Rozdziały:
Początki loftu
Przestrzeń, światło, prostota. Gdybyśmy do opisania wnętrza w stylu loft mogli użyć tylko 3 słów to wybralibyśmy właśnie te. Naturalne materiały, surowe wykończenie ścian, brak zamkniętych pomieszczeń i funkcjonalne, ale minimalistyczne meble oraz niepowtarzalne oświetlenie uzupełniają tę kompozycję. Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?
Styl loft narodził się przypadkiem w wyniku recesji gospodarczej w USA w połowie XX wieku. Domy towarowe, fabryki i magazyny upadły, a ich pomieszczenia stały puste i niszczały. Niskie czynsze, a także przestronność przyciągały artystów, którzy urządzili w nich na początku swoje pracownie, galerie. Później wielu z nich adaptowało strychy na lokale mieszkalne, unikali wysokich kosztów remontu, pomijali detale takie jak wykończenie ścian, układanie płytek czy ukrywanie śladów pierwotnego przeznaczenia. Po prostu wstawiali tam niezbędne meble. Lofty stały się symbolem artystycznej bohemy i obiektem pożądania innych. Mieszkania w dzielnicy Soho są jedne z najdroższych w Nowym Jorku, a ich niepowtarzalny charakter zaczęto odtwarzać we wnętrzach, które nie mają industrialnych korzeni – wtedy narodził się soft loft.
Styl loft – co powinniśmy o nim wiedzieć?
Loft jest obok stylu minimalistycznego oraz skandynawskiego jednym z najbardziej popularnych sposobów aranżacji. Jego elementy łączą się z ogromnymi przestrzeniami, dużymi oknami, a także widocznymi elementami instalacji i konstrukcji w budynkach. Niedbałość widoczna we wnętrzach jest jednak bardzo dobrze zaplanowana. Rury, przewody oświetleniowe i okablowanie, mimo iż są widoczne w całości, to wykonane i przygotowane są w sposób zapewniający ochronę przed uszkodzeniem. Styl loft pokazuje surowość, która w zależności od zapożyczeń z innych tendencji wnętrzarskich, godzi się lub dominuje z pomysłami ocieplającymi efekt wystroju.
Hard loft jest określeniem stylu loftowego, który zastosowany jest typowo w przemysłowych budynkach, gdzie widoczne elementy instalacji i wysokość pomieszczeń są prawdziwe, a przestrzeń stworzona została na etapie wznoszenia budynku.
Soft loft odnosi się do nieruchomości, których elementy powstały w odpowiedzi na potrzeby inwestora, następnie zostały zaadaptowane na rzecz loftowego wystroju.
Wygląd mieszkania w stylu loftowym
Styl loftowy to duża otwarta przestrzeń wypełniona dużą ilością naturalnego światła, które przenika do środka przez szerokie i wysokie okna. Charakterystyczne są dla niego wysokie sufity i ograniczenie ścianek działowych do minimum. Wszystko po to, aby stworzyć jak największą przestrzeń, która nawiązuje do przemysłowych, przestronnych wnętrz. Styl loft opiera się na prostej przestrzeni, w której dominują ceglane ściany i betonowe tynki, a także naturalne materiały. Ważne jest pytanie, czy każde mieszkanie możemy urządzić w stylu loftowym? Czy styl ogranicza się jedynie do obszernych mieszkań z dużym metrażem?
Styl loftowy mocno ewoluował na przestrzeni lat i został dopasowany do współczesnych wnętrz, które wpisują się w mieszkania o niewielkim metrażu w bloku, a także kawalerki. Wystarczy, że przemycimy do nich typowe elementy, którymi są:
- surowe klimaty – stawiamy tutaj na naturalną kolorystykę,
- niezabudowana przestrzeń – styl możemy stosować w pokojach łączonych z aneksem, jak i kawalerkach,
- minimalna ilość mebli – w loftowym mieszkaniu liczy się głównie funkcjonalność, więc w takim wnętrzu mniej znaczy lepiej,
- niezasłonięte okna – jeżeli są to standardowe wersje, nie wieszamy w nich firanek, lepiej sprawdzą się rolety,
- oszczędność dekoracji – jest to styl minimalistyczny, więc nie znajdziemy w mieszkaniu zbędnych bibelotów oraz dodatków,
- jasne kolory w małych wnętrzach – im mniejsza powierzchnia, tym jaśniejsze kolory.
