się niezaplanowanie na samym początku, w których miejscach potrzebujemy gniazdek elektrycznych. 

Na co należy zwrócić uwagę projektując salon?

Podstawowym kwestiami, na których należy się skupić, są: metraż, kształt, rozmieszczenie otworów drzwiowych oraz okiennych, jaka kolorystyka nas interesuje oraz czy salon ma być połączony z innymi pomieszczeniami, np. kuchnią. 

Jak zorganizować salon dysponując dużym metrażem?

Mając do dyspozycji duży metraż, należy podzielić go na różne strefy. Każda z nich powinna być widoczna na pierwszy rzut oka, jednakże muszą one ze sobą idealnie współgrać, dlatego warto postawić na jeden wachlarz kolorów.