MINIMALIZM I HARMONIA W STYLU JAPANDI

jasne wnętrze o prostych liniach

ARANŻACJA WNĘTRZA W STYLU JAPANDI

Styl japandi jest stosunkowo nowym nurtem aranżacyjnym, który łączy w sobie elementy stylu japońskiego i skandynawskiego. Charakterystyczne cechy trendu skandynawskiego, takie jak funkcjonalność, komfort i przytulność wnętrza, idą w parze z zamiłowaniem do natury, niechęcią do zbytku i minimalizmem form, które są typowe dla estetyki japońskiej. Styl japandi to przede wszystkim ascetyczne formy oraz elementy w nurcie wabi–sabi, stawiającym na ręcznie tworzone przedmioty, na których upływ czasu odciska swe piętno w postaci niedoskonałości czy też zadrapań. Wnętrza w stylu japandi emanują prostotą oraz spokojem, zapewniając atmosferę sprzyjającą wyciszeniu, a zarazem są pełne domowego ciepła.

Charakterystyczne cechy wnętrza japandi

wiklinowe wachlarze na ścianie, drewniana podłoga, drewniane meble

Aranżacja w stylu japandi jest wstrzemięźliwa, jednak nie brakuje jej domowej i ciepłej atmosfery. Wnętrze powinno być starannie przemyślane, a każdy szczegół dobrany w taki sposób, aby przyciągać uwagę skromną, lecz widowiskową formą. Efektowna aranżacja w stylu japandi nie bez powodu przywodzi na myśl japońską ideę zen – każdy mebel i dodatek ma tu swoje zastosowanie, natomiast we wnętrzu panuje symetria, spokój i harmonia. Nie spotkamy tu również materiałów syntetycznych oraz tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Drewniane oraz naturalne wykończenie ociepli wnętrze, a zręcznie dobrane kompozycje zastąpią wielobarwne wzory. To wszystko w połączeniu z neutralnym tłem tworzy miejsce idealne dla każdego, kto potrzebuje wypoczynku i wyciszenia przebodźcowanych zmysłów.

Kolorystyka w stylu japandi

Równowaga we wnętrzach w tym nurcie jest wyczuwalna nie tylko przez przemyślany dobór oraz ustawienie elementów, ale też przez panującą w pomieszczeniach paletę barw. Dominują tu charakterystyczne, naturalne kolory takie jak beże czy odcienie bieli i szarości, ale pojawiają się również kolory ognia i rozmaite odcienie zieleni oraz brązu. Duże płaszczyzny lub pojedyncze, mocne akcenty zdefiniują wyrazisty charakter wnętrza. Warto pamiętać przy tym, że najlepiej jest wybrać maksymalnie trzy kolory na jedno pomieszczenie, a jaskrawe odcienie stonować nieco ciemniejszą, głębszą barwą.

Poniżej kilka najczęściej spotykanych kolorów w aranżacjach w stylu japandi:

  • szary, beżowy – kojarzone z kamieniami, piaskiem; często stosowane jako tła dla naturalnych materiałów,
  • alabastrowa biel – jest symbolem czystości i prostoty,
  • odcienie zieleni od szmaragdu aż po zgniłą zieleń – kojarzy się z naturą i spokojem,
  • czarny – często wybierany jako barwa kontrastująca, przywodzi na myśl elegancję,
  • brązowy – najczęściej jest to kolor naturalnych materiałów, czyli drewna i skóry.

Materiały wykorzystywane w stylu japandi

Wnętrza w nurcie japandi stronią od sztucznych materiałów, nawet tych, które bardzo dobrze imitują ich naturalne odpowiedniki. Zarówno styl skandynawski, jak i japoński, dąży do bliskości z naturą, istotnym jest więc, aby zaakcentować to w naszej przestrzeni. Nie zabraknie tu na pewno drewna, bambusa oraz wikliny, a także kamienia. Surowce te mogą zostać użyte do wykonania podłogi lub ścian, a także mebli i dodatków. Oba nurty stawiają na surowe drewno, pozostawione bez większych ingerencji, z widocznymi słojami oraz niedoskonałościami – których uwydatnianie jest inspiracją z nurtu wabi–sabi. Jakie drewno jest najczęściej spotykane w wystroju? Jeśli chodzi o korzenie japońskie, jest to przede wszystkim cyprys, cedr i modrzew. Natomiast skandynawski klimat wnętrz to głównie sosna biała, jesion i buk. Warto pamiętać również o tkaninach, które powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len.

