Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim z przykładami

klient z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Czym charakteryzuje się styl scandi?

Styl skandynawski to przede wszystkim estetyczna prostota oraz wysoko-komfortowa użytkowość. Dzięki tym cechom konwencja ta idealnie pasuje między innymi do wykorzystania podczas urządzania kuchni. We wstępnie zarysowanej surowości trendu nietrudno jednakże dojrzeć charakterystyczne piękno. Paleta jasnych odcieni, dobre oświetlenie oraz urozmaicające aranżację dodatki połączone z wysoką funkcjonalnością, składają się na bardzo praktyczną, a zarazem miłą dla oka całość. Wnętrza w stylu skandynawskim są również niezwykle uniwersalne i bardzo dobrze znoszą przemeblowania i inne modyfikacje. Dzięki temu do kuchni zaplanowanej zgodnie z tym nurtem bez problemu dobrać można zastawę i wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne.

W większości przypadków, jeśli pozwala na to wielkość mieszkania, kuchnie w tym stylu odznaczają się relatywnie dosyć dużą powierzchnią. W przypadku ograniczonego metrażu, kuchnię z powodzeniem połączyć można z salonem. Zabieg ten prezentuje się najlepiej, gdy cały dom zaprojektowany jest w jednolitej stylistyce.

kuchnia w stylu skandynawskim

Kolorystyka

W kuchni skandynawskiej rządzą głównie barwy jasne. Klasyczna biel cieszy się najpowszechniejszym uznaniem wśród miłośników stylu, jednakże wnętrza takie można z powodzeniem urozmaicić innymi kolorami. Trzeba mimo to zwrócić uwagę, aby wybierać odcienie niejaskrawe, raczej neutralne, które nie będą rzucać się w oczy, co mogłoby zakłócić charakter aranżacji. Kolory, które zdecydowanie nadają się do zróżnicowania palety to między innymi:

 • beż,
 • odcienie szarości,
 • błękit,
 • barwy kremowe,
 • pastelowy fiolet,
 • bardzo delikatny róż.

Materiały

Styl skandynawski nadaje wnętrzom w wielu przypadkach estetykę dość jednolitą, aczkolwiek pomieszczenia te mogą przyjmować różne warianty w zależności od materiałów bazowych, na wykorzystanie których się zdecydujemy. Bez problemu, z pełną swobodą można je ze sobą mieszać i zestawiać, zaś barwa, którą wybierzemy dla ścian również będzie miała istotny wpływ na urozmaicenie aranżacji. Oto garść przykładowych materiałów:

 • drewno,
 • cegła,
 • kafelki (przede wszystkim gładkie i o jasnych odcieniach),
 • beton naturalny.
salon, trend skandynawsko–japoński

Dodatki

W większości układów, kuchnie skandynawskie charakteryzują się małą ilością dodatków. Jednakże aranżację kuchni zdecydowanie nadal można ubogacić, ważne, żeby elementy dekoracyjne były wystarczająco acz nieprzesadnie wyraziste, eleganckie a przede wszystkim praktyczne, wpasowując się w dominującą w stylu skandynawskim funkcjonalność. Tego typu dodatki to na przykład:

 • kuchenne ściereczki (w paski bądź kratkę),
 • koszyczki z metalu,
 • lniane dywaniki,
 • wiklinowe koszyki,
 • półeczki na zioła (metalowe lub drewniane w zależności od wybranych materiałów bazowych),
 • bambusowe podstawki.

Przykładowe pomysły

 1. Kuchnię skandynawską z powodzeniem urządzić można pozwalając dominować odcieniom szarości. Są one niezwykle uniwersalne, pasują do niemalże każdego rodzaju pomieszczenia oraz elementu wyposażenia. Przełamać można je ciepłymi kolorami drewna bądź pozostawić meble w kolorze szarym dla utrzymania jednostajności aranżacji w zależności od osobistych preferencji. Naturalny beton w przypadku ścian, wyposażenie w szarej kolorystyce i drewnopodobna płytka podłogowa, to tylko niektóre z wielu możliwych elementów tej konkretnej aranżacji.
   