Kolory stosowane w stylu loft
Dzięki kolorom możemy modelować przestrzeń i wysokość, tworząc pomieszczenia, które wyglądają jak loftowe. W mieszkaniach dominują:
- czerń,
- szarość,
- biel,
- antracyt,
- naturalne odcienie drewna.
Projektując mieszkanie w stylu loftowym, zdecyduj się na biały odcień ścian połączony z metalowymi akcentami, które malowane są sposobem proszkowym na kolor czarny lub antracyt. We wnętrzu istotnym elementem jest beton – jasnoszary naturalny odcień, który doskonale wygląda z drewnianymi akcentami w postaci drzwi wewnętrznych. Meble, a także podłogi w naturalnym odcieniu podkreślają loftowy charakter wnętrza. Jeżeli mieszkasz w bloku lub kamienicy, wybierz najwyższą, największą i najbardziej widoczną ścianę, która będzie obłożona płytkami z naturalnej cegły, gdzie będzie prezentowała się wyjątkowo efektownie.
Meble inspirowane stylem loft
Charakterystyczne meble loft nie nawiązują do pofabrycznych wnętrz i tolerują przygaszone, ciepłe odcienie frontów, dzięki którym uzyskujemy we wnętrzu klimat, który można uznać za łagodniejszy i bardziej przytulny. Ten charakter mebli wywodzi się z surowego stylu industrialnego i mimo czerni, szarości i bieli akceptuje również ciepłe pastelowe odcienie – zazwyczaj słomką żółć i błękit. Na ścianach nadal króluje beton. Dekoracje w stylu loftowym tworzą grafiki z geometrycznymi wzorami, zielone rośliny oraz miękkie tekstylia, które nadają wnętrzu odpowiedniej przytulności. Puszyste poduszki, pledy czy włochate dywany sprawiają, że mieszkanie w stylu loft jest zdecydowanie mniej surowe niż mieszkanie industrialne.
Dodatki w mieszkaniu w stylu loft
W mieszkaniu, które urządzone jest w stylu loft, możemy pokazać stylowe dodatki, ale nie może ich być w nadmiarze. Muszą one podkreślać indywidualny charakter aranżacji, a także wpłynąć na funkcjonalność i efektowny wystrój pomieszczenia. Wśród dodatków, które na pewno sprawdzą się stylu loftowym są:
- stojące lampy o metalowych abażurach,
- gołe wiszące żarówki na luźnych kablach,
- czarne ramki ze zdjęciami, grafiki czy tapety w geometryczne wzory,
- stylowe zegary analogowe w metalowej oprawie,
- podkładki pod naczynia z korka lub drewna,
- kwietniki metalowe, betonowe,
- regał z drabiny, wieszak z rur hydraulicznych,
- doniczki z betonu architektonicznego z dużymi, zielonymi roślinami.
Kuchnia w mieszkaniu loftowym
Zazwyczaj w mieszkaniu spotykamy aneks, który zlokalizowany jest na jednej ścianie oraz wyspa, która oddziela strefę kuchenną od pozostałej. Wyspa może być schowkiem na sprzęt kuchenny oraz zapas produktów, a także pełnić funkcję stołu, przy którym możemy zjeść posiłek. Dlatego nie możemy tutaj zapomnieć o hokerach – czyli wysokich stołkach barowych. W kuchni niezbędne są widoczne rury wentylacyjne oraz kable, a także oświetlenie, które przypomina wyglądem to z hali produkcyjnej. Dobrym pomysłem jest połączenie metalu z ciepłym drewnem, chłodu szkła czy srogości cegieł z luksusem złotych okuć. Dominującymi kolorami są czerń, biel i różnego rodzaju odcienie szarości, a całość dopełniają perfekcyjnie dobrane dodatki. Drewniane deski do krojenia, stylizowane baterie oraz metalowe doniczki na zioła. Kluczową rolę odgrywa tutaj oświetlenie, o którym była mowa wyżej.
