KREATYWNE MIESZKANIE W STYLU LOFT

ściana z roślin, murowana ściana

Co to jest styl loft?

Styl loftowy odznacza się swoją prostotą i przestronnością. Samo słowo „loft” znaczy poddasze bądź strych. Dlatego też wnętrza w tym stylu charakteryzują się otwartą i wysoką przestrzenią. Brak zamkniętych pomieszczeń, funkcjonalne i minimalistyczne meble oraz oryginalne oświetlenie, a poza tym surowe wykończenie ścian i naturalne materiały – oto składniki projektu mieszkania loftowego. Styl ten sprawdzi się dla tych, którzy cenią sobie charakter industrialny pomieszany z klimatem starych fabryk.

Wyznaczniki mieszkania w stylu loft

Mieszkanie w tym stylu charakteryzuje się dużą i otwartą przestrzenią, niedbałym wykończeniem ścian i podłóg, minimalistycznym wyposażeniem oraz dużą ilością światła. W stylu loftowym królują beton i cegły, widoczne rury wentylacyjne i kable elektryczne. Jeśli chodzi o meble – nie jest ich za dużo, cechuje je skrajna prostota bądź oryginalny design. Istotne w aranżacji są pojemne szafy i schowki, które na pierwszy rzut oka nie powinny być widoczne. Surowość stylu loftowego można przełamywać drewnianymi akcentami i przemyślanymi dodatkami.

drewniana podłoga, murowana  ściana, czarne meble kuchenne

Kuchnia loft

Podstawą w aranżacji loftowej jest aneks kuchenny na jednej ze ścian oraz wyspa oddzielająca strefę kuchenną od reszty wnętrza. Wyspa sprawdzi się jako pojemny schowek na sprzęt kuchenny bądź produkty, jak również może pełnić funkcję stołu. Zalecanym meblem dla loftu są hokery – wysokie stołki barowe.

Niezbędne w projekcie kuchni będą widoczne rury wentylacyjne oraz kable, które przypominać będą oświetlenie wprost z hali produkcyjnej. Można także pomieszać nowoczesne elementy ze starymi, np. szkło z drewnem, cegłę ze złotem. Jeśli chodzi o kolorystykę – dominują tutaj takie kolory jak:

  • biel,
  • czerń,
  • szarość.

Całość aranżacji dopełnić należy o dodatki, mogą to być metalowe doniczki, drewniane deski do krojenia, stylizowane baterie i lampy.

Salon loft

W przypadku salonu stawiamy przede wszystkim na przestrzeń. Nie należy więc zamykać jej poprzez ścianki działowe – najlepszą opcją będzie subtelny podział wnętrza na strefy. Kolejna, istotna sprawa to eksponowanie wszelkich niedoskonałości budowlanych, takich jak: nie w pełni otynkowana ściana, chropowate cegły lub beton, surowe deski i obowiązkowo – widoczne przewody elektryczne.

Ostatni, ważny aspekt w salonie, czyli oświetlenie. Rezygnujemy z wszelkich firanek i zasłon, w salonie loft światła ma być dużo. Należy wyeksponować okna i zamontować kilka rodzajów oświetlenia. Mogą to być przemysłowe reflektory na szynie, duże i ozdobne żarówki powieszone na długich kablach oraz masywna lampa przy kanapie.

Przechodząc do mebli – w stylu loftowym ograniczamy je do minimum. Świetnie sprawdzą się wszelkie konstrukcje na paletach oraz przedmioty przeznaczone do całkowicie innych rzeczy. Mogą to być stoliki wykonane z przemysłowej szpuli na kabel bądź felg samochodowych. Jeśli jednak celujemy w nieco bardziej klasyczne rozwiązania – główne meble wybrać należy spośród tych masywnych i sprawiających wrażenie ciężkich, reszta mebli powinny być minimalistyczne. Wyjątek stanowi kanapa – powinna ona być duża, miękka oraz wygodna. Jeśli chodzi o kolor, może być w nieco bardziej wyrazistym odcieniu, który będzie kontrastował z resztą pomieszczenia.

murowana ściana, drewniana podłoga

Sypialnia loft

Pomysłowym rozwiązaniem w aranżacji loftowej jest usytuowanie kącika sypialnego na antresoli. Taki zabieg pozwoli na wydzielenie miejsca do spania, bez zamykania przestrzeni. Dobrze sprawdzą się wszelkie metalowe barierki oraz siatki przemysłowe, które nadadzą całości fabrycznego klimatu. Jeśli jednak wysokość mieszkania nie daje możliwości na dobudowanie antresoli – strefę do spania można oddzielić poprzez przesuwane drzwi, metalowe regały bądź przeszkloną ścianę.

