Wnętrze na miarę 2023 roku 

jasny salon z kanapą vintage

Co nowego w trendach na 2023? 

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, również środowisko wnętrzarskie przechodzi przez wiele rewolucji – tych większych i mniejszych. Przestrzeń mieszkalna od kilku lat staje się dominującym miejscem przebywania każdego z nas, a więcej tym bardziej powinniśmy poświęcać jej więcej uwagi. Przytulne biura domowe, surowce organiczne i wygodne leżanki dla pupili to tylko trzy z kilku aspektów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrz w 2023. Poznaj 8 trendów na ten rok i odmień swoją przestrzeń na lepsze! 

Ekologia przede wszystkim

Trend ten w pewien sposób poszedł już dawno o krok dalej i staje się wszechobecnym sposobem postrzegania całego świata. Wybory przyjazne naturze nie opuszczą nas więc również  we wnętrzarstwie. W 2023 roku będziemy zwracać jeszcze większą uwagę na materiały, z których wykonane są nasze meble i dodatki tak, aby na pewno posiadały odpowiednie certyfikaty. W centrum zainteresowania znajdą się: 

  • bambus, 
  • wyroby drewniane, 
  • wełniane dywany i chodniki, 
  • rattan, 
  • tkaniny z lnu.  

Powszechniejsze stanie się również wybieranie przedmiotów wykonanych z organicznych, przetworzonych surowców, np. ze starej makulatury. Kupując potrzebne wyposażenie, często będziemy odwiedzać miejsca alternatywne – takie, które pozwolą nam na zakup mebli używanych. Co ciekawe, zabieg ten coraz częściej nie będzie dyktowany tylko i wyłącznie kwestiami finansowymi czy designerskimi – będzie wiązać się z większą świadomością ekologiczną nabywców. Dodatkowo, wszelkie ciecze chemiczne, takie jak farby do ścian czy środki czyszczące, będziemy starać się zamieniać na odpowiedniki przyjaźniejsze środowisku.  

Wnętrze w 2023 ma również zachęcać do małych, codziennych, ekologicznych wyborów. Oczywistym będzie więc wykorzystywanie energooszczędnych żarówek, koszy ułatwiających segregację śmieci czy perlatorów, które dzięki napowietrzaniu wody, pozwolą na jej mniejsze zużycie. Te elementy wyposażenia domu mogą już nikogo nie dziwić, ale faktem jest, że w tym roku wprowadzanie ich do użycia będzie jeszcze łatwiejsze i efektywniejsze. 

pokój jasny

Wielofunkcyjność

Pandemia spowodowała, że od przestrzeni domowej zaczęto wymagać zdecydowanie więcej. Właśnie w tym kontekście wielofunkcyjność będziemy rozpatrywać jako cechę wnętrza, które zapewnić ma nam pewną autonomię w stosunku do świata zewnętrznego. Dom powinien być więc przystosowany do pracy, relaksu czy aktywnego trybu życia. Jak to osiągnąć? Poprzez pomysłowe wprowadzanie np. przytulnych biur, dyskretnych przestrzeni filmowych czy niewielkich siłowni do naszego zacisza domowego.  

Kącik dla pupila  

2023 to zdecydowanie rok przyjazny naszym pupilom. Dodatki i akcesoria dla zwierząt będą coraz bardziej dopasowane do ich potrzeb oraz całej estetyki wystroju. Takie wyposażenie, pod względem dbałości o dopasowanie, będzie coraz bardziej przypominać te tworzone dla człowieka. Wiele designerskich mebli oferować będzie różne dyskretne udogodnienia dla czworonogów. Wyobraź sobie szafkę z inteligentnie wbudowaną kryjówką dla psa czy kota. Teraz będzie to coraz powszechniejsze! 

aranżacja z marynistycznymi dodatkami

Twoje własne SPA

W duchu postulatu wielofunkcyjności, nasza przestrzeń powinna być przygotowana również tak, aby nieść nam relaks i ukojenie. Współczesne wnętrza będą starały się temu sprostać poprzez asymilowanie różnych rozwiązań w stylu wellness. Bezsprzecznym centrum naszego wyciszającego wszechświata stanie się łazienka przystosowana do zamieniania się w SPA domowej roboty. Oprócz tego dom wypełnią świece, kojące lampy i organiczne materiały. Wszystko po to, aby lepiej zadbać o nasz dobrostan psychiczny.  

