Styl vinatge często jest mylony ze stylem retro, ponieważ są do siebie naprawdę podobne. W tym drugim rzeczy są tylko stylizowane na te z dawnych lat. Za to w vintage wszystko jest oryginalne. Często takie rzeczy możecie znaleźć na pchlich targach, licytacjach czy w Internecie. Nie znaczy to jednak, że musicie zrezygnować z nowych mebli, dekoracji czy tkanin do Waszego wnętrza. W gruncie rzeczy, będą się różnić tylko zużyciem. Możecie je jednak odnowić i nadać im drugie życie.
Rozdziały:
STYL VINTAGE – SKĄD SIĘ WZIĄŁ?
Parząc na stare filmy ze Stanów Zjednoczonych, widzicie bary mleczne, restauracje i domy w stylu vintage? Często właśnie ten styl jest kojarzony z USA, dzięki rozwojowi kinematografii.
Jednak nie wywodzi się z tego kraju. Pochodzi z Francji, gdzie na początku w ogóle nie był kojarzony z wnętrzami. Winiarze określali tak wino, które przeleżało wiele sezonów winobrania. W skrócie, chodzi o starzenie się pewnej rzeczy. Jak wiadomo, antyki są często drogie lub ciężkie do znalezienia. Dlatego na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują nowe, specjalnie postarzone meble i dodatki. Jeżeli widzicie w sklepie stół, który wygląda na stary, w rzeczywistości naprawdę jest nowy.
WNĘTRZA W STYLU VINTAGE
Obecnie większość wnętrz w stylu vintage jest połączeniem czegoś starego i nowego. Styl ten ma niebywały wpływ na całe pomieszczenie. Klimat, jaki wprowadza do pomieszczeń jest wyjątkowy i często osobisty. Każdy mebel i ozdoba są niepowtarzalne, dlatego nigdzie indziej nie znajdziecie takiej samej kuchni czy salonu. Jeżeli więc znajdziecie coś na pchlim targu lub w antykwariacie, śmiało możecie tego użyć. Warto także zajrzeć na strych dziadków. Może to właśnie tam kryje się jakaś perełka z dawnych lat.
Co raz częściej to właśnie młodzi ludzie wybierają wystrój vintage, który w Polsce jest znany bardziej jako styl PRL-u. Co ciekawe, idealnie pasuje do ludzi, którzy interesują się dawną stylistyką wnętrz oraz historią czasów PRL-u. Nie martwcie się jednak tym, że stary kredens popsuje całą otoczkę pięknego mieszkania. Jeżeli nie macie zmysłu estetyki lub nie potraficie się zdecydować, warto zapytać o poradę projektanta wnętrz, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Wracając do stylu vintage, zwróćcie uwagę na same meble i dodatki.
Cechują się pięknym wzornictwem i wykończeniem. Świetnym pomysłem są krzesła i fotele z tamtych lat, zaprojektowane przez Polaków. Były oryginalnie wyprofilowane i ciekawie zrobione, dlatego w teraźniejszych czasach doczekały się reedycji. Często są wplatane do innych styli wnętrzarskich, ponieważ cieszą oko i są oryginalnym elementem ozdobnym.
Innym odniesieniem do polskiego podwórka stylu vintage są dodatki i przedmioty codziennego użytku. Na pewno większa część z Was kojarzy porcelanę z Ćmielowa czy ceramikę z Bolesławca, a także naczynia z porcelitu. Meble pełne błysku z widocznymi słojami, patery z ciętego kryształu, na których znajdują się serwety – to tylko kilka z setek przykładów, które możecie wykorzystać w swoich wnętrzach.
KOLORYSTYKA I WZORNICTWO
Patrząc na to, jakim bogactwem w kolorach cieszą się dodatki i meble vintage, warto pomyśleć o jasnych odcieniach ścian. Biel, szarość i beż, a także ich odcienie są dobrą bazą pod dekoracje i meble. Drewno z widocznymi słojami to następne co rządzi w stylu vinatge. W kategorii mebli i dodatków – królują tu przede wszystkim przytłumione oraz wyraziste odcienie pomarańczy, czerwieni, zieleni, błękitu i żółci. Czasami są połączeniem kontrastowym lub spójnym. Wszystko zależy od Waszego pomysłu na aranżację.
