Kominek w salonie

salon z kominkiem

Jak urządzić salon z kominkiem?

Salon z kominkiem sprawia, że w całym domu panuje atmosfera bezpieczeństwa, ciepła i przytulności. To idealny pomysł dla tych, którzy cenią sobie wspólnie spędzany czas i cieszą się trzaskającym ogniem, słuchając rodzinnych opowieści, grając w gry, czy po prostu siedząc wieczorem przy tak zwanej lampce wina. Kominek spełnia też rolę bardziej funkcjonalną – dociepla pomieszczenia w domu. By móc cieszyć się chwilami beztroski i ciepła, zadbaj by salon z kominkiem urządzony był przytulnie i wygodnie. Podpowiemy, jak zaaranżować wnętrze i na co zwrócić uwagę montując kominek. 

Pomysły na kominek

kominek typu koza przy oknie

Wiele osób budując swój dom decyduje się na kominek, bo marzą o nim od zawsze. Zanim jednak przystąpimy do aranżacji wnętrza z kominkiem, powinniśmy znać odpowiedzieć na pytanie, jaki kominek chcemy mieć w salonie. Otwarty czy zamknięty? Tradycyjny czy nowoczesny? I czy będziemy go opalać drewnem, czy gazem? A może tzw. koza będzie odpowiednia dla naszego domu? 

 • Kominek z otwartym paleniskiem – jeśli będzie używany czasami, gdy odwiedzają nas przyjaciele lub spędzamy wieczór z rodziną. Musimy go tylko dobrze zabezpieczyć. 
 • Kominek zamknięty – będzie odpowiedni, gdy zależy nam na ogrzewaniu domu, jest efektywny i bezpieczny. 
 • Kominek wolnostojący, tzw. koza – ma niewielki rozmiar, jego instalacja nie wymaga wielkiego remontu czy przebudowy pomieszczenia. Tego typu kominek ma elegancką i efektowną obudowę, dzięki czemu staje się ozdobą naszego salonu. 
 • Biokominek – opalany jest biopaliwem, które niestety nie należy do najtańszych. Nie emituje nieprzyjemnego zapachu, ani dymu, nie pozostawia też popiołu. Nie służy do ogrzewania, lecz dogrzać może pomieszczenie, w którym stoi. 
 • Kominek elektryczny – nie ma w nim otwartego ognia, do działania wystarczy gniazdo elektryczne. Nie potrzebuje budowy komina czy miejsca do składowania opału. Dzięki konstrukcji z efektem płonącego ogniska daje nam efekt przytulności jak tradycyjny kominek. 

Kominek wkomponowany w ścianę jest świetnym miejscem na przechowywanie wspomnień rodzinnych w postaci zdjęć ustawionych w stylowych ramkach lub innych pamiątek.  

Sofy i fotele przy kominku

kominek w stylu klasycznym

Dawno, dawno temu ludzie skupiali się przy ognisku, bo zimy były surowe, a domy przewiewne. W dzisiejszych czasach też w dziwny sposób nasze meble wędrują blisko ognia. Dlatego też aranżując wnętrze, kominek stoi w centrum a kanapy, sofy i fotele doskonale wyglądają po obu jego stronach. A ich wygodny kształt aż kusi, by się na nich swobodnie wyciągnąć w stronę paleniska. Zadbaj o to, by stolik kawowy stał tak, by z każdej kanapy czy fotela wygodnie można było sięgnąć po filiżankę kawy czy ciasteczko.  

Dywany, koce i dekoracje

W przytulnym salonie kanapy i wygodne fotele to za mało, by cieszyć się beztroską i ciepłą atmosferą. Odpowiednio dobrane dodatki sprawią, że przestrzeń zyska odpowiedni klimat. Stylowy schowek na drewno, mosiężne narzędzia do rozpalania i podtrzymywania ognia to nieodzowne elementy wyposażenia wnętrz z kominkiem. Pod stolikiem kawowym ułóż miękki dywanik z długim włosiem, który przyjemnie otuli wasze stopy. Koniecznie musi być w takim rozmiarze, by dosięgał do kanapy. W pobliżu sofy ustaw wiklinowy kosz, w którym będziesz przechowywać pledy. Będą bardzo pomocne, gdy lektura książki wciągnie cię na dłużej i nie będzie ci się chciało wstać z kanapy. Gzyms kominka to wspaniałe miejsce do aranżacji kompozycji ze szklanych wazonów, zdjęć rodzinnych i pachnących świec. Na podłodze przy kominku lub na stoliku ustaw latarenki z bambusa, które stworzą atmosferę przytulności. Ten efekt wzmocni duża liczba roślin ustawionych w gustownych donicach lub osłonkach. 

