ART DECO – PROJEKT SALONU

Geometryczne wzory na ścianach

Styl art deco w salonie

Styl art deco, dosłownie dekoracja sztuką – to kwintesencja dekorowania wnętrza sztuką. Przede wszystkim jest to sztuka wisząca w postaci obrazów i dekoracji, które uwydatniają ten awangardowo-tradycyjny styl. Nawiązuje on do lat 20. XIX wieku, gdzie duże i wysokie wnętrza wyposażone były w solidne meble oraz eleganckie dekoracje. Jest to połączenie tradycji i nowoczesności – a wprowadzenie go do wnętrza nada klasycznej atmosfery oraz elegancji.

Sofa z welurowym obiciem

Charakterystyka stylu art deco

Jest to styl dość niejednoznaczny – to połączenie elegancji z luksusem. Estetyka w tym stylu łączy geometryczne kształty z wyszukanym zdobnictwem. Istotną rolę odgrywają detale, które zaprojektowane z wyczuciem artystycznym mogą przenieść nas do innych epok, jednocześnie nadając aranżacji oryginalnej formy. We wnętrzach w stylu art deco przeważają wyraziste kolory, geometryczne wzory oraz ostre załamania. Art deco to idealne rozwiązanie dla osób, które w swoim salonie chcą zachować ład, a równocześnie cenią sobie wyszukaną i subtelną estetykę.

Kolorystyka w artystycznym wnętrzu salonu

Projekt salonu w stylu art deco najlepiej zacząć od wykończenia ścian i podłóg. Kolorystyka jest tutaj istotna, dlatego też w przypadku ścian warto postawić na wyraziste kolory. Świetnie sprawdzą się kolory takie jak czerwień, fiolet oraz butelkowa zieleń. Sama aranżacja ścian będzie stanowić tło dla zdobionych elementów, dlatego warto mieć na uwadze, aby pozostały one w stonowanych odcieniach.Bezpieczniejszą opcją będzie postawienie na neutralne kolory, takie jak szary czy beż, które równie dobrze odnajdą się w stylu art deco.

Jeśli jednak Twoja aranżacja salonu ma się skupić na ścianach, dobrym pomysłem będą dekoracyjne tapety. Jest to pożądany zabieg w tym stylu, a same tapety wprowadzić mogą do wnętrza nutę atrakcyjności i bogatego akcentu. Najlepiej odnajdą się tutaj tapety przedstawiające geometryczne wzory bądź imitujące luksusowe surowce. Dla uwydatnienia elegancji w aranżacji można postawić na tapety ze złotymi akcentami.

Natomiast jeśli chodzi o podłogi, najlepszą opcją będą te wykonane z wysokiej jakości drewna. Należy również zadbać o to, aby deski parkietu układały się we wzory, dla przykładu w szachownicę bądź jodełkę. W stylu art deco należy unikać sztucznych paneli, ponieważ materiały w tym stylu powinny charakteryzować się swoim naturalnym charakterem.

sztukateria, biała sofa, złote dodatki

Luksusowe materiały w salonie art deco

Projektowanie w tym stylu cechuje się użyciem kosztownych materiałów, takich jak drewno lakierowane bądź marmur. W przypadku zakupu kanapy bądź foteli warto więc zwrócić uwagę na tworzywa, z jakich są one wykonane. Niegdyś w tym stylu używane były naturalne skóry lub futra, jednak obecnie jest mnóstwo ekologicznych zamienników. Uzupełnieniem dla tego będą bogato zdobione tekstylia, takie jak:

  • skóra,
  • aksamit,
  • atłas,
  • jedwab,
  • futro,
  • satyna.

