Rozdziały:
Co oferuje styl vintage?
Styl vintage jest coraz bardziej popularnym trendem w urządzaniu wnętrz. Dzięki niemu można stworzyć niepowtarzalną, nostalgiczną atmosferę, która odwołuje się do dawnych czasów. Jest on łączeniem starych mebli i skarbów, które można odnaleźć na strychach, z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jakie wskazówki warto wykorzystać więc do urządzenia wnętrza w stylu vintage? Jakie są charakterystyczne cechy tego nurtu, zalety oraz wady?
Cechy stylu vintage
Polski vintage to odwołania przede wszystkim do lat 50., 60. i 70., w których królowały ciekawe kolory, printy i mocne, geometryczne formy. Charakterystyczną cechą tego stylu są meble i dodatki nawiązujące do dawnych czasów, takie jak szafki, fotele lub stoły w stylu retro czy tkaniny w kwiatowe, barwne wzory.
W przeciwieństwie do retro, które ma na celu imitacje lub przerabianie mebli na wiekowe, tutaj wykorzystuje się faktycznie stare nabytki i wkomponowuje w wystrój mieszkania. W tym nurcie wszechobecne są różne dodatki, w wielu kolorach i wzorach, więc zazwyczaj baza wnętrza, jak ściany i podłogi – pozostają jednolite, jasne. Potem można je w łatwy sposób dopełnić barwnymi grafikami lub tapetami.
Kolory są bardzo różnorodne, ale jednocześnie stłumione. W vintage królują odcienie czerwieni, żółci, zieleni i błękitów oraz ich różnych wariacji. Często wykorzystuje się je, aby nadawały kontrast.
Meble i dodatki to przede wszystkim drewno, głównie odcienie: orzech lub dąb. Im więcej niedoskonałości, tym lepiej. Na ścianach dobrze sprawdzą się szalone grafiki, obrazy i reklamy, najlepiej utrzymujące ducha dawnych lat, kolorowe wzory lub neony, a nawet kolaże z gazet. Dopełnieniem szaleństwa vintage będą na pewno kompozycje z kwiatów oraz stare lampy.
Wnętrze kuchni vintage
Aby stworzyć kuchnię vintage, warto postawić na meble retro. Przykładowo, drewniane stoły oraz krzesła z tapicerowanymi siedziskami będą pasowały do wnętrz urządzonych w klimacie lat 50. i 60. XX wieku. Można również zastosować metalowe szafki lub regały, które nadadzą kuchni charakteru. Same kształty też są istotne, warto wybierać sprzęty o niejednolitych formach dla nuty ekstrawagancji.
W przypadku kolorów warto postawić na pastelowe odcienie, np. miętę, róż, błękit czy żółć. Ważne, aby były stonowane i nie przytłaczały przestrzeni. Jeśli chodzi o dodatki, swoją rolę na pewno spełnią tutaj akcesoria takie jak:
- puszki na kawę, herbatę czy cukier,
- retro czajnik elektryczny,
- ozdobna bateria do zlewu,
- niewielkie staromodne radio,
- dekoracyjne stojące misy.
Sypialnia z duszą
W sypialni warto postawić na jasne meble jak drewniane łóżko lub komody. Charakterystycznym elementem vintage są także kwiatowe wzory. Można je zastosować na jednej ze ścian, aby dodać pomieszczeniu charakteru. Tapety, plakaty filmowe lub pamiątki rodzinne świetnie oddadzą ducha tego nurtu w sypialni. Masywne meble oraz dodatki w postaci kufrów czy puf zapewnią przede wszystkim komfort, ale i klimat vintage we wnętrzu.
Kolorystyka powinna być stonowana, jednak można postawić na wyraziste dodatki, takie jak kolorowe poduszki czy narzuty. Ważne, aby kompozycja pokoju była spójna.
Salon w atmosferze vintage
Do salonu warto wybrać wygodne sofy lub fotele o sporych gabarytach i bogatych zdobieniach. Można również postawić na rustykalne elementy, takie jak stoły czy szafki wykonane z drewna. Nie trzeba ograniczać się jedynie do takich akcentów, doskonały we wnętrzu salonu vintage będzie również metal. W przypadku mebli można dobierać modele na drewnianych nogach lub znane szezlongi.
