Image Alt

Kuchnia w stylu loft

kuchnia boho

Loftowa przestrzeń

Początki stylu loft sięgają lat 50. XX wieku. Zrodził się we wnętrzach nowojorskich budynków przemysłowych i poprodukcyjnych w związku z zapaścią gospodarczą, jaka nawiedziła to miasto. Zastanawiasz się, jak osiągnąć efekt minimalizmu i industrialnej elegancji w swojej kuchni? Poniżej udzielamy wskazówek, jak wprowadzić loftowy styl do Twojej przestrzeni. 

Czym charakteryzuje się kuchnia loft?

Styl ten charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. To typowe cechy, których oczekujemy w swojej kuchni. Skojarzenia, jakie nasuwają nam się na myśl w związku z wyglądem nowojorskich budynków tamtych lat to przede wszystkim niestandardowa wysokość pomieszczeń oraz duże powierzchnie okien, przez które wpada nieograniczona ilość naturalnego światła. Kuchnia nie musi posiadać wysokich sufitów i sporych okien, by stworzyć w niej industrialny klimat. Ten niepowtarzalny efekt możemy w prosty sposób przenieść w nasze cztery kąty. Wystarczy, że dostosujemy się do kilku zasad.

Wyznaczniki cechujące loftową kuchnię

Głównymi wyznacznikami cechującymi industrialną kuchnię są przede wszystkim przestronność i jasność pomieszczeń. 

Przestronność można uzyskać poprzez zrezygnowanie ze zbędnych ścianek działowych, wydzielających poszczególne pomieszczenia. Kuchnia powinna być kontynuacją pokoju dziennego. Takie rozwiązanie pozwoli nam na otwarcie głównej przestrzeni w mieszkaniu. Część dzienną od strefy przygotowywania posiłków warto wydzielić za pomocą odpowiednich barw czy faktur materiałów. 

Jasność pomieszczenia zagwarantuje nam naturalne światło wpadające przez okno do wnętrza. Uzupełnienie stanowić będzie odpowiednio zaprojektowana i dobrana instalacja oświetleniowa. 

Styl loft wyróżnia się również surowym wykończeniem. Przede wszystkim, w takich pomieszczeniach, celowo akcentuje się ściany z cegły czy betonu. Widoczne są zarówno kable elektryczne, jak i rurociągi. Wyeksponowanie tych detali pozwala zachować industrialny klimat w kuchni oraz w innych pomieszczeniach.  

Kolory w kuchni loft

W kuchni loft ilość wykorzystanych kolorów należy ograniczyć do minimum. Ściany warto pomalować jednolitą farbą – dobrze sprawdzą się biele i szarości. Można również zastosować terakotę lub płytki w podobnych kolorach. Opcjonalnie na przestrzeni pomiędzy szafkami górnymi a dolnymi można ułożyć okładziny ze szkła. Monochromatyczne kolory umożliwią wyeksponowanie industrialnych cech charakterystycznych dla stylu loft. Na tle tych barw ściany z cegły lub z betonu będą robić piorunujący efekt. Tak zharmonizowaną kolorystykę można przełamać poprzez zastosowanie efektownych dodatków w kolorze:  

 • czarnym,
 • czerwonym,
 • ciemnorudym,
 • naturalnego drewna.
ceglana ściana pomiędzy zabudową górną i dolną

Meble do industrialnej kuchni

Meble w stylu loft charakteryzują się prostotą i funkcjonalnością. Fronty zabudowy powinny być pozbawione sztukaterii i dekorów. Pierwsze miejsce zajmują gładkie powierzchnie uzupełnione prostymi uchwytami. Często w kuchniach loft zabudowane fronty stosuje się tylko na dolnych ciągach szafek. Górny ciąg mebli z reguły stanowią otwarte półki, na których często eksponowane są naczynia o prostych formach, kształtach oraz jednolitych kolorach, będące elementem dekoracyjnym kuchni. Wyposażenie kuchenne stanowi połączenie naturalnego drewna z metalowymi dodatkami, które często malowane są kolorem czarnym lub antracytowym. Zdarza się, że elementy te są również dobierane w kolorze szczotkowanego srebra. 

drewniana zabudowa kuchni z otwartymi półkami

Sposoby oświetlenia kuchni

Jak już wspomniano wcześniej, charakterystyczną cechą kuchni w stylu loft jest przede wszystkim jasność pomieszczenia. Efekt ten można osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to sztuczne oświetlenie, a drugi to zapewnienie dopływu światła naturalnego. Odpowiednią dawkę promieni słonecznych, wpadających przez okno kuchni, otrzymamy w momencie, gdy zrezygnujemy z zazdrostek czy zasłonek. Dopuszczalne jest zainstalowanie rolet.

