ELEGANCJA KLASYCZNEGO WNĘTRZA

kuchnia w stylu klasycznym

KLASYCZNE WNĘTRZA – HARMONIA I HISTORIA

Styl klasyczny to kierunek w aranżacji wnętrz, który wywodzi się z długiej tradycji wnętrzarskiej, która nawiązuje do minionych epok historycznych. Klasyczna estetyka we wnętrzach wykorzystuje formy mebli, dekoracji i ornamentów, które znane są od dziesięcioleci, a nawet wieków. Istotą tego stylu jest podkreślanie elegancji i harmonii w wystroju pomieszczeń. Styl klasyczny jest niezwykle wszechstronny i nieustannie ewoluuje.

Współcześni projektanci często łączą elementy klasyki z nowoczesnymi rozwiązaniami, czego rezultatem jest ostatnio bardzo modny styl modern classic. Dzięki nowoczesnemu podejściu wnętrza w stylu klasycznym zyskują na oryginalności i funkcjonalności, jednocześnie zachowując swoje korzenie historyczne.

KLASYCZNE MATERIAŁY I WZORY

Materiały i wzory odgrywają ważną rolę w aranżacji wnętrz w stylu klasycznym. Ten nurt wnętrzarski stawia na naturalność i elegancję, dlatego unikamy w nim sztucznych tworzyw na rzecz wysokiej jakości surowców. Bardzo ważnym materiałem używanym we wnętrzach klasycznych jest drewno – meble, podłogi, okładziny ścian i sufitów są wykonane z drewna. Nadaje ono wnętrzom ciepło i przytulność. Kolejnym klasycznym materiałem jest kamień. Jego szlachetne rodzaje, takie jak marmur czy granit, są często wykorzystywane do konstrukcji blatów kuchennych, posadzek i kominków.

Klasyczne wnętrza kochają również naturalne tkaniny. Lny, grube bawełny i tweedy są popularnym wyborem do tapicerki mebli, zasłon i poduszek. Jeżeli chodzi o wzory, to najczęściej spotykane w stylu klasycznym są:

  • wzory florystyczne,
  • kraty,
  • paski,
  • wzory geometryczne.
sypialnia w stylu klasycznym

ELEGANCJA KLASYCZNYCH KOLORÓW

Kolory odgrywają ważną rolę w aranżacji wnętrz w stylu klasycznym, a najbardziej charakterystyczną tonacją kolorystyczną jest stonowana i elegancka paleta barw, która nadaje pomieszczeniom charakterystyczny wygląd i atmosferę. Klasycznym kolorem, który często stanowi bazę dla wnętrz w tym stylu jest biel. Nadaje ona pomieszczeniom jasność i przestrzeń i jest często wykorzystywana na ścianach, sufitach i meblach.

Popularne w klasycznych wnętrzach są również różne odcienie szarości, od delikatnych po głębokie, które dodają wnętrzom elegancji i subtelności. Kolejnym wykorzystywanym kolorem jest beż. Jego neutralne odcienie często zdobią ściany, meble i tekstylia, emanując elegancją i ciepłem. Coraz częściej spotyka się również klasyczne wnętrza urządzone w eleganckich odcieniach ciemnej zieleni, intensywnego granatu czy dymionego różu. Barwy te nadają klasycznym wnętrzom wyrafinowanego charakteru.

KLASYCZNE WNĘTRZA SALONU I SYPIALNI

Styl klasyczny w salonie i sypialni to odzwierciedlenie długiej tradycji wnętrzarskiej, które czerpie inspiracje zarówno z pałacowych wystrojów, jak i wnętrz mieszczańskich. Choć często kojarzy się z licznymi detalami dekoracyjnymi, istotnym aspektem tego stylu jest harmonia kolorystyczna, estetyka i elegancja. Charakterystyczne elementy stylu klasycznego w salonie i sypialni to eleganckie meble – stoły, sofy i fotele o miękkich, zaokrąglonych liniach i kabriolowych nóżkach. 

Kolejnymi klasycznymi elementami w salonie i sypialni są komody, witryny, kredensy oraz biblioteczki. Obok swej funkcji praktycznej pełnią one również funkcję ozdobną i ekspozycyjną. W klasycznych pomieszczeniach znajdziemy również meble, zasłony, poduszki czy narzuty pokryte tkaninami dekoracyjnymi, takimi jak jedwabie, welury i brokaty.  Natomiast na ścianach zobaczymy tapety o kwiatowych, liściastych lub geometrycznych wzorach. Charakterystyczne dla klasycznej estetyki są również ozdoby gipsowe lub drewniane i boazeria płycinowa.

KLASYCZNA KUCHNIA – TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ

Kuchnia urządzona w stylu klasycznym to oaza elegancji i wyrafinowania. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z funkcjonalnością, a urokliwe detale przeplatają się z praktycznymi rozwiązaniami. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stylu klasycznego w kuchni są urokliwe szprosy.  Okna czy drzwi ze szprosami nadają wnętrzu nostalgiczny, a zarazem elegancki wygląd. Finezyjne witryny i przeszklone drzwi to kolejny znak rozpoznawczy klasycznych kuchni – pozwalają eksponować piękne naczynia i zastawę stołową.

Uwagę przyciągają również dekoracyjne pilastry. Kuchnia w stylu klasycznym doskonale komponuje się z drewnem. Jednak styl ten pozwala także na odważniejsze wybory kolorystyczne, takie jak głębokie zielenie czy granaty, które dają spektakularny efekt. Można również dodać nieco awangardy, wprowadzając designerskie uchwyty do szafek.

SPOKÓJ I ELEGANCJA – ŁAZIENKA KLASYCZNA

Łazienka w stylu klasycznym to miejsce, które emanuje spokojem, harmonią i wyrafinowaną elegancją. W tym wyjątkowym stylu wnętrzarskim dominują stonowane kolory, które nadają łazience elegancki charakter. Biele i szarości są często używanymi kolorami podstawowymi, które tworzą spokojną atmosferę.

W klasycznej łazience często można zobaczyć elementy dekoracyjne w czerni i złocie, widoczne na kranach, uchwytach, lustrach i innych detalach.  Jednym z charakterystycznych elementów łazienek w stylu klasycznym jest również mozaika, najczęściej w kolorach czerni i bieli, która tworzy piękne wzory na ścianach i podłodze. Warto też zwrócić uwagę na ceramikę i armaturę używaną w łazience klasycznej. Często mają one zaokrąglone, delikatne kształty, które dodają łazience subtelnego uroku i elegancji.

łazienka w stylu klasycznym

SKOMPONUJ KLASYCZNY KLIMAT Z NAMI

Aranżacja mieszkania w stylu klasycznym ma wiele zalet, jednak zaprojektowanie takiego wnętrza może być wyzwaniem. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz, który specjalizuje się w aranżacji przestrzeni w stylu klasycznym. Nasz zespół z NARYSUJEMY przygotuje dla Ciebie aranżację, która sprawi, że Twój dom stanie się prawdziwym dziełem sztuki, pełnym luksusu i wyrafinowania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są główne zalety stylu klasycznego?

Styl klasyczny we wnętrzach jest ponadczasowy i bezpieczny. Wprowadza do wnętrza przytulność i sprawdzone rozwiązania.

Jakie są elementy stylu klasycznego w kuchni?

Elementy klasyczne w kuchni to urokliwe szprosy, finezyjne witryny, dekoracyjne pilastry, drewniane przedmioty, dekoracje w jasnych tonacjach oraz awangardowe dodatki.