TWORZENIE PRZYTULNEGO SALONU Z KOMINKIEM

dywan na podłodze

WYBÓR KOMINKA DLA SALONU

Projektowanie salonu z kominkiem może być przyjemne, jeśli wiemy, że w efekcie otrzymamy przytulne wnętrze. Trzeba jednak zastanowić się, jaki wybrać kominek w zależności od naszego wnętrza i naszych potrzeb. Możemy wymienić następujące rodzaje:

  • kominki tradycyjne,
  • kominki elektryczne,
  • kominki wolnostojące,
  • kominki gazowe, 
  • biokominki.

Istotnym aspektem wyboru kominka jest dostępna przestrzeń w salonie oraz możliwość jego umieszczenia. Ostateczny wybór kominka powinien uwzględniać nasze indywidualne potrzeby i harmonijnie komponować się z wystrojem całego pomieszczenia.

PLANOWANIE PRZESTRZENI

Skoro wybraliśmy już kominek do naszego salonu, czas przejść do samego urządzania. Aranżacja pomieszczenia z kominkiem może być problematyczna, ale poniższe podpowiedzi powinny nam nieco w niej pomóc. Gdy urządzamy nasz salon z kominkiem, ważne jest przede wszystkim dokładne rozplanowanie całego wnętrza. Teraz do salonu dochodzi całkowicie nowy element wyposażenia, który zwykle wcale tak mało miejsca nie zajmuje. Oprócz kominka, należy znaleźć miejsce na resztę wyposażenia, takiego jak:

  • sofę,
  • stolik kawowy,
  • szafkę RTV,
  • w razie potrzeby stół.

Zwróćmy więc szczególną uwagę na dokładne rozplanowanie pomieszczenia, by stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku i miłego spędzania czasu.

zamykany kominek

DEKORACJE NAD KOMINKIEM

Sam kominek nie tylko pełni funkcję ogrzewania wnętrza. Często w domach z kominkiem widać nad nim różne dekoracje. Nad kominkiem można zawiesić różne plakaty, obrazy czy fotografie. Zawieszenie półek umożliwi położenie na nich różnych pamiątek, książek czy zdjęć. W dzisiejszych czasach niektórzy tradycyjnie wieszają skarpety nad kominkiem na Boże Narodzenie. Ważna jest więc także aranżacja ściany z kominkiem w salonie.

PRZECHOWYWANIE DREWNA

Aranżacja przestrzeni wokół kominka stanowi istotny element tworzenia przytulnego wnętrza. Przy kominku warto umieścić różne akcesoria, które są zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Przykładem są kosze metalowe lub wiklinowe, które doskonale sprawdzają się jako miejsce do przechowywania drewna opałowego, tworząc jednocześnie efektowny element wystroju. Innym pomysłem jest stworzenie wgłębienia w ścianie obok kominka, gdzie można elegancko ukryć zapas drewna, co większy funkcjonalność pomieszczenia. Dzięki takim detalom można osiągnąć harmonijną i estetyczną aranżację salonu z kominkiem, łącząc praktyczność z wyrafinowanym stylem. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach, nadając im unikalnego uroku.

FUNKCJONALNE WYKORZYSTANIE KOMINKA

Kominki nie tylko dodają uroku i ciepła do wnętrza, ale także mogą służyć jako funkcjonalne elementy, które pomagają w organizacji przestrzeni w pomieszczeniach wielofunkcyjnych, takich jak salon z aneksem. Stanowią one idealną alternatywę przy separacji różnych stref w takim wnętrzu, na przykład między częścią wypoczynkową, a kuchenną. W projektach nowoczesnych salonów z kominkiem coraz częściej uwzględnia się pomysł umieszczenia kominka w ścianie, która stanowi naturalny podział między różnymi obszarami. Dzięki temu rozwiązaniu, kominek pełni funkcję zarówno elementu grzewczego, jak i dekoracyjnego, jednocześnie pomagając w organizacji przestrzeni, tworząc estetyczne i funkcjonalne wnętrze salonu z aneksem.

SALON Z KOMINKIEM I TELEWIZOREM

Wbrew pozorom aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem nie zawsze jest taka prosta. Czasem może stanowić wyzwanie, by zmieścić te dwa elementy w przytulnym salonie. Oczywiście, nie jest to zadanie niemożliwe. Coraz częściej chowa się telewizor, na przykład w specjalnie zagospodarowanej wnęce – dzięki temu pokazuje się on tylko wtedy, gdy pojawia się potrzeba jego użycia. Nie jest to jednak jedyny sposób. Jeśli chcemy, by telewizor był na widoku przez cały czas, świetnym pomysłem będzie zawieszenie telewizora naprzeciwko sofy, a kominek należy wtedy umieścić na ścianie prostopadłej do telewizora. Dzięki temu nie są one zbyt blisko siebie, by wchodzić w wizualny konflikt. Jeszcze innym rozwiązaniem jest umieszczenie obu elementów w tym samym miejscu, ale na różnych wysokościach – umieszczenie telewizora nad kominkiem może być dobrym pomysłem.

OTWARTY KOMINEK

PRZESTRZEŃ, STYL I WYGODA

Projektowanie wnętrz z kominkiem to istotny element tworzenia przytulnego salonu. Doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY wniesie kreatywność i funkcjonalność do Twojego salonu. Dzięki profesjonalnemu architektowi możesz efektywnie wykorzystać przestrzeń, wybrać odpowiedni kominek i osiągnąć idealną aranżację. Zalety salonu z kominkiem to nie tylko ciepło i wygoda, ale także estetyka i wartość dodana dla Twojego domu. Skorzystaj z ekspertów w dziedzinie projektowania wnętrz, by uczynić swój salon wyjątkowym miejscem do relaksu i spotkań rodzinnych. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie rodzaje kominków można wybrać do salonu?

Można wybrać kominki tradycyjne, elektryczne, wolnostojące, gazowe oraz biokominki.

Jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze kominka do salonu?

Trzeba brać pod uwagę dostępną przestrzeń w salonie oraz zgodność z wystrojem wnętrza.

W jakie akcesoria można wyposażyć przestrzeń wokół kominka?

Przestrzeń wokół kominka można wyposażyć w kosze metalowe lub wiklinowe na drewno opałowe.