PROJEKTOWANIE MINIMALISTYCZNEJ SYPIALNI

minimalistyczna sypialnia, drewniane meble w sypialni

Wszechogarniający minimalizm

Minimalizm możemy coraz częściej spotkać w mieszkaniach czy domach. Styl ten, jak również sposób na życie, jest sprzeciwem wobec konsumpcjonizmowi. We wnętrzach minimalistycznych łatwiej można się zregenerować i przede wszystkim odpocząć, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest projekt sypialni w tym nurcie.

Czym charakteryzuje się minimalizm w sypialni?

Minimalistyczna sypialna sprzyja skupieniu, relaksowi oraz kreatywności. Cechą charakterystyczną jest przede wszystkim prostota – wszelkie meble i dodatki tworzą ze sobą spójną całość. Przestrzeń sprawia wrażenie czystej i uporządkowanej – nie ma w niej zbędnych dekoracji czy bibelotów. Wszelkie elementy cechują się wysoką jakością oraz funkcjonalnością – minimalizm zakładka pozbycie się wszystkich przedmiotów, które nie pełnią we wnętrzu swojej funkcji. Sypialnia w tym stylu jest bardzo prosta w utrzymaniu czystości, a samo pomieszczenie ponadczasowe i uniwersalne – zarówno na dużych, jak i mniejszych metrażach.

parkiet, beżowe meble, białe ściany

Urządzanie sypialni – kolorystyka

Sypialnia w stylu minimalistycznym powinna być subtelna i przestronna. Na ścianach dominują przede wszystkim jasne odcienie, które optycznie powiększają wnętrze i podkreślają łagodną estetykę. Najlepiej sprawdzą się takie kolory jak:

  • biel,
  • beż,
  • szarość,
  • błękit.

W przypadku dużego metrażu można zdecydować się na ciemniejszy kolor. Najlepiej zastosować go tylko na jednej ścianie. Taki zabieg sprawdza się idealnie jako tło dla minimalistycznych plakatów czy zdjęć. Innym rozwiązaniem dla jednej ze ścian jest również czerwona cegła, która nada nieco loftowego charakteru, z kolei beton wprowadzi do wnętrza odrobinę industrialnego klimatu.

Meble w minimalistycznej sypialni

Kluczowym elementem w sypialni jest oczywiście łóżko. Najlepiej wybierać spośród takich, które mają prostą formę i oszczędny kształt – wszelkie ozdobniki i rzeźbienia w minimalizmie są zbędne. Najlepszy kolor dla łóżka to zdecydowanie biel, czerń oraz odcienie szarości. Jeśli chodzi o materiał – dobrze sprawdzą się modele drewniane, z metalową ramą lub tapicerowane. Oprócz tego ważne jest odpowiednie dobranie pościeli – również powinna cechować się prostotą. Dobrym wyjściem będzie więc taka w kolorach szarości, beżu bądź w pastelowych odcieniach.

Obok łóżka powinny znaleźć się małe szafki nocne – dobrze, aby były proste, bez uchwytów i ozdób. Oprócz tego warto zadbać o pasującą do reszty mebli bieliźniarkę. Świetnie sprawdzi się pojemna szafa z drzwiami pokrytymi lustrem, co zapewni optyczne powiększenie wnętrza. W minimalizmie zalecane jest dążenie do ograniczenia liczby mebli, co nada harmonii całej aranżacji.

pojemna szafa z lustrzanymi drzwiami, lamele

Oświetlenie w sypialni minimalistycznej

Istotnym elementem każdej sypialni jest oświetlenie – odpowiada ono za panujący nastrój w pomieszczeniu. Dobrze sprawdzi się miękkie, rozproszone i ciepłe światło, które nada przytulnego charakteru. Najlepiej, aby pochodziło ono z dwóch źródeł – może to być np. żyrandol, który oświetli całe pomieszczenie oraz lampki nocne z punktowym światłem.

Minimalistyczne dodatki w sypialni

Subtelna kolorystyka, łóżko oraz szafa są wystarczające, jednak pokusić się można również o dodatki. Przy ich doborze skupić należy się na oknach, które ozdobić można białymi, kremowymi i lekkimi firanami bądź półprzezroczystymi zasłonami w jasnej barwie. Oprócz tego świetnie sprawdzą się plakaty umieszczone w delikatnych ramach, które nadadzą pomieszczeniu indywidualnego klimatu. Jeśli chodzi o motyw plakatów, może to być natura bądź minimalistyczne grafiki. Dobrym pomysłem będzie też fototapeta na jednej ze ścian, np. imitująca naturalne materiały. Do tego dołożyć można narzutę na łóżko, pasujące do aranżacji poduszki oraz subtelne rośliny doniczkowe, które ożywią aranżację.

drewniane meble, szary dywan

Profesjonalne urządzanie wnętrz

Jak widać, projekt minimalistycznej sypialni jest szybki i prosty – dbając o kolorystykę, odpowiednie meble i oświetlenie można uzyskać niepowtarzalny efekt. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy zaprojektują całe mieszkanie lub dom, nadając wnętrzu szyku i funkcjonalności.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym jest styl minimalistyczny?

Styl ten objawia się ograniczaniem wszelkich elementów do minimum. Cechuje go prostota oraz funkcjonalność, a sama aranżacja sprzyja regeneracji i odpoczynku. Styl minimalistyczny jest subtelny i nadaje przestronności, dzięki czemu jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Jakie kolory dominują w sypialni minimalistycznej?

W stylu minimalistycznym dominuje jasna kolorystyka, która optycznie powiększa wnętrze. Sprawdzą się takie barwy jak: biel, beż, szarość oraz błękit. W przypadku dużej sypialni można wzbogacić aranżację o ciemniejszy kolor na jednej ze ścian.

Jakie łóżko wybrać do sypialni w stylu minimalistycznym?

Mebel powinien mieć prostą formę i oszczędny kształt. Celować należy w bazowe odcienie, takie jak biel, czerń bądź szarość. Łóżko może być z metalową ramą, tapicerowane bądź wykonane z drewna.

Jakie dodatki dobrać do sypialni minimalistycznej?

Dodatki należy ograniczyć do minimum. Udekorować można okna, np. dobrać do nich lekkie firany bądź półprzezroczyste zasłony. Oprócz tego dobrze sprawdzą się plakaty z motywami natury, narzuty na łóżko pasujące do reszty poduszki oraz rośliny doniczkowe.