Jeżeli chodzi o wzornictwo, są to przede wszystkim wzory, które łączą nowoczesność z dawnymi latami. Geometryczne kształty, krata, pepitka, groszki, romby i paski to niejedyne co możecie spotkać w stylu vintage. Dobrym pomysłem są wzorzyste dywany, krzykliwe tapety czy kolorowe plakaty. Nie musicie jednak tym przyozdabiać całego pomieszczenia bądź mieszkania. Wystarczy mała ilość dodatków czy mebli w tym nurcie, aby uzyskać oryginalny efekt zachowując umiar.
DODATKI Z DUSZĄ
Wiele się mówi o dodatkach w stylu vintage. Każdy kojarzy stylowe kanapy z amerykańskich barów mlecznych, plakaty ze starymi samochodami czy parkiet w jodełkę. Wystarczy dodać do tego kilka elementów z PRL-u i aranżacja wnętrza gotowa. Świetnym pomysłem jest także zainstalowanie na ścianie kilku płyt winylowych i napisu neonowego LED. Dzięki temu Wasze wnętrze wyda się bardziej kreatywne i indywidualne.
W Polsce hitem jest wcześniej wspominana porcelana z Ćmielowa i ceramika z Bolesławca, a także wyroby z kryształu. Nie można zapomnieć o meblach obitych welurem i tych zrobionych na połysk, które same w sobie są dużą ozdobą pomieszczenia. Ważna jest różnorodność w fakturach i kolorach. Dzięki temu mieszkanie nie będzie nudne, a zawsze oryginalne.
Ciekawym pomysłem jest też poszukanie sprzętu AGD stylizowanego na vintage. Co raz więcej jest w ofercie producentów, którzy wychodzą naprzeciw wymagań klientów i aktualnym trendom wnętrzarskim.
STYL VINTAGE – W SKRÓCIE:
Patrząc na wszystko, co mieści się w ramach stylu vintage, przedstawiamy Wam najważniejsze cechy, którymi możecie się kierować urządzając wnętrze:
- łączenie starego i nowego,
- jasne kolory (nie bójcie się jednak mocniejszych odcieni),
- wzorzyste materiały,
- dodatki (plakaty vintage, stylowe lampy),
- podłoga w jodełkę,
- solidne meble,
- lampy ze wzorzystym abażurem lub metalowym kloszem,
- meblościanka,
- kryształ i porcelana we wzory,
- dywany.
Dzięki nowym pomysłom na rynku wnętrzarskim, możecie wybierać w rzeczach starych, nowych czy odnowionych. Obszerna ilość artykułów, które znajdują się w Internecie, dają pełną dowolność wybierania elementów wyposażenia. Dzięki temu Wasze wnętrza mogą być stylowe, ale zarazem pełne wspomnień z dzieciństwa.
Wykorzystaj meble z dawnych lat!
Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu domu lub mieszkania? Zachęcamy do kontaktu. Nasi projektanci z NARYSUJEMY pracują w Warszawie i jej okolicach, jednak jesteśmy otwarci na współpracę także online. Razem możemy stworzyć wnętrze szyte na miarę Twoich marzeń!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie kolory pasują do stylu vintage?
Przede wszystkim królują tu kontrasty, czyli białe ściany i kolorowe dodatki. Mogą to być niekiedy przygaszone odcienie zieleni, żółci, czerwieni czy pomarańczy.
Jakie dodatki pasują do stylu vintage?
Pasuje tu wszystko co jest kolorowe i wzorzyste. Kanapa w groszki, poduszki w pipetę czy plakaty ze starymi samochodami. Także stare radio i komoda z lat 60. będzie dobrym wyborem.
Skąd pozyskać meble i dodatki w stylu vintage?
Warto pojechać na pchli targ, do antykwariatu czy zajrzeć na strony internetowe. Najczęściej jednak przedmioty vinatge można znaleźć na strychu dziadków.