Pomysły na aranżację minimalistycznej kuchni 

jasna, stonowana kolorystyka

Minimalistyczna kuchnia – czy warto? 

 
Filozofia minimalizmu opiera się na sławnym już stwierdzeniu „mniej znaczy więcej”. Oznacza to, że wnętrza urządzane w duchu tej konwencji powinny być przemyślane, a wszelkie elementy wyposażenia niech będą ograniczone do minimum. W tak zaaranżowanej przestrzeni panuje harmonia i spokój, dlatego przebywanie w niej wpływa pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie. Kuchnia jest bardzo specyficznym pomieszczeniem, w którym bardzo łatwo jest o chaos i bałagan. Przytłoczenie go zbędnymi dodatkami spotęguje ten efekt. Styl minimalistyczny sprawdzi się na małym metrażu lub przeciwnie, w przestronnych kuchniach otwartych na salon. Warto rozważyć to rozwiązanie, jeżeli cenimy sobie na co dzień porządek i spokój. 

Neutralna kolorystyka 

Najlepszym sposobem na wprowadzenie do kuchni ducha minimalizmu jest zastosowanie jasnej i stonowanej kolorystyki. Urządzając tego typu wnętrze, powinniśmy bazować przede wszystkim na dwóch kolorach – czystej bieli i głębokiej czerni. Jeżeli znajdą się one w naszym pomieszczeniu, podkreślą jego elegancki charakter. Dzięki temu kuchnia stanie się przejrzysta i sprawi wrażenie bardzo uporządkowanej. Do aranżacji minimalistycznej kuchni możemy także wybrać różne kolory, nie skupiając się tym samym jedynie na podstawowych odcieniach.  

Należy pamiętać jednak, by jeden z nich dominował, a drugi był wprowadzony do wnętrza na zasadzie drobnych akcentów i w postaci dodatków. Jeżeli chcemy trochę urozmaicić tę przestrzeń i sprawdzić inne rozwiązania, możemy spróbować wykończyć aranżację odpowiednio dobranymi materiałami. Niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym jest oczywiście naturalne drewno, natomiast w minimalistycznych kuchniach stosuje się też inne tworzywa, np. beton, marmur czy lastryko. 

estetyczne urządzenia AGD

Meble i urządzenia o prostej formie 

Projektując minimalistyczną kuchnię, skupiajmy się na szczegółach i zaplanujmy nawet najmniejszy detal naszej przestrzeni. Jest to ważny aspekt, jeżeli nie chcemy już na wstępie przesadzić, nawet w kwestii mebli. Jak wiadomo, najlepiej jest ograniczyć ilość elementów wystroju do absolutnego minimum. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie w niej szafek kuchennych wykonanych na wymiar. Dzięki temu wykorzystamy każdy wolny centymetr, a przestrzeń zyska na funkcjonalności. Dobrym pomysłem będzie zrezygnowanie ze zbędnych uchwytów czy gałek do drzwi szafek i szuflad, zamiast tego zdecydujmy się na rewelacyjny system push&pull lub praktyczne drzwi z wpustem. 

Jeżeli nie potrzebujemy zbyt wiele miejsca na akcesoria kuchenne, zrezygnujmy z górnej zabudowy. Zamiast tego zdecydujmy się na pojedyncze szafki, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń. Minimalistyczne meble kuchenne zwykle posiadają prostą formę, a ich fronty są w jednolitych kolorach. Najczęściej są to klasyczne odcienie drewna, bieli, szarości i czerni. Kolejnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w kuchni zaprojektowanej w duchu konwencji minimalizmu, jest zastosowanie wyspy o geometrycznym kształcie, pozbawionej jakichkolwiek zdobień.  

Na małym metrażu wyspa kuchenna jest zwykle zabudowana, dzięki czemu otrzymujemy sporo wolnej przestrzeni roboczej. Poza swoim docelowym przeznaczeniem, jakim jest przechowywanie i przygotowywanie posiłków, jej blat może służyć jako stolik czy biurko. Wielofunkcyjność jest jej ogromnym atutem. Mebel ten może pełnić także funkcję łącznika w przypadku standardowego połączenia kuchni z salonem.  

