Na przełomie ostatnich lat styl industrialny stał się bardzo popularny i chętnie włączamy go do naszego wystroju. Jego historia jest bardzo ciekawa, ponieważ narodziła się w Ameryce dość przypadkowo. Przez odnowienie starych fabryk i opuszczonych budynków, powstał styl, który obecnie jest jednym z częściej wybieranych przy projektowaniu wnętrz!
Rozdziały:
Dla kogo jest styl industrialny?
Osoby decydujące się na niego, lubią przestrzeń, chłodne odcienie i nieco odwagi! Jego cechami charakterystycznymi są surowe wnętrza, ponieważ na ścianach głównie dominuje czerwona cegła i szary beton, a na podłodze surowy tynk. Dzięki dodatkom z łatwością można dodać mu ciepła, jednak trzeba wiedzieć, co z czym łączyć.
Cechy stylu industrialnego
Dominują w nim:
- duże okna,
- otwarta przestrzeń – kuchnia i salon jako jeden pokój będzie tu świetnym pomysłem,
- odsłonięte rury czy inne elementy konstrukcyjne służą tu jako dodatek – to, co w innych wystrojach zasłaniamy, tu dodaje klasy.
Jako pokrycia ścian, często używamy cegły lub surowego betonu. Jeśli chodzi o kolory, warto tu wybrać minimalizm, aby nie przytłoczyć nimi wnętrza – głównie powinniśmy się skupić na czerniach, bielach i różnych odcieniach szarości, które będą doskonale się łączyć z chłodnymi wykończeniami. Kolory to nie wszystko, ważne są również materiały, które wykorzystujemy, Świetnie sprawdzi się drewno w różnych odcieniach, metale oraz szkło połyskujące i matowe.
Ważne jest, aby nie zagracić przestrzeni małymi dodatkami, lepiej postawić na coś w stylu retro lub ręcznie robionego. Możemy poszukać starszych sprzętów, np. na pchlim targu. Będą to dodatki z piękną historią, które świetnie się sprawdzą w tym wystroju.
Jakie meble i dodatki dobrać?
Dobierając meble, należy pamiętać, że powinny być one z duszą. Doskonale będą pasować regały czy metalowe komody „z drugiej ręki”, stoły z ciemnobrązowym blatem i metalowymi nogami, własnoręcznie robione łóżko z palet też będzie idealne. Im prostsze i bardziej ,,zniszczone” meble, które już swoje przeżyły, tym lepiej – właśnie takich pragniemy w stylu industrialnym!
Z dodatkami musimy uważać, żeby nie zagracić przestrzeni – ma być ona duża i nieco surowa. Jeśli jednak pragniemy delikatnie ją ocieplić, należy celować w neutralne barwy i materiały, które nie będą odwracać uwagi od odważnych wnętrz, a jedynie je dopełniać. Elementy dekoracyjne są nieco inne niż w klasycznych stylach wnętrzarskich. Odsłonięte rury czy naderwana elewacja służą za ozdobę, stawia się więc na minimalistyczne dodatki, aby nie przytłoczyć nimi wnętrza.
Wiszące na długich kablach lampy z dużymi, niezabudowanymi żarówkami będą współgrać z oknami dodając tym samym więcej światła w pomieszczeniu, a dodatkowo znakomicie ozdobią pokój.
Okna w stylu industrialnym lubią być całkowicie odsłonięte, patrząc na stronę praktyczną, każdy z nas potrzebuje prywatności. Żeby nie przyćmić całkowicie okien, dobrze sprawdzą się zasłony w naturalnych odcieniach – najlepiej beżach czy szarościach. Współgrają one z całością i spełnią swoje zadanie.
Ocieplić surowe ściany możemy dzięki obrazom. Dodadzą one uroku i zapełnią naszą przestrzeń. Czarno – białe fotografie będą idealnie pasować do stylu loftowego, sprawdzą się również obrazy wszelakiej natury w delikatnych barwach, które będą przyjemne i wyciszające dla oka.
Styl industrialny w konkretnych pomieszczeniach
Nie wszystkie pomieszczenia w Twoim domu muszą być w tym samym stylu. Jeśli chciałbyś urządzić tylko jedno z nich, w industrialnych wnętrzach nie ma żadnych przeciwskazań.
W łazience wspaniale będzie wyglądać wolnostojąca wanna lub, jeśli wolisz, prysznic bez brodzika z czarną, szklaną zabudową. Dobrze będzie postawić na drewniane szafki, a odsłonięte, duże grzejniki dodadzą charakteru łazience.
Do kuchni pasują minimalistyczne meble, szyku dodają im metalowe uchwyty do szafek oraz betonowe lub metalowe dodatki. Zwisające na kablach oświetlenie dopełni przestrzeń, a duży stół z ciemnymi metalowymi nogami idealnie sprawdzi się w jadalni.
Jako że salon nazywany jest centrum domu, powinniśmy się w nim dobrze czuć. Tutaj będą pasować metalowe barierki, betonowa lub ceglana ściana, a na jej tle duża, minimalistyczna kanapa i tak jak we wcześniejszych pomieszczeniach, lampy z metalową obudową.
Styl industrialny jest bardzo wyjątkowy, zaskakujące połączenia idealnie go dopełniają. Rozmaita oferta meblowa pozwala nam na osiągnięcie niepowtarzalnych efektów. Ten wystrój jest perfekcyjny dla osób lubiących odwagę i ekstrawagancję. Po więcej inspiracji zachęcamy do zapoznania z naszymi pozostałymi wpisami! A jeśli nadal masz wątpliwości, czy w Twoim domu da się wprowadzić styl loftowy, skontaktuj się z nami. Doradzimy i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojego wnętrza.