WYSTRÓJ WNĘTRZ W STYLU KLASYCZNYM

białe łóżko w sypialni

STYLISTYKA ARANŻACJI KLASYCZNEJ

Styl klasyczny to metoda aranżacji wnętrz, która opiera się na tradycyjnych formach, proporcjach i detalach architektonicznych. Jest to nurt elegancki i formalny, charakteryzujący się subtelnymi geometrycznymi kształtami i jasnymi, stonowanymi barwami. W pomieszczeniach klasycznych często wykorzystuje się marmur, drewno i inne naturalne materiały. Meble są zazwyczaj masywne, z dużą liczbą zdobień i dekoracji. Szczególnie ważne jest tu zachowanie równowagi i harmonii, co prowadzi do utrzymania eleganckiego i spójnego wyglądu wnętrza.

KOLORYSTYKA

Kolory, które są często używane w stylu klasycznym, to jasne, stonowane barwy takie jak:

  • biały,
  • beżowy,
  • szary,
  • écru,
  • delikatne odcienie pasteli.

Często stosuje się też odcienie niebieskiego i zieleni, co dodaje wnętrzu świeżości. Kolor ścian zazwyczaj jest jasny, co pozwala na wyeksponowanie piękna mebli i dekoracji. We wnętrzach zazwyczaj wykorzystuje się też ciepłe, naturalne odcienie drewna. W każdym przypadku ważne jest, aby kolory były stonowane i współgrały ze sobą.

kryształowy żyrandol w salonie

NATURALNE MATERIAŁY

W aranżacjach tych często korzysta się z naturalnych materiałów, między innymi jak: marmur, drewno i kamień. Są one uważane za trwałe, co pomaga w utrzymaniu formalnego charakteru wnętrza. Tapicerowane elementy, jak sofy i fotele, są wielokrotnie wykonane ze skóry lub grubej tkaniny, mianowicie z aksamitu lub jedwabiu. Dodatkowo, w klasycznym stylu wnętrz często wykorzystuje się ceramikę, szkło i metal.

MEBLE Z NUTĄ ELEGANCJI

Meble, które są często używane w mieszkaniach klasycznych, cechują się masywnością i elegancją. Często są wykonane z drewna takiego jak dąb, wiśnia lub orzech i zdobione rzeźbieniami lub innymi dekoracjami. Meble te zazwyczaj posiadają geometryczne kształty i proste linie, co dodaje im formalności. W tych wnętrzach często wykorzystuje się także modele tapicerowane, takie jak sofy i fotele. W przypadku stołów i krzeseł, szczególną uwagę zwraca się na ich proporcje i eleganckie nogi.

OŚWIETLENIE

Oświetlenie jest ważnym elementem w stylu klasycznym i głównie spotykane są w nim lampy z eleganckimi abażurami. Można stosować również klasyczne lampy stołowe lub żyrandole. Abażury lamp są wykonane z materiałów takich jak jedwab, tkanina lub szkło i zdobione złotem, mosiądzem lub innymi dekoracjami. Kinkiety także są popularne w klasycznym stylu wnętrz i często wykorzystuje się je do dodania dodatkowego źródła światła w pomieszczeniach.

marmur w łazience

KLASYCZNE DODATKI

Dodatki są istotnym elementem w tej aranżacji i często używane są do uzupełnienia i wzmocnienia ogólnego charakteru pomieszczenia. Oto kilka przykładów akcesoriów, które są często używane w klasycznym wystroju wnętrz:

  • zasłony i firany są zazwyczaj wykonane z eleganckich tkanin, takich jak aksamit, jedwab lub atłas i zdobione złotymi lub srebrnymi frędzlami czy innymi dekoracjami;
  • dywany są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna lub jedwab i mają geometryczne wzory lub eleganckie motywy;
  • obrazy i plakaty często przedstawiają klasyczne tematy, np. krajobrazy, martwe natury lub portrety i są wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak olej na płótnie lub grafika na papierze;
  • lampki nocne i świeczniki wykonane są z eleganckiego szkła lub metalu i zdobione złotem, mosiądzem lub innymi dekoracjami;
  • figurki i dekoracje wykonuje się z porcelany lub metalu. Przedstawiają one klasyczne motywy takie jak rzeźby, zegary lub wazony;

KLASYKA W KUCHNI

Klasyczne kuchnie cechują się tradycyjnym i eleganckim wyglądem. Zasadniczo są one utrzymane w jasnych kolorach, takich jak biel, beż lub szarość. Meble i akcesoria kuchenne, czyli wszelkie szafki, przyborniki na przyprawy czy na inne ważne rzeczy, w tym stylu są zazwyczaj wykonane z drewna, a fronty mebli są ozdobione delikatnymi frezami i uchwytami. W kuchni można również znaleźć dużą ilość marmuru lub granitu na blatach i parapetach, co nadaje im dodatkowej elegancji i szyku.

szara wyspa w kuchni, marmurowa podłoga

KLASYKA W TWOIM DOMU

Jeśli planujesz zmienić aranżację własnego mieszkania, skontaktuj się z NARYSUJEMY. Nasza ekipa profesjonalnych architektów w oparciu o Twoje sugestie stworzy dla Ciebie idealny projekt dostosowany do Twoich potrzeb.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

JAKIE MATERIAŁY WYKORZYSTUJE SIĘ W STYLU KLASYCZNYM?

W stylu klasycznym korzysta się z materiałów takich jak: marmur, drewno czy kamień. Materiały te stosowane są praktycznie zawsze w tych aranżacjach wnętrz, ponieważ podkreślają one szyk wszystkich pomieszczeń.

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ MEBLE W STYLU KLASYCZNYM?

Meble w stylu klasycznym charakteryzują się prostymi liniami i geometrycznymi kształtami, a wykonane są najczęściej z drewna oraz zdobione są rzeźbieniami czy innymi dekoracjami.