Site stats

Sypialnia w stylu japandi

beżowa sypialnia z roślinami

Skąd wziął się styl japandi?

Czy Skandynawia i Japonia mają ze sobą wiele wspólnego? Okazuje się, że oprócz zamiłowania do owoców morza oraz uprzejmości, możemy dostrzec między nimi sporą nić porozumienia w kwestii estetyki urządzania wnętrz. Duńska hygge oraz japoński wabi-sabi to dwie filozofie wnętrzarskie oraz życiowe, które doceniają prostotę, harmonię oraz bycie obecnym tu i teraz. Łączą się razem, aby dać niepowtarzalny rezultat wnętrzarski – pełen spokoju, autorefleksji i ciepła. Przekonaj się, jak niewiele potrzeba, aby osiągnąć to wszystko we własnej oazie spokoju, czyli w sypialni.  

szafka

Ogólne założenia

Połączenie stylu skandynawskiego z japońskim narzuca nam kilka żelaznych zasad, bez których japandi nie byłby sobą. Po pierwsze, niezwykle ważny jest minimalizm, za którym najbardziej optuje estetyka hygge. Urządzając swoją sypialnię, zrezygnuj ze zbędnych dodatków, a dobierając większe meble, zadbaj o ich funkcjonalność. Dobrze, jeśli będą mogły pomieścić wszelkie przedmioty użytkowe.  

Po drugie, zadbaj o odpowiednią kolorystykę. Sypialnia japandi ma do dyspozycji szeroki wybór barw – wszystkie jednak powinny być dosyć spokojne i wyciszające. Rozważ delikatną biel, spokojne odcienie beżowego, jasną, pastelową zieleń lub błękit czy przytulny brąz. Mocniejszy kontrast możesz uzyskać, wprowadzając gdzieniegdzie czarne akcenty. 

Po trzecie, ukłon w stronę natury, który możemy rozumieć na dwa sposoby. Interpretując te słowa zgodnie ze stylem japońskim, będziemy mieć na myśli akceptację przemijania i niedoskonałości. Oznacza to, że nasze wnętrze nie musi być idealne, ani pachnieć nowością. Mile widziane będzie eksponowanie naturalnej faktury mebli oraz starzenia się powierzchni. Natomiast styl skandynawski przypomina nam o włączeniu do swojego królestwa snu akcentów roślinnych, które naturalnie ożywią przestrzeń.  

łóżko

Łóżko i inne meble

Większość z nas obmyślanie nowego wystroju sypialni zaczyna od rozważań nad łóżkiem. Powinno być wygodne oraz pasujące do całego pomieszczenia – z tym wszyscy się zgodzą. Wybierając łóżko pasujące do stylu japandi, powinniśmy postawić na solidne drewno. Tak dobrany mebel, będzie już sam w sobie najlepszą wizytówką estetyki, którą staramy się osiągnąć. Jeśli jednak wolisz postawić na łóżko tapicerowane, pamiętaj, aby wybrać to o minimalistycznym wykończeniu i jasnych barwach lub kolorach ziemi.  

Skoro łóżko już wybrane, czas podjąć decyzję o wyglądzie szafy. Przy wyborze tego mebla kierujmy się głównie funkcjonalnością – dobrze, aby mogła pomieścić jak najwięcej rzeczy, aby nie musiały być wyeksponowane na widoku. Szafa również może być drewniana, ale nie jest to wymóg konieczny – możemy po prostu postawić na neutralny, nierzucający się w oczy model.  

Sypialnia w stylu japandi dodatkowo chętnie przyjmie przytulny, obły fotel, idealny do wieczornego zatapiania się w lekturze czy niewielki stoliczek nocny, aby jeszcze łatwiej utrzymywać harmonię i porządek w całym wnętrzu.  

Dodatki do sypialni w stylu japandi

Naszym zdaniem najbardziej cieszą te dodatki, które trzeba dobrać z umiarem – właśnie tak jest w przypadku estetyki japandi. Każdy przedmiot wzbogacający przestrzeń będziemy doceniać, ponieważ będzie widoczny i wybrany świadomie. Należy pamiętać, że japandi kocha naturalne tworzywa. Po jakie więc materiały powinniśmy sięgać? 

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na: 

  • wełnę, 
  • drewno, 
  • rattan, 
  • len, 
  • kamień.  

Możliwości jest wiele, a każda z nich wniesie więcej natury i prostoty do naszej sypialni. Możesz wykorzystać np. kosze z rattanu, jasne, naturalne dywany czy ceramiczne wazony. Pamiętaj również, aby postawić kilka roślin w doniczkach i cieszyć się ich życiodajną aurą. Dodatkowo ceniąc sobie japońską filozofię, przemyć w doborze akcentów poszanowanie dla upływu czasu – może masz jakiś dodatek, który bardzo lubisz, ale nie wygląda on już na coś nowego? Idealnie! Doda on domowej atmosfery pełnej ciepła, a tego również nie może zabraknąć w naszej sypialni. 

półka

Stwórz miejsce w Twoim stylu

A czy Ty zdecydujesz się na spokojny odpoczynek, otoczony wnętrzem urządzonym w myśl japońsko-skandynawskiej filozofii? Jeśli zainspirował Cię styl japandi, pamiętaj o minimalizmie, funkcjonalności i naturalnych tworzywach, aby Twój sen był bardziej satysfakcjonujący. Dodatkowo zwróć się o pomoc i wskazówki do projektantów z NARYSUJEMY, a szybko i profesjonalnie wprowadzisz estetykę japandi do Twojego domu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak urządzić sypialnię w stylu japandi?

Aranżując sypialnię w stylu japandi, postaw na jasne, naturalne kolory, minimalizm i organiczne tworzywa. Łóżko wybierz wygodne, najlepiej sprawdzi się drewniane lub obite w tkaniny w kolorach ziemi. Dodaj przytulne dodatki inspirowane naturą. 

Jakie kolory pasują do sypialni japandi?

Sypialnia powinna sprawiać wrażenie przytulnej i lekkiej. Styl japandi sprzyja tym założeniom – królują tu odcienie bieli, beżu, brązu oraz jasnej zieleni, błękitu i żółci. Chcąc nieco przełamać monochromatyczną paletę, wybierz ciemniejsze akcenty, jak np. czarno-biały obraz.

Czy styl japandi pasuje do sypialni?

Estetyka japandi, nawet jeśli nie mamy ochoty wprowadzać jej w każdym pomieszczeniu, wydaje się wręcz idealnym wyborem do sypialni. Jej prosty, harmonijny i przytulny wydźwięk jest tym, co dla większości osób będzie definicją relaksu i idealnych warunków do spania. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem żywych kolorów i kolekcjonowania wymyślnych akcesoriów, możesz nie odnaleźć się akurat w tym stylu.