W przypadku kolorów opłaca się postawić na stonowane odcienie, takie jak beże, szarości czy brązy. Ważne, aby całości nadać wyraz harmonii i estetyki.
W detalach natomiast można śmiało postawić na oryginalność. Sprawdzą się wszelkie figury, mnogość ozdób, wazony lub płyty winylowe na ścianach. Podłogę natomiast warto wzbogacić o parkiet lub dywany.
Łazienka z dawnych lat
Łazienka w stylu vintage lubuje się w jasnych kolorach, najlepiej więc postawić na biel, beż czy też écru. Dobrym rozwiązaniem dla nadania kontrastu lub wzoru w łazience jest zestawienie bieli z czernią lub z innym ciemniejszym kolorem. Popularnym wyborem jest szachownica lub romby.
W centrum najlepiej postawić okrągłą wolnostojącą, podobne kształty można wykorzystać przy umywalkach, niech wyglądem przypominają misy. Dodatki idealne do vintage łazienki to:
- mydelniczki,
- duże uchwyty i haki na ręczniki,
- lustra,
- wiklinowe koszyki,
- szafki z szybą.
Blaty mogą być drewniane lub imitować piękno marmuru.
Plusy i minusy stylu vintage
Vintage to bardzo różnorodny i swobodny styl, w którym można sobie na wiele pozwolić w kwestii aranżacji wnętrza i dopasowywania dodatków. Jednak czy stylistyka ta posiada same zalety? Jak każdy trend ma swoje plusy i minusy. Niepowtarzalne zalety vintage to:
- oryginalny i osobliwy klimat,
- elastyczność w urządzaniu wnętrza,
- łączenie urokliwych staroci z nowoczesnymi rozwiązaniami,
- nadanie mieszkaniu ducha dawnych lat,
- swoboda w kolorach,
- wykorzystanie rzeczy z drugiej ręki.
Natomiast wady, jakimi charakteryzuje się styl vintage to:
- trudność w znalezieniu odpowiednich mebli oraz dodatków,
- konieczność dbania o stan mebli i ich utrzymanie,
- poczucie chaosu i przytłoczenia przy źle dobranych sprzętach czy kolorach.
Każde wnętrze zasługuje na wyjątkowy projekt
Vintage to styl idealny dla tych, którzy łączą nowsze rozwiązania z wiekowymi. Pozwala na oryginalne zestawienia oraz różną kolorystykę we wnętrzu. Jednak nie tylko vintage jest tak otwarty na pomysły. Jeżeli marzy Ci się mieszkanie w starym, modnym klimacie, skontaktuj się z nami! NARYSUJEMY realizuje projekty w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całym kraju.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jak wygląda styl vintage?
Polski vintage to odwołania przede wszystkim do lat 50., 60. i 70., w których królowały ciekawe kolory, printy i mocne, geometryczne formy. Charakterystycznymi elementami tego nurtu są meble i dodatki nawiązujące do dawnych czasów, takie jak szafki, fotele lub stoły w stylu retro czy tkaniny w kwiatowe, barwne wzory.
Jakie meble są vintage?
Meble i dodatki to przede wszystkim drewno, głównie odcienie – orzech lub dąb. Im więcej niedoskonałości, tym lepiej. Dla przykładu, drewniane stoły oraz krzesła z tapicerowanymi siedziskami będą pasowały do wnętrz urządzonych w klimacie lat 50. i 60. XX wieku. Można również zastosować metalowe szafki lub regały.
Jakie wybrać kolory do wnętrza vintage?
Kolory są bardzo różnorodne, ale jednocześnie stłumione. W vintage królują odcienie czerwieni, żółci, zieleni i błękitu oraz ich różnych wariacji. Często wykorzystuje się je, aby nadawały kontrast. Dobrym rozwiązaniem są też różne wzory na ścianach lub tapety.
Jak urządzić salon w stylu vintage?
Do salonu warto wybrać wygodne sofy lub fotele o sporych gabarytach i bogato ozdobione. Można również postawić na rustykalne elementy, takie jak drewniane stoły czy szafki. Nierozerwalnymi elementami stylu vintage są także tkaniny w kwiatowe wzory.