Rozdziały:
Czym jest shabby chic?
Najlepszym tłumaczeniem dla terminu shabby chic jest staromodny szyk. W tym stylu meble oraz dodatki odznaczają się swoją estetyką retro, natomiast wszelkie przetarcia i rysy są celowo zachowane bądź naniesione. Wykorzystywać można wiele technik postarzania mebli shabby chic – nawet własnoręcznie jest to możliwe, wystarczy użyć papieru ściernego.
Shabby chic to przede wszystkim powszechnie występująca biel i jej złamane odcienie. Meble również są białe – dla podbicia kolorystyki zazwyczaj używa się kolorów pastelowych, np. odcieni różu, błękitu bądź zieleni. Oprócz tego pojawić się mogą wszelkie wzory kwiatowe bądź zdobienia wykonywane techniką decoupage.
Kolorystyka w stylu shabby chic
Wnętrza w tym stylu wykorzystują jasne i pastelowe kolory. Sprawdzi się klasyczna biel oraz jej złamane odcienie, jednak także dominują tutaj kolory takie jak:
- biały,
- szary,
- beżowy,
- jasny różowy,
- błękitny,
- jasny żółty,
- zielony.
Kolory te można umieszczać zarówno na ścianach, jak i w poszczególnych elementach wyposażenia, np. meblach. Ponadto w stylu shabby chic zalecane jest zastosowanie koloru naturalnego drewna, w szczególności jasnego bądź delikatnie poszarzonego.
Jakie meble powinny się znaleźć w salonie shabby chic?
Meble w tym stylu mają za zadanie wskazywać na upływ czasu oraz postarzenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobranie używanych egzemplarzy, które można znaleźć w komisach, na różnych serwisach, a nawet otrzymać za darmo od osób remontujących dom czy mieszkanie.
Inną opcją będzie także przerobienie dotychczas używanych mebli i nadanie im klimatu. Wystarczy je jedynie przemalować na biały kolor i wykorzystać papier ścierny, co pozwoli na kompletne oddanie stylu. Ostatnią opcją jest zakup całkowicie nowych mebli, stylizowanych na shabby chic. Mimo wszystko, jest to najdroższy ze sposobów, ponieważ styl ten ostatnio zyskuje na popularności.
W salonie najważniejszą rolę odgrywa sofa – powinna mieć wygięte podłokietniki i rzeźbione nóżki. Jeśli chodzi o obicie, tutaj jest dowolność – może być gładka bądź wzorzysta. We wzorach mogą występować motywy kwiatowe bądź zwierzęce. Profilowane nogi równie dobrze sprawdzają się w przypadku foteli, kredensów oraz stolików kawowych. Na regałach, stołach i komodach warto nieco poprzecierać powierzchnię, aby nadać im pożądany efekt. Jeśli chodzi o komodę, świetnie odnajdzie się taka o dużej ilości szufladek oraz z metalowymi uchwytami.
Dekoracje w salonie shabby chic
Dodatki w salonie shabby chic odpowiadają za klimat wnętrz, dlatego też wszelki minimalizm nie istnieje. Sprawdzą się różnorakie zasłony – przewiewne, lekkie bądź z kwiatowymi motywami. Do tego obowiązkowo duża ilość poduszek i koców z ornamentami roślinnymi czy falbankami. Oprócz tego obrazy w bogato zdobionych ramach retro, ceramiczne doniczki i figurki, wazony i świeczniki, lustra dekoracyjne oraz jasne i wiklinowe kosze.
W dekoracjach shabby chic dominują kwiatowe ornamenty, koronkowe serwety oraz haftowane makatki. W tym stylu odnajdą się także analogowe zegary z subtelnymi rysunkami na tarczy, np. tworzonymi techniką decoupage. Techniką tą można również ozdabiać wszelkie pudełka do przechowywania, ramki na zdjęcia oraz doniczki.
Stylowe oświetlenie shabby chic
W salonie w tym stylu idealnie odnajdą się staromodne lampy, w szczególności kinkiety bądź żyrandole. Blask tych elementów wydobywać będzie wszelkie detale shabby chic, czyli pęknięcia na meblach oraz przetarcia. Żyrandol wykonany może być z metalu i szkła, natomiast kinkiety najlepiej, aby miały gustowne kryształy i marszczone materiałowe abażury. Równie dobrze w shabby chic sprawdzą się lampy z dodatkiem koronki, które świetnie oddadzą klimat stylu.
Pomysły na aranżacje – jasny, kolorowy salon
Salon shabby chic można projektować w różnych klimatach – pierwszym z nich będzie jasny motyw. Pomysł ten jest najbardziej uniwersalny i pasować będzie do każdego z wnętrz. Sprawdzi się zarówno w przypadku aranżacji domu, jak i mieszkania. Najważniejszym elementem jest kolor – zdecydowanie wybierać należy pomiędzy bielą oraz beżem. Meble koniecznie powinny być bielone, a podłogi i stolik kawowy z widocznymi pęknięciami i przetarciami.
Kolejną opcją jest shabby chic z kolorowym akcentem. Wystarczy wprowadzić do salonu kolor dominujący, a cała aranżacja przestanie być nudna. W szczególności dobrze sprawdzi się różowy, jednak nie jest to reguła – równie dobrze odnajdzie się tutaj odcień niebieski. Dominująca barwa może zostać wprowadzona na ścianie, natomiast jeśli celujemy w białe bądź beżowe ściany, warto dobrać dodatkowy kolor pod postacią mebli bądź dodatków.
Ostatnim pomysłem na salon shabby chic jest wprowadzenie do niego drewna. Nietypowym, ale również interesującym zabiegiem jest połączenie jasnych elementów wyposażenia wraz z drewnianymi dodatkami bądź meblami. W tym przypadku nie jest zalecane, aby meble drewniane zostały przemalowane na inny kolor – powinny one być wykonane z naturalnego drewna.
WSPÓŁPRACA Z NAMI TO INWESTYCJA W KOMFORT TWOJEGO MIESZKANIA
Shabby chic w salonie to sposób na połączenie elegancji oraz mijającego czasu w projektowaniu. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy zaaranżują zarówno salon, jak i pozostałe pomieszczenia Twojego domu, nadając mu elegancji i funkcjonalności.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czym charakteryzuje się styl shabby chic?
Styl ten to połączenie elegancji z estetyką retro. Aranżacja w tym nurcie opiera się na jasnych i pastelowych barwach, postarzanych meblach oraz urokliwych dekoracjach, np. kwiatowych, koronkowych bądź decoupage.
Jakie kolory dominują w salonie shabby chic?
W salonie shabby chic królują jasne, pastelowe kolory. Świetnie sprawdzą się kolory takie jak: biały, szary, beżowy, różowy, błękitny, żółty czy zielony.
Jakie meble najlepiej się sprawdzą w salonie shabby chic?
W przypadku mebli drewnianych, króluje ich celowe postarzanie – mogą one być popękane bądź poprzecierane. Sofa natomiast powinna cechować się wygiętymi podłokietnikami i rzeźbionymi nóżkami. Obicie może być gładkie bądź wzorzyste, np. kwiatowe lub zwierzęce.
Jakie dobrać dodatki do salonu shabby chic?
Przede wszystkim lekkie i zwiewne zasłony, dużą ilość poduszek i koców czy obrazy w ramkach retro. Świetnie sprawdzi się ceramika, np. w postaci doniczek, wazonów, figurek i świeczników. Celować należy w dodatki z wzorami, ornamentami czy falbankami.