drewniane meble w sypialni

Meble w aranżacji japandi

Wybierając meble do wnętrza, postawmy na te, które są smukłe, o prostych liniach i wizualnie lekkie. Rezygnujemy z bogato zdobionych elementów, wyrazistych uchwytów oraz frezów. Zamiast tego sięgnijmy po szafki z gładkimi frontami, które będą idealnie pasować do drewnianych lub kamiennych blatów. Starając się zachować harmonię wnętrza, nie zapomnijmy również o przestronnej szafie, w której będzie można umieścić te akcesoria, których używamy na co dzień – w nurcie japandi chowamy je za zamkniętymi drzwiczkami, aby nie zaburzały minimalistycznego wystroju. Zarówno Skandynawowie, jak i Japończycy uwielbiają uwydatniać starannie wykonane meble z drewna, których prostota i symetria same w sobie stanowią piękną dekorację.

Harmonia dodatków w stylu japandi

Mimo zasady oszczędności w ilości elementów znajdujących się we wnętrzu japandi, nie musimy wcale rezygnować z dekoracji. Postarajmy się jednak, aby ich ilość i jakość była spójna z nurtem japońskim. Możemy wykorzystać stare, oryginalne przedmioty użytkowe, na przykład: bujany fotel z wikliny, powiększone wachlarze na ścianie, książki lub designerskie lampy stojące. Sprawdzi się tu oświetlenie wzorowane na kształt japońskich lampionów, które nada magicznego, przytulnego klimatu pomieszczeniu. Kompozycję można uzupełnić o proste żyrandole i kinkiety w stylu skandynawskim, nawet jeśli zamierzamy zestawić je w swoim otoczeniu. Na szafce lub stoliku warto umieścić ceramiczny wazon z suchymi gałązkami wysokiej trawy, czy też żywe rośliny doniczkowe w fantazyjnych osłonkach. Odpowiednim elementem dekoracyjnym będzie również jednobarwny dywanik lub tkanina z motywem inspirowanym naturą, a także pledy i poduszki wykonane z naturalnych materiałów. Mniej oczywistym, ale bardzo ważnym dodatkiem jest lustro w prostej, zaokrąglonej ramie, które prócz wartości ozdobnej, rozświetli wnętrze i powiększy je wizualnie.

meble w stylu japandi, drewniany stolik

STYL Japandi w Twoim domu

Jeśli zainteresowała Cię ta aranżacja lub masz pytania dotyczące projektowania wnętrza w tym lub innym stylu, skontaktuj się z naszymi specjalistami! NARYSUJEMY pomoże Ci skomponować przestrzeń, w której odnajdziesz harmonię i spokój. Oferujemy realistyczne wizualizacje, dzięki którym będziesz mógł wybrać najlepszy wariant swojego przyszłego wystroju! Realizujemy projekty stacjonarnie na terenie Warszawy oraz online w całym kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym jest styl japandi?

Nurt ten jest połączeniem japońskiej prostoty z nordycką wygodą, co tworzy harmonijne i spokojne przestrzenie pełne domowego ciepła.

Jakie są charakterystyczne cechy stylu japandi?

W tej aranżacji nie ma miejsca na nadmiar oraz przedmioty, które nie pełnią konkretnej funkcji. Naturalne materiały, przemyślana przestrzeń pełna geometrycznych kształtów i prostych linii oraz proste, lecz efektowne dodatki – te elementy tworzą zrównoważoną estetykę japandi.

Jakie materiały do wnętrza w stylu japandi?

Styl japandi stawia na naturalne materiały, takie jak: drewno, kamień, wiklina, bawełna i len. Najczęściej spotykane rodzaje drewna w tych wnętrzach to: cyprys, cedr, sosna biała, buk oraz jesion.

Czym jest estetyka wabi–sabi?

Wabi–sabi to pojęcie z kultury japońskiej, opisujące estetykę, która akceptuje niedoskonałości, skłania do cieszenia się pięknem skromnych przedmiotów, których urok kryje się w ich nietrwałości. Wnętrza w stylu japandi nawiązują do tej filozofii w postaci elementów codziennego użytku, które nierzadko noszą ślady upływu czasu.