Projektowanie wnętrza w stylu angielskim

aranżacja wnętrza angielskiego w salonie

Wnętrze w stylu angielskim

Dla wielu osób dom w stylu angielskim jest uosobieniem elegancji i doskonałej harmonii. Zaletą wnętrza w tym nurcie jest niewątpliwie jego ponadczasowa prostota i skupienie na detalu. Angielskie aranżacje pełne są eleganckich dodatków i stylowych mebli, tworzących ciepłą, rodzinną atmosferę w domu lub mieszkaniu. Jakie elementy warto zapożyczyć ze stylu angielskiego?

lamele w salonie

Krótka geneza

Angielski styl aranżacji wnętrz – jest to termin określający różne trendy projektowania i architektury, które rozwinęły się w Anglii w ciągu ostatnich kilkuset lat. Znany jest z eleganckiego, klasycznego wyglądu, wysokiej jakości materiałów, bogatych zdobień i kunsztownych detali.

Styl angielski – dla kogo?

Angielski styl wnętrzarski to obraz prostego, a zarazem klimatycznego i wyrazistego wystroju. Stanowi on przykład ponadczasowej aranżacji wnętrz. Wymaga dość sporo czasu i zaangażowania, aby w pełni sprostać założeniom nurtu lansowanego przez arystokratów. Połączenie tradycji i nowoczesności spodoba się tym, którzy lubią proste regały z książkami oraz kolekcje zdjęć i porcelany wiszące na ścianach.

Schemat kolorów

We wnętrzach utrzymanych w tym nurcie, optymalnie jest wybrać od trzech do czterech kolorów. Stosowane powinny być jasne i neutralne barwy sprzyjające odpoczynkowi. Typowe wnętrze w stylu angielskim charakteryzuje się również wykorzystywaniem tapet naściennych o różnych wzorach (np. pasków lub krat), a także motywach roślinnych. Przy tego typu projektach paleta barw nie jest już tylko kwestią wyobraźni i gustu lokatorów. Kolory takie jak niebieski, żółty i czerwony, są szczególnie wskazane dla stylu angielskiego.

Tekstylia we wnętrzu angielskim

Domy w stylu angielskim wypełnione są najróżniejszymi tkaninami. Należą do nich miękkie tapicerki sof, wzorzyste poduszki i zasłony. Im więcej, tym lepiej. W tym stylu szczególnie popularne są tkaniny kwiatowe. Przy ich łączeniu najlepiej jest stosować różne wielkości wzorów dla każdego elementu i stworzyć tym samym harmonijną kompozycję.

Niezbędne dekoracje

Dom w stylu angielskim słynie z posiadania wielu kunsztownych dekoracji. Duża ilość wieszaków, drewniane regały na książki oraz szafki na porcelanę i naczynia wypełniają cały dom. Zdobne gabloty, półki i kredensy służą do eksponowania pięknych przedmiotów i pamiątek. Wiele obrazów i fotografii przechowywanych jest w ozdobnych ramach na ścianach wewnątrz domu.

Podstawą stylu angielskiego jest wykorzystanie naturalistycznych motywów przewodnich. Akcenty kwiatowe muszą być obecne na poduszkach, zasłonach, obiciach mebli i porcelanie. Świeże lub suszone kwiaty powinny być umieszczone w wazonach. Często stosuje się lilie i róże. Kwieciste wzory często łączone są w dekoracjach z plecionkami i paskami. Warto również wspomnieć, że w wielu domach motywy kwiatowe znajdują się na ścianach w postaci tapet lub obrazów. Jeśli chodzi o dodatki, to wielu projektantów wnętrz zwraca uwagę na to, że brytyjski styl wnętrzarski obejmuje również motywy myśliwskie. Polowanie jest częścią angielskiego życia i dlatego odgrywa ważną rolę w tamtejszych domach. Stoliki nocne, szafki i szuflady zdobią liczne porcelanowe wizerunki serc i koni. Istotną rolę odgrywa również zainteresowanie monarchią, dlatego Brytyjczycy często dekorują ściany wzorem flagi Zjednoczonego Królestwa lub wizerunkami osób z rodziny królewskiej.

