Image Alt

Wnętrza w angielskim stylu

Co warto wiedzieć na temat stylu angielskiego?

Barwne akcenty i obfitość zdobień styl angielski zawdzięcza modzie z XIX wieku. Pochodzi on z konwencji wiktoriańskiej, która zabłysnęła ze swoich licznych upiększeń w postaci zakręconych schodów, strzelistych okien czy charakterystycznych wieżyczek. Powstał w złotych czasach imperium Brytyjskiego rządzonego wtedy przez królową Wiktorię.

Akcenty neogotyckie tamtych czasów to okiennice lub wysokie wieżyczki. Był to czas, kiedy zrezygnowano ze skromnego stylu kolonialnego, który charakteryzował się prostą geometryczną zabudową, nawiązującą do antycznych czasów, a dominował czas przepychu. Styl wiktoriański nie jest już tak popularny, ale jego akcenty możemy zobaczyć w stylu angielskim.

Cechy charakterystyczne stylu angielskiego

Aby wnętrze w stylu angielskim było przytulne oraz ciepłe, konieczny jest odpowiedni dobór kolorów. Głównymi barwami, które królują w tej konwencji są beże, pastelowe i kremowe odcienie, a czasami jasna zieleń czy pudrowy róż. Temu stylu jest daleko do minimalizmu, aczkolwiek zachowuje on pewną ponadczasową prostotę. Mnogość dekoracji nie sprawia, że wnętrze będzie kiczowate, wręcz przeciwnie. Jeżeli mieszkanie lub dom jest dobrze zaprojektowany, to stworzymy harmonijną całość. Bardzo ważnym elementem jest tutaj oświetlenie. Niektórzy stawiają na lampy z abażurem, a inni na kryształowe żyrandole przy suficie. Ważnymi dodatkami są tutaj również obrazy w drewnianych ramach wiszące na ścianach lub drewniane okładziny ścienne.

Kuchnia w stylu angielskim

żeliwny zlew przy oknie w kuchni

Jeżeli chcemy stworzyć sielankowy klimat w kuchni w stylu angielskim, musimy postawić na drewniane wykończenia, przeszklone szafki, miękkie obicia krzeseł, a także duży drewniany stół, do którego możemy zasiąść podczas rodzinnego obiadu lub wypić popołudniową herbatę. W kuchni dominują jasne kolory mebli i ścian, a nawet jasne odcieni drewna. Nie oznacza to jednak, że wnętrze jest minimalistyczne i proste, ponieważ całość dopełniają złote gzymsy przy szafkach, motywy florystyczne na obiciach krzeseł, ścierkach czy firankach, kredensy z przeszkleniami, za którymi znajduje się elegancka zastawa – bardzo ważne są tutaj dodatki. Blaty w kuchni rzadko stoją puste, zazwyczaj umieszczone są na nich liczne pojemniki na herbatę kawę, słoiczki z przyprawami lub kosze na świeże owoce.

Styl angielski wyrażony jest głównie przez odpowiednio dobrane dodatki, ale meble kuchenne same w sobie również tworzą harmonijną całość. Ważne jest, aby sprzęty AGD typu kuchenka mikrofalowa czy lodówka wpisywały się w konwencję angielską. Możemy tutaj ewentualnie zastosować zabudowę. Musimy pamiętać również o wyspie (zazwyczaj z drewnianym blatem) oraz dużym drewnianym stole jadalnianym. Charakterystyczną częścią kuchni jest duży żeliwny zlew, który najczęściej znajduje się przy oknie.

Salon w stylu angielskim, jak zaprojektować?

sofa chesterfield w salonie

W stylu angielskim, salon stanowi główny punkt, możemy powiedzieć, że jest to serce domu. Tutaj odczujemy przytulną atmosferę, którą tworzą 3 najważniejsze elementy tego wystroju:

  • kominek,
  • pokaźna biblioteczka w kolonialnym stylu,
  • kanapa z licznymi poduszkami, najlepiej w stylu chesterfield.