Zasłonięte wieczorem wprowadzą odrobinę dyskrecji i uroku, w ciągu dnia z kolei odsłaniamy je całkowicie i pozwalamy, aby naturalne światło podkreślało we wnętrzu kuchni niepowtarzalne walory. Doświetlenie pomieszczenia stanowić będzie dobrze dobrana i funkcjonująca instalacja oświetleniowa. W tej roli sprawdzą się stylowe lampy na szynoprzewodach, w których ilość i położenie reflektorów możemy dostosowywać na każdym etapie użytkowania kuchni. 

czarna lampa na szynoprzewodzie

Dodatki w loftowej kuchni

Głównym elementem wystroju loftowej kuchni są meble. Jednak zabudowa nie zamyka kompleksowo zagadnienia związanego z aranżacją pomieszczenia. Aby przestrzeń była bardziej przytulna, na ścianach można powiesić zegar lub rodzinne zdjęcia w czarnych ramkach. Na otwartych półkach warto postawić naczynia o ciekawym kształcie, dodać zielone rośliny. Nie należy przesadzać z ilością dekoracji tak, aby nie sprawiać wrażenia zagracenia przestrzeni. Dodatki można wybierać w kolorach takich jak:  

 • biel,  
 • brąz,  
 • grafit,  
 • czerń,  
 • przygaszona czerwień,  
 • butelkowa zieleń,  
 • granat.  

W wystroju loftowej kuchni powinno unikać się plastiku. Na pierwszym miejscu stawiamy na dekoracje i naczynia ze szkła, ceramiki, kamionki czy drewna – tylko te materiały pozwalają na zachowanie klimatu nowojorskich fabryk lat 50. XX wieku. Subtelność w stosowaniu dodatków pozwala cieszyć się przestrzenią i funkcjonalnością kuchni na co dzień. 

czarne ramki, zegar z drewna i metalu

Wnętrza na czasie

Zastanawiasz się, jak połączyć minimalizm i funkcjonalność? Chciałbyś wydobyć ze swoich czterech ścian potencjał? Nasza doświadczona kadra projektantów wnętrz chętnie pokaże Ci, w jaki sposób można to osiągnąć. Zaprojektują przestrzeń Twojego domu lub mieszkania tak, abyś czuł się w niej jak najlepiej.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym powinna charakteryzować się kuchnia loft?

Kuchnia w stylu loft cechuje się funkcjonalnością i minimalizmem. Przestrzeń powinna być otwarta (bez zbędnych ścianek działowych) oraz dobrze oświetlona, zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne.

Czym kierować się, aranżując kuchnię industrialną?

Głównymi wyznacznikami industrialnej kuchni są przede wszystkim przestronność i jasność pomieszczeń. Powinna być kontynuacją pokoju dziennego – pozwala to na optymalne osiągnięcie wyżej wymienionych cech.

Jakie meble wybrać do loftowej kuchni?

Do kuchni w stylu loft warto wybrać meble proste i funkcjonalne. Ułatwi to utrzymanie porządku i estetyki w pomieszczeniu. Warto postawić na zabudowę w kolorze naturalnego drewna z metalowymi elementami w kolorze czarnym lub antracytowym.

Jakie oświetlenie wybrać do industrialnej kuchni?

Na pierwszym miejscu stawiamy na światło naturalne. Rezygnujemy z wszelkich dekoracji przysłaniających okno. Na drugim miejscu należy dobrze dobrać sztuczne oświetlenie. Sprawdzą się lampy na szynoprzewodach, których ilość i położenie możemy dostosować na każdym etapie użytkowania kuchni.