Dom w stylu klasycznym może zaskakiwać

klasyczny salon, biała sofa

Klasyka w aranżacji wnętrz

Styl klasyczny od lat króluje na rynku projektowania wnętrz, nieustannie konkurując z równie popularnym modernizmem. Ponadczasowa elegancja i estetyka trafiają w gusta zarówno wymagających klientów, jak i profesjonalnych projektantów. Najważniejszymi cechami, które czynią styl klasyczny wyjątkowym są ciepłe barwy i uporządkowany rozkład mebli oraz wyposażenia. Ten styl będzie idealny dla osób, które cenią sobie prostotę i klasę oraz minimalistyczne dekoracje.

beżowe klasyczne meble kuchenne

Tajemnice stylu klasycznego

Styl klasyczny jest znany w Europie już od czasów starożytnych, a przez mijające wieki rozwijał się i zmieniał. Na próżno można szukać jego sprecyzowanego początku. Być może odnosi się do umiłowania porządku i harmonii przez ludzi starożytnych  lub do szlacheckiej estetyki urządzania wnętrz. Bywa kojarzony z wnętrzami angielskimi, które również charakteryzuje symetria, prostota i równowaga. Bez względu na to, jaki moment w historii uznamy za genezę stylu klasycznego, ma on charakterystyczne dla siebie elementy, czyli regularność, usystematyzowanie oraz zachowanie proporcji. Wiele osób może mieć błędne przekonanie, że styl klasyczny jest nijaki i nudny ze względu na silne nawiązania do tradycji i długą historię. Nic bardziej mylnego. Projektowanie wnętrz w stylu klasycznym wymaga połączenia konwencjonalnych rozwiązań z nowoczesnymi dodatkami, tak by mieszkanie było przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Kolory, które są typowe dla tego stylu to biel, szarości, beże, a także brązy. W praktyce bardzo często zestawia się ze sobą meble wykonane z ciemnego drewna, które na tle białych ścian doskonale się prezentują. Całość aranżacji idealnie dopełniają dodatki w złotych barwach, które często wykorzystywane są przez profesjonalnych projektantów wnętrz. Szczególnie pożądane będą ozdoby w stylu vintage lub antyki z wieloletnią historią. Pięknie wyglądające przedmioty nie zawsze kosztują fortunę, a w poszukiwaniu ich warto udać się na pchli targ lub przeszukać oferty sprzedaży w Internecie. Projektując wymarzone mieszkanie lub dom, należy pamiętać o złotej zasadzie stylu klasycznego, jaką jest dbanie o spójność. W aranżacji pomieszczenia warto więc zdecydować się na jeden przewodni motyw, którym może być na przykład kolor mebli, ścian lub tkaniny, z której wykonane są zasłony.

Co należy wiedzieć o stylu klasycznym

Wielbiciele wnętrz urządzonych w stylu klasycznym na pierwszym miejscu stawiają jakość materiału, z jakich wykonane są meble oraz wyposażenie domu. Równie ważnymi elementami są dla nich stonowane kolory, które wraz z materiałami pochodzenia naturalnego stanowią idealnie uzupełniający się zestaw. Zbyt jaskrawe i żywe barwy nie będą tutaj najlepszym wyborem. Jednak w celu urozmaicenia wnętrza, warto zastanowić się nad wyborem tapet, które dzięki pastelowym wzorom będą stanowiły wspaniałą ozdobę ścian. Podobną rolę może pełnić odpowiednio dobrany dywan. Styl klasyczny wyróżnia również otwartość na różnego rodzaju ornamenty, znajdujące się na suficie. Zachwycające sztukaterie, misternie wykonane listwy i gzymsy sprawią, że każde pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru. Najbardziej reprezentatywnymi elementami stylu klasycznego są:

  • duże, otwarte przestrzenie,
  • drewniane ramy okien,
  • misternie wykonane akcesoria,
  • eleganckie lampy,
  • tapicerowane meble.
czarne meble łazienkowe, czarna wanna

Kto pokocha klasykę?

Styl klasyczny będzie odpowiednim rozwiązaniem zarówno dla osób, które pragną odświeżyć przestrzeń oraz dla tych, którzy wciąż planują wygląd swojego wymarzonego mieszkania. Klasyka cechuje się nieuleganiem przemijającym modom. Szczególnie dobrze będą się w niej czuły osoby, które lubią sprawdzone rozwiązania, a nie przepadają za eksperymentowaniem. Zdecydowaną zaletą tego stylu jest kładzenie nacisku na wytrzymałość użytych materiałów, które sprawdzą się na długie lata. Jednak wbrew pozorom, styl klasyczny oferuje również możliwość samodzielnego tworzenia i inwencji w kreowaniu wystroju wnętrza, szczególnie jeśli chodzi o zdobienia ścian i sufitów. Mimo, że wielu osobom styl klasyczny kojarzy się z bogactwem i przepychem, wyposażenie domu wcale nie musi być kosztowne. Używane wcześniej meble mogą idealnie wpasować się do nowego wnętrza po delikatnej korekcie koloru. Należy pamiętać o palecie barw, która najlepiej łączy się ze stylem klasycznym. Nie znajdziemy na niej miejsca dla zbyt pstrokatych lub krzykliwych barw. Styl klasyczny najbardziej może się przydać podczas aranżacji salonu, szczególnie w przypadku, gdy jest on połączony z kuchnią. Otwarte przestrzenie sprawiają, że styl klasyczny może w pełnej okazałości pokazać wszystkie swoje zalety. Styl klasyczny jest wymagający pod względem zachowania porządku, więc najlepiej będą się w nim czuły osoby, które nie mają problemów z utrzymaniem ładu na co dzień.

fioletowa sofa, białe ściany, czarny żyrandol

Sypialnia i kuchnia w stylu klasycznym

Styl klasyczny, mimo że nie jest kojarzony z przytulnością, z pewnością dobrze sprawdzi się w sypialni. Obowiązkowym elementem klasycznej sypialni jest sporych rozmiarów łóżko z wezgłowiem, wykonanym z miękkiego materiału. Wykorzystanie tego elementu sprawi, że całe pomieszczenie nabierze elegancji i przytulności. Sypialnia będzie również dobrym miejscem dla toaletki lub małego, stylizowanego stolika, na którym postawimy użyteczne lustro. W kuchni urządzonej w klasycznym stylu, najważniejsze są meble oraz ich ułożenie. Kuchenna zabudowa powinna skupiać się wokół centralnego punktu, który może stanowić np. kredens. Aby jeszcze bardziej podkreślić klasyczną inspirację, warto zastanowić się nad wykorzystaniem postarzanego drewna.

Aranżacja Twojego wymarzonego wnętrza

Tworząc swoje otoczenie pragniemy, aby końcowy efekt był zgodny z naszymi wyobrażeniami. Rozważamy wiele rozwiązań i udogodnień, jednak nierzadko nie jesteśmy w stanie podjąć w pełni zadowalającej decyzji. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy od lat projektują wnętrza w Warszawie i okolicach z pasją i profesjonalizmem. W NARYSUJEMY znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, dotyczące projektowania i aranżacji Twojego wymarzonego wnętrza.