Całość dopełniają grube zasłony, które zwisają do samej podłogi, stolik kawowy z kabriolowymi nóżkami, witryny bądź kredensy z finezyjnymi wykończeniami. Na ścianach możemy zobaczyć obrazy z pejzażami, pamiątkowe zdjęcia, a wokół głównej sofy porozstawiane są fotele z wysokimi zagłówkami oraz podnóżkami. Wszystko to tworzy spokojną rodzinną atmosferę – ma się ochotę usiąść na miękkich poduszkach, wypić filiżankę herbaty i poczytać lekturą z księgozbioru.

Aranżacja łazienki w stylu angielskim

Łazienka w stylu angielskim jest również zaprojektowana tak, aby panował w niej przytulny klimat. Najważniejszym elementem jest duża wolnostojąca wanna na kabriolowych nóżkach. Na posadzce można ułożyć drewnopodobne panele, płytki z fantazyjnymi wzorami lub podłogę ułożoną w szachownicę. Charakterystycznym elementem są również metalowe zdobienia na umywalce, retro baterie w wannie lub wieszaki na ręczniki. Niektóre łazienki posiadają także miejsce na kominek – jest to najwierniejsze odwzorowanie charakteru wiktoriańskich salonów kąpielowych. Na ścianach w łazience przeważają jasne barwy, ale czasami stosuje się tapetę z kwiecistymi różanymi wzorami.

Styl angielski w sypialni

duże łózko z baldachimem

Sypialnia najbardziej kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego panuje tu zaciszny nastrój. Najważniejszym meblem jest tutaj duże łóżko z baldachimem lub finezyjnie wykończonym zagłówkiem. U nóg łóżka zazwyczaj znajduje się drewniana ława ze schowkiem, a po bokach szafki nocne z eleganckimi lampkami w wiktoriańskim stylu. Jeżeli we wnętrzu znajduje się wnęka przy oknie lub wykusz, warto zrobić w niej dodatkowy przytulny kącik, gdzie możemy zamontować kanapę z poduszkami. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w salonie. Jeżeli chodzi o dekoracje to głównym elementem będą motywy florystyczne na tapecie, pościeli lub zasłonach. Najważniejsze jest to, aby wszystko stanowiło wspólnie harmonijną całość. W kącie możemy postawić toaletkę, komodę w stylu angielskim lub mniejszy regał z książkami.

Projektowanie mieszkania lub domu w stylu angielskim wymaga bezwzględnego trzymania się zasad umiaru. Choć często w tej konwencji łączymy ze sobą różne wzory, to warto pamiętać o harmonii, która ma panować w takim pomieszczeniu. Jeżeli więc chcesz, aby Twój dom stwarzał idealne warunki do odpoczynku i był przytulny, postaw na styl angielski.

Zmień swoje wnętrze bez wychodzenia z domu

Zespół NARYSUJEMY zadba o nawet najmniejszy szczegół w Twoich wnętrzach! Będą nie tylko zgodne z najnowszymi trendami wnętrzarskimi, ale również wyróżniać wyjątkową dekoracją! Zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy! Zapraszamy do kontaktu, realizujemy projekty na terenie Warszawy oraz w okolicznych miejscowościach, jak również zdalnie w całym kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak zaprojektować łazienkę w stylu angielskim?

Głównym jej elementem powinna być duża wolnostojąca wanna na kabriolowych nóżkach. Na posadzce mogą znaleźć się drewnopodobne panele, płytki z fantazyjnymi wzorami lub podłoga ułożona w szachownicę. Charakterystycznym elementem są również metalowe zdobienia na umywalce, retro baterie w wannie lub wieszaki na ręczniki.

Jak zaprojektować salon w stylu angielskim?

Głównymi elementami wystroju jest kanapa z licznymi poduszkami w stylu chesterfield, kominek i biblioteczka w stylu kolonialnym. Dopełnieniem są grube zasłony zwisające do samej podłogi, stolik kawowy z kabriolowymi nóżkami, kredens bądź witryna z finezyjnymi wykończeniami. Na ścianach królują pamiątkowe zdjęcia lub obrazy z pejzażami, a wokół sofy najczęściej fotele z wysokimi zagłówkami oraz podnóżkami.