ARANŻACJA MIESZKANIA W STYLU ART DECO

beżowa sofa

POCHODZENIE I STYLISTYKA ART DECO

Styl art deco to popularny nurt wzorniczy, który narodził się w latach 20. XX wieku i był szczególnie popularny w latach 20. i 30. W aranżacjach mieszkań w tym trendzie dominują geometryczne i symetryczne kształty, jaskrawe kolory, a także dekoracje z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. W aranżacjach art deco często wykorzystuje się materiały takie jak marmur, szkło i metal, co dodaje wnętrzom eleganckiego i luksusowego charakteru.

Charakterystyczne dla tego stylu są także wyraziste linie, geometryczne motywy i wzory oraz bogate zdobienia na ścianach i sufitach. Meble i dodatki w postaci lamp i obrazów również często nawiązują do tej estetyki, zarówno pod względem formy, jak i koloru.

We wnętrzach często wykorzystuje się także złote i srebrne elementy, które dodają pomieszczeniom blasku i luksusu.

biała mała sofa

KOLORYSTYKA STYLU

Kolorystyka jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego stylu. Jest ona bardzo bogata i jaskrawa, a jej głównymi składnikami są intensywne, ciemne barwy jak np.:

  • czerwień,
  • bordo,
  • zieleń,
  • niebieski,
  • żółty.

Często też wykorzystuje się błyszczące, metaliczne odcienie, między innymi złoto, srebro i miedź.

W wystroju art deco powszechnie spotyka się kontrastujące ze sobą barwy, które tworzą wyraziste i dynamiczne kompozycje. Niejednokrotnie też stosuje się jednolite, ciemne kolory na ścianach, co pozwala na wyeksponowanie bogatych i wyrazistych elementów dekoracyjnych.

Ponadto, w aranżacjach wykorzystuje się motywy i wzory, które dodają dodatkowych barw i nadają pomieszczeniom jeszcze więcej życia i energii.

błyszczący stół w jadalni

MATERIAŁY I FAKTURY  

W tym stylu często wykorzystuje się takie surowce jak marmur, szkło, metal i drewno.

Marmur jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów, szczególnie na podłogach i ścianach. Z kolei szkło znajduje zastosowanie jako wykończenie ścian i sufitów, a także jako akcent dekoracyjny w lampach.

Metal spotkamy przede wszystkim w postaci błyszczących dodatków, jak na przykład złote i srebrne ramki i uchwyty. Drewno jest również często stosowane w meblach i dodatkach, zarówno w ciemnych, jak i jasnych odcieniach.

We wnętrzach ważne jest to, jak faktura materiałów wpisuje się w całość wystroju. W tym stylu często wykorzystuje się gładkie, lśniące powierzchnie błyszczącego marmuru i szkła, a także tekstury, jak np. jedwabisty aksamit i matowe powierzchnie metalu.

MEBLE

Meble cechują się typowymi, geometrycznymi formami i ozdobnymi elementami dekoracyjnymi. W tym stylu często wykorzystuje się te wykonane z metalu, takie jak żelazne konsolki i stoliki, a także drewniane fotele i sofy.

Meble wypoczynkowe są często ozdobione aksamitnymi poduszkami i tkaninami w jaskrawych odcieniach czerwieni, niebieskiego czy złota. Wiele mebli posiada również dekoracyjne elementy, jak złote lub srebrne ramki i uchwyty, a także geometryczne wzory i motywy zdobnicze.

Stoły i komody są również często ozdobione geometrycznymi motywami i metalowymi uchwytami, a także wyposażone w szklane powierzchnie i blachy. Łóżka są zazwyczaj wysokie i mają metalowe ramki, a także są wyposażone w dekoracyjne tkaniny i poduszki.

czarny kryształowy żyrandol

BOGACTWO ŚWIATEŁ

Oświetlenie w wystroju art deco jest bardzo ważnym elementem, który może nadać pomieszczeniu odpowiedni nastrój i podkreślić jego charakter. W tym stylu często wykorzystuje się jasne, mocne światło.

Lampy stołowe i podłogowe są często ozdobione metalowymi elementami i szklanymi abażurami, a także wyposażone w jaskrawe, kontrastowe kolory, takie jak czerwień, niebieski czy złoty. Wiele lamp posiada również geometryczne motywy i dekoracyjne wstawki.

Lampy sufitowe są wysokie oraz ozdobne, a także wyposażone w jasne żarówki i klosze, które rozpraszają światło w pomieszczeniu. Wiele lamp sufitowych posiada także geometryczne motywy i dekoracyjne wstawki.

Oświetlenie punktowe może być wykorzystywane do podkreślenia ważnych elementów w pomieszczeniu, takich jak obrazy czy meble.

DODATKI I DEKORACJE – ARANŻACJE Z PROJEKTANTAMI

W tym stylu popularne są różnorodne formy geometryczne, takie jak trójkąty, koła, prostokąty i kwadraty, które można zobaczyć w dekoracjach na ścianach, meblach i dodatkach. Motywy roślinne i zwierzęce w formie liści i pawi, również są często wykorzystywane w dekoracjach.

Dodatki jak obrazy, rzeźby i ceramika są często wybierane w łagodnych i kontrastowych kolorach. Lustra i szklane elementy, np. dekoracje na ścianach czy lampy również są popularne w aranżacjach art deco.

Dekoracje wnętrz powinny być wybierane z umiarem, aby nie przesadzić i nie stworzyć chaotycznego wyglądu. Aby mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru wyposażenia, warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta wnętrz. Projektanci z NARYSUJEMY stworzą dla Ciebie projekt idealny, w pełni dostosowany do Twoich potrzeb. Zapraszamy do współpracy.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi projektantami z NARYSUJEMY. Swoje usługi oferujemy głównie na terenie Warszawy i okolic.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ OŚWIETLENIE W STYLU ART DECO?

Oświetlenie w wystroju wnętrz art deco charakteryzuje się geometrycznymi formami i bogatą dekoracją. Lampy, żyrandole i kinkiety w stylu art deco wyróżniają się mocnymi, geometrycznymi kształtami, takimi jak trójkąty, kwadraty i prostokąty, a także zdobieniami z kryształów i innych materiałów.

JAKIE MATERIAŁY WYKORZYSTUJE SIĘ W ARANŻACJI ART DECO?

W aranżacji art deco wykorzystuje się przede wszystkim luksusowe materiały, takie jak marmur, drewno, skóra, szkło i metal. Powierzchnie często są zdobione geometrycznymi motywami i ozdobami, takimi jak fale, pasy i trójkąty.