Oświetlenie do salonu, czyli jak wybrać idealną lampę

salon w stylu glamour

Salon w dzisiejszych realiach życia, nie jest jedynie miejscem do odpoczynku. Stał się pomieszczeniem multifunkcyjnym. W nim spędza się zarówno czas wolny: oglądając filmy, czytając książki, ale także pracując zdalnie. W nim dzieci odrabiają swoje prace domowe. Salon połączony z kuchnią jest miejscem spożywania posiłków oraz wspólnego spędzania czasu. Ta wielofunkcyjność salonu powoduje, że musimy dopasować oświetlenie do wszystkich tych aktywności. Zatem, aby pogodzić te wszystkie funkcje salonu musimy dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia. 

Rodzaje oświetlenia do salonu 

Projektując oświetlenie przeznaczone do salonu należy uwzględnić ogólny podział na: 

  • oświetlenie ogólne, 
  • oświetlenie użytkowe, 
  • oświetlenie dekoracyjne. 

Oświetlenie ogólne to nic innego jak oświetlenie sufitowe, czyli jest to zazwyczaj żyrandol lub lampa wisząca umieszczona w środkowej części pomieszczenia. Ma ona za zadanie równomiernie oświetlić przestrzeń lub jego część. Lampy stojące oraz stołowe to rodzaj oświetlenia użytkowego. Mają one za zadanie oświetlić określony fragment pokoju. Niejednokrotnie stanowią także dekoracyjną część wystroju wnętrza, podkreślając styl salonu. Oświetlenie dekoracyjne natomiast to kinkiety i punktowe źródła światła. Podkreślają mam detale architektoniczne. Pięknie wyglądają podświetlone obrazy albo rośliny. 

Styl salonu a oświetlenie 

Określony styl salonu decyduje o wyborze oświetlenia. Jeśli będzie to styl glamour będziemy wybierać szkło i błyszczące dodatki. Organiczne i naturalne materiały charakterystyczne będą dla stylu boho. 

Styl glamour 

Styl glamour to elegancja i nowoczesność. Najważniejszym elementem oświetlenia będzie tutaj lampa sufitowa w postaci dużego żyrandolu przyciągającego uwagę. Styl ten charakteryzuje się błyszczącymi elementami: złotem, srebrem i kryształami. Te lampy to duże przestrzenne formy z dużą ilością mieniących się kryształów. Pojawi się tutaj chłodny odcień światła. 

lampa stojąca na komodzie

Styl boho 

To całkowicie inny styl dla salonu. Znajdziemy w mim dużo elementów tekstylnych, papierowych, rattanowych bądź z drewna. Oświetlenie boho będzie miało ciepłą barwę i lekki wygląd. Lampy wiszące mają zwykle delikatne papierowe lub rattanowe abażury korespondujące z krzesłami lub innymi elementami wyposażenia. Lampy stojące natomiast to swoiste rzeźby o delikatnym charakterze. 

Styl loftowy (industrialny) 

To surowy styl przywodzący na myśl magazyny fabryk. Tutaj dominuje minimalizm. Głównymi cechami tego stylu jest surowość kamienia oraz cegły. Metalowe elementy instalacji na zewnątrz ścian, są wyraźnym akcentem wystroju architektonicznego. Lampy wykonane z metalowych prętów i odsłaniające żarówki, zawieszone są na kablu. Połączenie szkła i metalu jest wyznacznikiem tego stylu. Warto zatem zastanowić się, jaką barwę światła wybrać. Aby złagodzić ten surowy charakter, można wybrać ciepłą barwę światła. Jeśli jednak chcemy zaakcentować jakiś detal, warto wybrać zimną barwę światła. 

Styl vintage 

Styl vintage jest przykładem przytulnego wnętrza. Ten styl łączy elementy nowoczesności z rzeczami w starym stylu. Całość jednak koresponduje, tworząc niebanalne wnętrze. Lampy oraz inne elementy wyposażenia wnętrza możemy znaleźć na targach staroci. W takich wnętrzach dobrze odnajdują się lampy z abażurami, zarówno te stojące jak i te które możemy ustawić na komodzie. W stylu vintage zdecydowanie dominować będą ciepłe tony oświetlenia. 

Salon połączony z aneksem kuchennym 

W nowoczesnych mieszkaniach salon połączony jest zwykle z aneksem kuchennym. Wydaje się zatem sensowne, aby oświetlenie salonu współgrało z oświetleniem kuchni. W aneksach kuchennych obecnie dominują lampy typu spot. Jest to punktowe oświetlenie sufitowe, które pozwala na swobodny wybór lamp do salonu. Mając zatem taką możliwość, nie musimy kierować się tym, aby oświetlenie zarówno w salonie jak i w aneksie było od tego samego producenta. Ważne, aby oświetlenia te miały wspólne akcenty stylistyczne. 

Salon połączony z jadalnią 

To nieco większa przestrzeń o dwóch różnych funkcjonalnościach. Dla przestrzeni jadalnej, gdzie dominuje stół, najbardziej optymalnym oświetleniem będą zwisające lampy. Lampy z dużymi kloszami, które dobrze oświetlają blat stołu i dają przyjemny klimat. Przy wyborze lamp do salonu będziemy kierowali się innym wyborem. Do części wypoczynkowej, gdzie znajduje się sofa oraz stolik kawowy, wybierać będziemy lampy stojące, abażurowe. Dają one równomiernie rozproszone światło. Ogólna stylistyka tych lamp powinna łączyć się z częścią jadalną. Jeżeli w danej przestrzeni dominuje styl glamour, oświetlenie również powinno z nim korespondować. 

salon z jadalnią i żyrandolem nad stołem

Mały salon, duży salon 

Dla małego salonu wybranie lampy jest kluczowe. Jedna, zbyt duża lampa przytłoczy przestrzeń. Lepszym rozwiązaniem będzie wybranie kilku mniejszych źródeł światła. W dużym salonie możemy pozwolić sobie na inne rozwiązanie. Ciekawy efekt daje zamontowanie obok siebie trzech lamp różnej wielkości z tej samej serii. Tutaj również można dodać oświetlenie stojące lub kinkiety. 

Światło ciepłe czy zimne? 

W związku z tym, że salon stał się przestrzenią multifunkcyjną, potrzebne są w nim różne barwy światła. W przestrzeni, gdzie wykonujemy pracę, czytamy, najbardziej odpowiednia będzie neutralna lub zimna barwa światła. W części wypoczynkowej salonu wybieramy żarówki o ciepłej barwie. Stosujemy je w lampach dekoracyjnych, aby stworzyć przytulną atmosferę. 

niebieska kanapa, rośliny, lampy dekoracyjne

Stwórz swoje wymarzone wnętrze z nami

To tylko niewielka ilość informacji, jaką mogą przekazać projektanci NARYSUJEMY. Współpraca ze specjalistami znacznie ułatwi proces wyboru oświetlenia, aby modnie zaaranżować przestrzeń. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie oświetlenie wybrać do salonu?

Salon jest miejscem różnego typu aktywności, a zatem potrzebujemy różnego rodzaju lamp. Dobrze sprawdzi się oświetlenie sufitowe w postaci żyrandolua, ale jednocześnie powinniśmy dostawić lampy stojące, które doświetlą wybrane części pokoju.  

Jak oświetlić salon połączony z jadalnią?

W przestrzeni jadalnej, gdzie dominuje stół, najlepiej sprawdzą się pojedyncze, zwisające lampy z dużymi kloszami. W części salonowej, gdzie znajduje się stolik kawowy, należy zastosować lampy stojące z abażurem, rozpraszające światło.