Kojące barwy z nutą pasji 

Trendy w kolorach na 2023 wydają się łączyć wiele gustów i preferencji. Podtrzymując ogólną potrzebę harmonii i spokojnego wydźwięku, głównymi kolorami nadal pozostaną różnorodne biele, chłodne, subtelne zielenie, słoneczne odcienie brzoskwiniowego czy apetyczne, jasne brązy. Jednak fani żywych barw nie mają powodu do smutku. Będą one mile widziane jako mocne akcenty, przemycane na mniejszych meblach czy dodatkach. Okrzyknięta kolorem 2023 Viva Magenta z ochotą ożywi więc nasz salon czy sypialnię, upiększając np. tapicerkę fotela do czytania czy imponujący wazon.  

jasna sypialnia z roślinami

Styl japandi 

Co skrywa ten niecodzienny termin? Mówiąc najprościej – mieszankę stylu skandynawskiego i japońskiego. To genialne połączenie stawia na minimalizm w ciepłym i komfortowym wydaniu. W japandi odnajdziemy echa ekologii, nieprzekombinowanych wzorów, prostoty i jasnych barw. Całość dopełnią organiczne tworzywa takie jak np. bambusowe meble czy lniane pledy. Jedyny dozwolony przepych, to ten stworzony z miłości do roślin, ponieważ nadrzędna zasada tej hybrydowej estetyki głosi: mniej znaczy więcej.  

Miękkie, obłe kształty

Wydaje się, że ta idea architektoniczna samoistnie wpasowuje się w trendy wnętrzarskie na 2023 – w końcu ma być uspokajająco i organicznie. Tęskniąc za bujnym światem natury, będziemy stawiać na przyjazne łuki i szeroko rozumiane zaokrąglenia. Meble również nie powinny odbiegać od tego trendu – fotele będą obłe i przytulne, a lampy, niczym małe księżyce, kojarzyć się będą ze światem przyrody.   

obłe lustro na beżowej ścianie

Las luster

A co z nutą błysku w aranżacjach? I na nią znajdzie się miejsce! Wnętrza w 2023 roku będą stawiać na naturalnie osiągniętą estetykę lśnienia. Przestrzeń wzbogacą ciekawe zestawienia galerii luster, przybierających organiczne kształty. Estetyka tzw. forest mirror to, oprócz migotania lustrzanych powierzchni, przeszklone, jasne przestrzenie i matowe bazy kolorystyczne. To trochę tak, jakbyśmy powiesili srebrną kulę disco w lesie! 

Stwórz unikalne wnętrze

Tegoroczne trendy są w większości umocnieniem rozwiązań, które powoli kiełkowały już wcześniej. Dzięki stałej ewolucji czuć w nich jednak subtelny powiew świeżości. Jeśli Ty również w tym roku chcesz postawić na minimalizm, ekologię i relaks, zaprojektuj swoje wnętrze w zgodzie z naszymi propozycjami. Jeżeli dodatkowo szukasz wsparcia w urządzaniu wnętrza, zwróć się do zespołu specjalistów z NARYSUJEMY, aby jeszcze łatwiej osiągnąć równowagę i komfort. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie meble są modne w 2023?

Wybierając meble do wnętrza w 2023, warto kierować się ich funkcjonalnością oraz ekologią. Wyposażenie nie musi więc być koniecznie nowe, a najlepiej, jeśli wykonane będzie z organicznych tworzyw, np. drewna czy rattanu. Modne meble to również te o obłych, przytulnych kształtach.

Który styl wnętrzarski jest najmodniejszy w 2023?

Obecnie świat wnętrzarski chętnie czerpie ze stylu japandi. Estetyka ta stawia na minimalizm w zestawieniu z relaksującym wydźwiękiem. Królują jasne barwy, organiczne tworzywa i obłe kształty.

Jakie kolory są popularne w aranżacji w 2023?

Najnowsze trendy harmonijnie łączą spokojne barwy z żywszymi akcentami kolorystycznymi. Wybieraj łagodną zieleń, przełamaną biel, pastelową brzoskwinię czy ciepły brąz. Fani mocniejszych kolorów mogą wprowadzić je w postaci drobnych akcentów. Wtedy warto sięgnąć po apetyczną magentę czy słoneczną żółć.