Salon w stylu loft
W salonie w stylu loftowym bardzo ważną rolę odgrywa przestrzeń. Nie zamykajmy jej ściankami działowymi. Ważną zasadą jest eksponowanie niedoskonałości budowlanych, czyli nie do końca otynkowane ściany, chropowaty beton, surowe deski i widoczne przewody elektryczne. Ważnym elementem jest światło, nie wieszamy firanek i zasłon. Eksponujemy okna oraz montujemy różnego rodzaju oświetlenie. Duże, ozdobne żarówki zawieszone na długich kablach, przemysłowe reflektory na szynie oraz masywne lampy przy kanapie. Te elementy tworzą charakter wnętrza.
Pamiętajmy, aby dobierając meble, ograniczyć ich liczbę do minimum, ale nie żałujemy sobie, jeżeli chodzi o design – muszą one mieć to coś w sobie. Mogą to być przedmioty o innym przeznaczeniu. Stolik wykonany z przemysłowej szpuli na kable, felg samochodowych czy starej walizki. Z pewnością takie elementy będą przykuwać uwagę. Zazwyczaj wybierajmy modele, które sprawiają wrażenie ciężkich, masywnych, a pozostałe dodatki są minimalistyczne. Drewno, szkło i metal rządzą w salonie. Wyjątkiem jest kanapa, która powinna być wygodna, duża i miękka. Jeżeli nie planujemy innych wyrazistych dodatków, kolor tapicerki może być soczysty jako kontrast dla bieli, czerni i szarości.
Loftowa sypialnia
Sypialnia jest to miejsce, w którym szukamy wypoczynku, spokoju, więc dobrze jest ją ukryć. W wysokich pomieszczeniach bardzo dobrym pomysłem jest zaprojektowanie kącika sypialnego na antresoli. Nie zamykamy wtedy przestrzeni, a mamy wydzielone miejsce do spania. Siatka przemysłowa czy metalowe barierki dodadzą wnętrzu fabrycznego charakteru. Jeżeli wysokość mieszkania nie pozwala na antresolę, strefę sypialnianą możemy wydzielić przesuwnymi drzwiami, przeszkloną ścianką czy metalowymi regałami. Gdy chcemy mieć więcej intymności, zamiast szyby możemy wstawić lustra. Zasłonią one sypialnie, ale będą też odbijać przestrzeń dzienną optycznie ją powiększając. W sypialni w stylu loft królują beże, szarości, niedoskonałe ściany, a także ciepłe naturalne materiały oraz ciepłe oświetlenie.
Ulepsz swoje wnętrze z naszą pomocą!
NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, których połączyła pasja do wnętrz! Podpowiemy, jak wyeksponować walory pomieszczenia, posługując się najnowszymi i najpopularniejszymi trendami! Spełniaj wnętrzarskie marzenia z nami! Zajmujemy się projektowaniem domów i mieszkań.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Co to znaczy styl loft?
Styl loft to duża przestrzeń bez zbędnych dodatków, surowo wyeksponowane elementy konstrukcyjne, a wszystko to otulone odcieniami szarości i bieli. Nie ma tutaj miejsca na przytulne, ciepłe dodatki. Tak można pokrótce opisać styl loftowy.
Jakie kolory pasują do stylu loftowego?
Głównymi kolorami, które stosuje się w stylu loft są beże, biele, szarości. Chcąc stworzyć tego typu styl, zazwyczaj ściany malujemy na biało, ponieważ stanowią one idealną bazę do pokazania stylowych dodatków.
Jak wyglądają meble loftowe?
Meble w stylu loft, podobnie jak wnętrze, nawiązują do surowej przemysłowej stylistyki. Zazwyczaj wykonane są z egzotycznych gatunków drewna z dodatkiem metalu, ale harmonijnie łączą funkcjonalność ze stylową estetyką.
Jak urządzić wnętrze w stylu loft?
W wysokich pomieszczeniach zazwyczaj możemy wkomponować antresolę, która urozmaica wnętrze i dodaje nam dodatkowej przestrzeni. Jeżeli marzy nam się kameralna, przytulna sypialnia — to będzie idealne rozwiązanie.