 1. Wspomniane wcześniej drewno tudzież materiały drewnopodobne mogą pojawić się w kuchni skandynawskiej także częściej oraz wyraźniej. Najczęściej wykorzystywane są w przypadku podłogi. Specjalne płytki oraz panele podłogowe, wyglądem perfekcyjnie przypominające naturalne drewno, są doskonałym rozwiązaniem w przypadku obaw o czynniki, takie jak wilgoć bądź płynne i tłuste zabrudzenia.
   
  Drewno na blacie wyspy lub roboczym, to kolejna z wielu interesujących opcji dostępnych dla entuzjastów drewnianych kreacji. Ze względu na przeznaczenie takich powierzchni zadbać należy o ich wytrzymałość, aby posłużyć mogły mieszkańcom jak najdłużej.
   
  Interesującym rozwiązaniem są panele ścienne wykonane z drewna naturalnego bądź materiałów drewnopodobnych. Odradza się użycie ich na przestrzeni całej kompozycji, jednakże unikalności doda wystrojowi pojedyncza ściana w tym stylu.
   
  Drewniane dodatki, o jakich warto pomyśleć w tym przypadku, to między innymi:
 • żaluzje,
 • przyprawniki,
 • pojemniki na sól, kawę czy cukier.
   
 1. Wbrew pozorom, do kuchni skandynawskiej z powodzeniem wprowadzić można bogatszą paletę barw, gdy nie odpowiada nam jedynie klasyczne zestawienie bieli, szarości i drewna. Takie zabiegi są całkiem popularne wśród entuzjastów stylu skandynawskiego. Podstawą wystroju zawsze będą szarość i biel, jednakże towarzyszyć im mogą kolory, takie jak:
 • róż,
 • granat,
 • żółć,
 • zieleń.

Unikać za to należy odcieni przesadnie jaskrawych, które zakłócałyby aranżację, na przykład:

 • fuksja,
 • intensywne odcienie czerwonego i pomarańczowego,
 • mocny fiolet.
 1. Do kuchni o ograniczonym metrażu poleca się zaprosić klasyczną biel. Barwa ta nadaje pomieszczeniu wrażenia przestronności, powodując przyjemne odczucie wnętrza będącego większym niż jest w rzeczywistości. Można tu zastosować przypominające cegłę białe kafelki w połączeniu z lampami posiadającymi wyeksponowane żarówki. Ich światło, poprzez odbicie od wcześniej wspomnianych płytek, zagwarantuje kuchni dodatkowe rozświetlenie.
   
  Niezwykle szykownym i eleganckim rozwiązaniem jest wykorzystanie płytek podłogowych z marmurowymi motywami, a w tym samym czasie betonu jako materiału ściennego. Taką aranżację dopełnią meble w białej kolorystyce.
osoba przygotowująca posiłek

Dzięki tym wskazówkom, każdemu powinno udać się zaplanować wymarzoną kuchnię w stylu skandynawskim. Porady te mają również zastosowanie w większości innego przeznaczenia pomieszczeń, które mamy zamiar omówić z projektantem!

Nowoczesność w twoim domu

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać spośród wielu wariantów aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie barwy mogą zakłócić wystrój kuchni w stylu skandynawskim?

Przede wszystkim odcienie jaskrawe, agresywnie wyeksponowane. Warto i nietrudno jest zestawić paletę barw ze zwizualizowaną aranżacją i zwrócić uwagę, czy aby dobrany kolor nie rzuca się przesadnie w oczy. Jeśli wyłamuje się on z jednolitego układu, zaburzając jego spójność, to najprawdopodobniej nie będzie pasował do wystroju. Fuksja, intensywna czerwień bądź mocny fiolet to niektóre z przykładów.

Czy trudno jest dokonać modyfikacji wystroju takiej kuchni?

Absolutnie nie. Jest to zdecydowanie płynny i łatwy proces, ponieważ styl skandynawski cechuje się wysoką uniwersalnością i standardem użytkowości. Jest to trend niezwykle plastyczny, w którym nietrudno wprowadza się dodatkowe elementy, modyfikacje, dokonuje się remontów i wszelkiego rodzaju innych zmian po wprowadzeniu oryginalnej wersji w życie.