W sypialni loftowej również królują neutralne kolory, czyli różnorakie odcienie szarości, biel oraz czerń. Dla nadania nieco bardziej przytulnego klimatu, warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie oraz nieszablonowe ozdoby.

Dodatki w mieszkaniu loftowym

Podstawy aranżacji loftowej to nie wszystko – dodatki w projekcie stanowią istotne uzupełnienie, którego nie należy pomijać. Przy dobieraniu dodatków loftowych panuje zasada, aby stawiać na mniejszą ilość dodatków, lecz takich, które będą efektowne.

drewniana podłoga, szara sofa, białe ściany, belki sufitowe

Pierwszą opcją będą grafiki i plakaty oprawione w ramki. Zapewniona przestrzeń w mieszkaniu pozwala także na ozdobienie jednej ze ścian ogromnym zegarem z kutego żelaza. Istotne będzie także wspominane już oświetlenie – sprawdzą się wszelkie metalowe i fabryczne klosze oraz gołe żarówki zawieszone na kablach. Jeśli jednak stawiamy na nieco odważniejsze posunięcia, warto do wnętrza dobrać designerskie lampy, wykonane z nietypowych przedmiotów.

W celu ocieplenia pomieszczeń dobrze jest wprowadzić rośliny. Nie należy jednak zapominać o detalach, dlatego też trzeba pamiętać o odpowiednich doniczkach, np. betonowych czy miedzianych. Innym, świetnym rozwiązaniem będą także doniczki w postaci starych puszek bądź beczek – taki zabieg idealnie wpisuje się w styl loftowy. Możliwości jest wiele, im bardziej nieszablonowo i oryginalnie, tym lepiej. Świetnie sprawdzą się regały wykonane z drabiny, wieszaki z rur hydraulicznych, a nawet pufy z opon.

WNĘTRZA, KTÓRE BĘDĄ IDEALNIE DOSTOSOWANE DO TWOJEGO STYLU ŻYCIA

Styl loftowy sprawdzi się dla tych, którzy w mieszkaniu wyrazić chcą swoją kreatywność i nieszablonowe pomysły w projektowaniu. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy pomogą Ci zaaranżować mieszkanie, nadając mu funkcjonalność i w pełni zadowalający efekt.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co jest najważniejsze w projektowaniu w stylu loft?

Przede wszystkim duża i otwarta przestrzeń, wszelkie niedbałości w wykończeniu ścian czy podłóg oraz minimum w przypadku wyposażenia i dodatków. Oprócz tego – nieszablonowe dekoracje i duża ilość światła.

Jakie kolory dominują w stylu loft?

W stylu loftowym królują neutralne kolory, takie jak biały, czarny bądź wszelkie odcienie szarości. Dla dodania bardziej żywego charakteru wprowadzić można intensywniejsze kolory, np. przy dobieraniu kanapy.

Jakie oświetlenie wprowadzić w stylu loft?

Koniecznie metalowe lub przypominające fabryczne klosze oraz gołe żarówki powieszone na kablach. Równie dobrze sprawdzą się lampy designerskie, stworzone z nietypowych przedmiotów.

Które dodatki będą najlepsze w mieszkaniu loft?

Zdecydowanie wszelkiego rodzaju grafiki i plakaty w ramkach. Innym pomysłem, wpasowującym się w styl loftowy będzie ozdobienie jednej ściany w masywny zegar z kutego żelaza. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem dekoracyjnym będą rośliny w betonowych lub miedzianych donicach.