przeszklony kredens w kuchni

Oświetlenie w angielskich wnętrzach

Planując oświetlenie we wnętrzu w stylu angielskim, należy zadbać o uzyskanie efektu miękkiego, rozproszonego światła w całym pomieszczeniu. Należy unikać akcentowania wnętrza jednym źródłem, np. sufitowym. Idealnie sprawdzą się lampy ścienne, stołowe i podłogowe. Eleganckie, złocone świeczniki pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale także tworzą romantyczny klimat.

Meble i dodatki

Meble we wnętrzach w stylu angielskim najczęściej przypominają antyki lub rzeczywiście są odrestaurowanymi antykami. Zdobione są dekoracyjnymi frezami, pilastrami, gzymsami i ozdobnymi uchwytami. Najczęściej inspirowane są stylem wiktoriańskim i klasycznym. Najchętniej wykorzystywany materiał to bez wątpienia drewno. Stoły, szuflady i regały często wykonane są z dębu lub sosny. Klasycznie ukształtowane uchwyty to elementy mosiężne. Sofy i krzesła mają zazwyczaj niskie oparcia. Meble wypoczynkowe posiadają wiele poduszek, które zapewniają komfort, a także poprawiają estetykę wnętrza.

Fundamentalny element – kominek

Trudno wyobrazić sobie prawdziwie angielski dom bez rozpalonego kominka, który jest centralnym punktem pokoju. Wzorowo, kominek powinien być murowany, ale można go również zastąpić nowoczesnym wariantem elektrycznym. Minimalistycznym rozwiązaniem jest umieszczenie świec na samej ozdobnej elewacji. Kominki w stylu angielskim wykonane są z kamienia naturalnego lub cegły. Ewentualnie, w celach czysto dekoracyjnych, można zastosować replikę z kartonu meblowego lub gipsu.

Sofa Chesterfield

Ten mebel to obowiązkowy element wnętrza domu w stylu angielskim. Chociaż oryginalna sofa Chesterfield pochodzi z XVIII wieku, dziś nadal wygląda ponadczasowo, luksusowo i nowocześnie. Dostępna jest w różnych wariantach wykończeń, od ciemnobrązowej skóry po miękką tapicerkę z tkaniny w różnych kolorach i wzorach. Sofy Chesterfield są często punktem centralnym w salonie – zdecydowanie robiącym największe wrażenie.

elegancka, beżowa sypialnia

Stworzymy dla Ciebie idealny projekt

Odkryj urok angielskiego stylu mieszkania dzięki profesjonalnemu podejściu w projektowaniu wnętrz. Z naszym doświadczonym zespołem projektantów i architektów wnętrz z NARYSUJEMY, Twoje marzenie o pięknym domu stanie się rzeczywistością. Nasz projektant pomoże Ci w aranżacji przestrzeni, dbając o każdy detal. Z nami masz pewność, że Twoje mieszkanie w stylu angielskim będzie nie tylko piękne, ale także funkcjonalne. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się harmonią oraz elegancją swojego domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaka kolorystyka sprzyja wnętrzom angielskim

Aranżując wnętrze w stylu angielskim, należy użyć stonowanej palety barw, najlepiej połączyć ze sobą maksymalnie od trzech do czterech kolorów. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na tapety – w brytyjskich domach stosuje się tapety pasiaste, w kratę oraz z motywami roślinnymi.

Jakie są niezbędne dekoracje w stylu angielskim?

Styl angielski jest przede wszystkim bogaty w tekstylia. Warto postawić na obszerne i ciężkie, drapowane zasłony, stosy bogatych wzorniczo poduszek oraz znaczną liczbę obramowanych pejzaży na ścianach.