Salon z kominkiem i telewizorem

telewizor nad kominkiem

Może pojawić się problem, jak pogodzić ustawienie mebli, by siedząc na kanapie móc jednocześnie cieszyć się ciepłem kominka i dobrym filmem. Jednym ze sposobów jest powieszenie telewizora naprzeciwko sofy i umieszczenie kominka na ścianie prostopadłej do tej z odbiornikiem. To pozwoli nam cieszyć się jednym i drugim, ale nie sprawi, że wejdą ze sobą w konflikt. Bardzo dobrym pomysłem jest też zawieszenie telewizora nad kominkiem. Takie rozwiązanie sprawdza się tak samo dobrze w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. 

Zalety i wady posiadania kominka w salonie

kominek w rustykalnym salonie

Przyjrzyjmy się wadom i zaletom posiadania kominka. Za przykład posłuży nam stacjonarny, opalany drewnem, najbardziej popularny wśród wielbicieli takiego sposobu ocieplania atmosfery w domu. Kominek nadaje salonowi przytulności, sprawia, że chcemy w nim przebywać. Ale czy warto mimo wszystko zainwestować w jego instalację? 

Zacznijmy od zalet: 

 • kominek stwarza niepowtarzalną atmosferę – wygląda przytulnie, staje się centrum całego domu. Obserwowanie płomieni w trakcie zimnych wieczorów jest niezwykle relaksujące, a ogrzewanie się w jego cieple wpływa również na umocnienie więzi rodzinnych, skłaniając do rozmów; 
 • skutecznie ogrzewa cały dom – palenie w kominku rozprowadza ciepło po całym domu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze; 
 • dodatkowy element dekoracyjny – wybór kominków na rynku jest ogromny, od klasycznych po bardziej designerskie, dlatego dopasujemy model do każdego pomieszczenia i stylu; 
 • są bezawaryjne – jeśli zostały odpowiednio zamontowane, a użyty wkład jest wysokiej jakości, są niezwykle trwałe.  

Jeśli mówimy o zaletach, warto też wspomnieć o wadach posiadania kominka w salonie: 

 • koszt – za wkład do kominka zapłacimy od 1000 do 5000 zł. Decydując się na system rozprowadzania ciepła, doliczyć należy kolejne 1000 do 3000 zł.  
 • specjalne miejsce do przechowywania opału – jeśli decydujemy się na tradycyjny, opalany drewnem;
 • trzeba pamiętać, by na bieżąco sprzątać popiół i pozostałości po wypaleniu, a unoszący się pył będzie osiadał na meblach, co wymaga częstszego odkurzania. 

Stwórz unikalne wnętrze

Kominki idealnie wpisują się w klimat modnego, a zarazem przytulnego wnętrza. Chłodne wieczory z gorącą herbatą i ciekawą książką idealnie uzupełni kominek, który zrelaksuje Cię i ogrzeje. Ten elegancki dodatek ociepli każde pomieszczenie, bez względu na to w jakim stylu zostanie urządzone. Jeśli marzysz, aby Twój salon wyglądał zjawiskowo, skorzystaj z pomocy profesjonalnych projektantów z NARYSUJEMY. Projektujemy w Warszawie i okolicach, a online w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy kominek w salonie to dobry pomysł?

Po pierwsze wprowadza nastrój przytulności i bezpieczeństwa. Nadaje naszemu salonowi charakter, będąc uroczym dodatkiem dekoracyjnym, ocieplając jednocześnie jego wnętrze. Wieczory spędzane przy kominku zyskają niezwykły charakter.

Jaki kominek do salonu?

Jeśli mamy salon otwarty na kuchnię i jadalnię, to ciekawym rozwiązaniem będzie kominek narożny, widoczny z każdego pomieszczenia. Na rynku jest ogromny wybór kominków, od otwartych po wolnostojące i elektryczne, ogrzewane drewnem lub na biopaliwo.

Jak ustawić meble w salonie z kominkiem?

W takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się miękkie kanapy i fotele, ustawione w taki sposób, by wygodnie można było się zrelaksować patrząc na trzaskający ogień w kominku. W pobliżu powinien też znajdować się stolik kawowy, wtedy będziemy mogli swobodnie sięgnąć po kawę czy ulubioną przekąskę.

Czy telewizor można powiesić nad kominkiem?

Oczywiście, że tak. Warto pamiętać, by telewizor i kominek miały zbliżone wymiary, otrzymamy wtedy spójną całość. Należy też zwrócić uwagę czy odbiornik nie jest zawieszony zbyt wysoko, tak by oglądając ulubiony film nie musieć zadzierać głowy do góry. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, dobrym pomysłem będzie zawieszenie TV na tej samej ścianie, tylko obok. Wtedy jednocześnie będziemy mogli cieszyć się ciepłem kominka i serialem w wygodnej pozycji.