Meble – wyszukanie połączone z funkcjonalnością

Bez wątpienia w stylu art deco to właśnie – uwydatniają luksus i elegancję. Meble w salonie powinny reprezentować ponadczasową elegancję, jak również funkcjonalność połączoną z estetyką. Przy doborze mebli, postaw na te masywne, o kunsztownych zdobieniach. W przypadku kompletów mebli najlepiej nadadzą się fotele i sofy o zaokrąglonych kształtach. Meble w tym stylu powinny sprawiać wrażenie ciężkich i solidnych, jednocześnie gwarantować komfort i wygodę. Świetnie sprawdzą się tutaj welurowe obicia w głębokich odcieniach, takich jak granat, turkus lub burgund. Jeśli chodzi o wykończenia – idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju pikowania, fałdy czy marszczenia. Zestaw mebli można również dopełnić pufami obitymi aksamitem.

W salonie nie może oczywiście zabraknąć mebli do przechowywania – obowiązkowo w tym stylu powinny znaleźć się komody, regały, jak również szafki RTV o wykończeniach z bogatego zdobienia. Charakteryzować się one powinny również wysokim połyskiem powierzchni, dlatego też warto postawić na materiały takie jak szkło bądź metal, które wizualnie wzbogacą wnętrze.

zielona ściana, złote dodatki

Dodatki, czyli zwieńczenie luksusowego salonu

Detale w stylu art deco to kwintesencja uzyskania spójnej całości w projekcie wnętrza. To one nadają gustowności całej przestrzeni, dlatego jest to niezwykle ważne, aby pamiętać o dodatkach. Kluczowym punktem w aranżacji salonu w stylu art deco będzie oświetlenie. Wybierz lampy wykonane z wysokiej jakości materiałów, które odznaczać się będą oryginalną formą. Postaw więc na oprawy ozdobione w geometryczne wzory lub witraże. Równie dobrze sprawdzą się eleganckie i kryształowe żyrandole lub ich współczesne, bardziej skromne odpowiedniki.

Kolejnym ważnym aspektem będą lustra, które w stylu art deco powinny być masywne, a ich ramy bogato zdobione Takie lustra wprowadzą do wnętrza dużo blasku, jak również ich wielkość optycznie powiększy pomieszczenie.

Jeśli chodzi o dekoracje – podstawą tutaj będą obrazy w złoconych ramach oraz antyki. Świetnym rozwiązaniem będzie rozejrzenie się po antykwariatach, gdzie znaleźć można mnóstwo zabytkowych dekoracji. Obecnie alternatywą dla tego są również specjalne dekoracje na zamówienie, stylizowane na wzór antyczny. Przykładem dekoracji w stylu art deco są drewniane zegary z kukułką, figurki, kryształowe lub szklane flakony czy też miedziane świeczniki.

Pomoc architekta wnętrz

Styl art deco łączy swój maksymalizm oraz przepych elegancji, jednak wprowadzenie go do salonu nie musi być trudne. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy zaprojektują Twoje mieszkanie przeniosą Cię do artystycznego wnętrza z minionych epok.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest art deco?

Art deco, czyli dekoracja sztuką, to aranżacja łącząca luksus z elegancją. Nawiązuje do lat 20. XIX wieku, gdzie charakterystyczne były wysokie wnętrza wyposażone o wyszukanej jakości meble oraz dodatki.

Czym charakteryzuje się styl art deco?

Jest to styl dekoracyjny, pełen stylowych i luksusowych detali. To połączenie masywnych mebli z eleganckimi dodatkami, jak również antykami. Dominują tu również materiały o wysokiej jakości oraz figury geometryczne.

Jakie kolory wybrać w stylu art deco?

Kolory powinny być wyraziste, dobrze sprawdzą się odcienie takie jak czerwień, fiolet czy butelkowa zieleń. Jednak równie dobrze nadadzą się bardziej stonowane kolory, takie jak beż bądź szary.

Jakie dodatki dopasować w salonie w stylu art deco?

Przede wszystkim obrazy w złotych ramach oraz antyki, takie jak miedziane świeczniki, figurki lub drewniane zegary z kukułką.