Urządzając takie pomieszczenie, nie możemy zapomnieć oczywiście o urządzeniach, które ułatwiają nam gotowanie czy zmywanie. Przyjęło się, że wszelkie urządzenia AGD w minimalistycznej kuchni powinny być zabudowane, jednak nie do końca jest to prawdą. Pozostawione na widoku sprzęty mogą fantastycznie dopełnić całą aranżację, wystarczy, że wybierzemy odpowiednie modele, idealnie dopasowane do reszty elementów wyposażenia. Decydujmy się więc na urządzenia o nieskomplikowanych, ale tym samym nowoczesnych liniach. 

lampa wisząca o prostej formie

Charakterystyczne detale 

Wszelkie dekoracje w minimalistycznej kuchni są dość problematyczną kwestią. Jak wiemy, minimalizm z założenia nie lubi się z dużą ilością bibelotów, natomiast nie możemy całkowicie uniknąć ich w tym właśnie pomieszczeniu. Zresztą, gdybyśmy ich tam nie umieścili, wnętrze sprawiałoby wrażenie surowego i niedokończonego. Dodatki są więc wskazane, jednak musimy zachować w tym pewien umiar, by przestrzeń zachowała swój swoisty charakter. Chociaż świadomie rezygnujemy tu z dekoracyjności, to jednak w tym przypadku powinniśmy przyozdobić ściany odpowiednio dobranymi płytkami. Do minimalistycznej kuchni wybieramy raczej płytki wielkoformatowe, imitujące zwykle materiały takie jak beton czy naturalne kamienie. Do tego typu wnętrz poleca się także kolorową mozaikę, która świetnie kontrastuje z pozostałymi stonowanymi barwami. W tak urządzonej kuchni sprawdzą się także:  

  • ściereczki kuchenne,  
  • drewniane akcesoria,  
  • estetyczne garnki,  
  • granitowy zlewozmywak,  
  • minimalistyczna zastawa stołowa. 

Skromne oświetlenie 

Istotnym aspektem kuchni zaaranżowanej według zasad minimalizmu jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Meble na otwartej przestrzeni czy elementy wyposażenia umiejscowione na małym metrażu, jeżeli posiadają proste i eleganckie formy, powinny być wyeksponowane za pomocą właściwie dobranego oświetlenia. Jakiego rodzaju lampy wybrać więc do takiego pomieszczenia? Rzecz jasna będą to egzemplarze o prostej budowie. Najczęściej wybiera się tu lampy wiszące czy plafony. Na suficie, w minimalistycznej kuchni, dobrze jest także zamieścić oświetlenie punktowe w postaci systemu szynowego. 

ściereczki kuchenne i szklany blat

Twój indywidualny projekt!

Jeśli marzysz o pięknie urządzonym i funkcjonalnym wnętrzu, z którego będziesz cieszyć się każdego dnia, to dobrze trafiłeś! Nasz zespół profesjonalnych projektantów wnętrz NARYSUJEMY specjalizuje się w tworzeniu projektów dopasowanych do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Realizujemy projekty w Warszawie i okolicach, ale jesteśmy także otwarci na współpracę w formie zdalnej. Zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie projektu – od koncepcji po wdrożenie. Skontaktuj się z nami już dziś i zacznij realizować swoje marzenia o wymarzonym wnętrzu! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jaką kolorystykę wybrać do minimalistycznej kuchni?

Minimalistyczna kuchnia powinna bazować przede wszystkim na dwóch kolorach – bieli i czerni, które podkreślą jej elegancki charakter. Można jednak urozmaicić tę paletę barw o dodatkowe odcienie, ale należy pamiętać, aby jedna z nich dominowała, a druga była wprowadzona do wnętrza na zasadzie drobnych akcentów. Można również zastosować różne materiały wykończeniowe, takie jak drewno, beton, marmur czy lastryko. 

Jakie meble i sprzęty wybrać do minimalistycznej kuchni?

W minimalistycznej kuchni warto postawić na meble kuchenne wykonane na wymiar, bez zbędnych uchwytów i gałek, z systemem push&pull lub drzwiami z wpustem. Zrezygnujmy z górnej zabudowy, a w zamian postawmy na pojedyncze szafki w jednolitych kolorach, np. w odcieniach drewna, bieli, szarości lub czerni. Urządzenia AGD najlepiej dopasować do reszty elementów wyposażenia, wybierając modele o nowoczesnych liniach.