Narysujemy

kominek wykończony kamieniem

Skąd wziął się styl country? 

Wnętrza w stylu country to trochę kowbojskiego pazura, a także sielskiego ciepła. Moda na ten nurt przyszła do nas zza Oceanu i na dobre zadomowiła się w rodzimych wnętrzach. Wśród tego rodzaju aranżacji wnętrz możemy znaleźć przytulność, a także bezpretensjonalny design, który w dużej mierze nawiązuje do konwencji rustykalnej. Jakie barwy najlepiej sprawdzą się w domu w stylu country oraz na jakie dodatki i materiały się zdecydować? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym wpisie. 

Jakie kolory królują w stylu country? 

Styl country ma swoją określoną paletę kolorów i zdecydowanie rządzą tutaj ciepłe barwy, co wynika ze stosowania dużej ilości drewna. Schody, stół, belki pod sufitem – tego naturalnego surowca w brązowym kolorze zdecydowanie nie brakuje.  

Nie oznacza to, że wnętrze musi być bardzo ciemne i przytłoczone. Bardzo dobrze sprawdzi się biel –która będzie bazą i stworzy idealny duet z odcieniami drewna. Sprawi, że wnętrze nie będzie zbyt ciemne, a jest to bardzo ważne, jeśli nie mamy zbyt dużego metrażu. Biel zdecydowanie powiększy optycznie pomieszczenie i rozświetli wystrój, drewno z kolei przełamie wizualny chód barwy. 

Zdecydowanie nie ma tutaj miejsca na złote i srebrne, mocno błyszczące elementy. 

Wnętrza wypełnione naturalnymi materiałami 

dodatki z lnu i wełny

We wnętrzu, które jest urządzone w stylu country zdecydowanie przeważa drewno. Ten naturalny surowiec widoczny jest na większych powierzchniach i detalach. Zdobi ściany, sufity, podłogi i to z niego wykonane są wszystkie meble. Drewno powinno być niedoskonałe, sękate, a nawet szorstkie. Bardzo dobrze będą prezentowały się tutaj drewniane okna oraz drzwi, które mogą wyglądać jakby były nadszarpnięte zębem czasu. W tej konwencji nie mamy miejsca na błyszczące panele. 

Jeżeli chcemy zaakcentować styl country, możemy to zrobić za pomocą naturalnego kamienia, który doskonale współgra z drewnem. Wybieraj materiały w ciepłych i jasnych kolorach. 

A gdzie wykorzystać kamień? Idealnie sprawdzi się jako materiał do obudowy kominka, ale może zdobić też podłogi czy ściany. Wykorzystujemy go również jako element dekoracji ściennej czy schodów. 

Warto wykorzystać także len i wełnę. Koce, pościele czy poszewki poduszek z tych materiałów podkreślają przytulny charakter aranżacji. Ceramika zdobiona roślinnymi wzorami – talerzyki czy filiżanki znajdą zastosowanie jako dekoracja kuchni. Ważnym elementem są koronkowe tkaniny – ażurowe obrusy czy serwetki sprawdzą się idealnie. Obowiązkowa jest również krata, zwłaszcza biało-czerwona – jest to sztandarowy motyw country. 

Wnętrze salonu w stylu country 

W salonie w konwencji country dominują naturalne materiały oraz prostota. Warto postawić na drewniane meble, podłogi oraz można pokusić się o ścienną boazerię. Nie możemy zapomnieć o lnianych obrusach, skórzanych dywanikach, a także o wełnianych pledach. Idealnie będą prezentować się tutaj tkaniny w kratę, a także te wykończone koronką. Bardzo dobrym pomysłem jest również zaprojektowanie kominka, który będzie wprowadzał do wnętrza przyjazne nuty. 

Jak zaaranżować sypialnię w stylu country? 

meble z regionalnymi wzorami w sypialni

Sypialnia jest to wnętrze, w którym powinno panować ciepło oraz minimalizm. Możemy zdecydowanie zrezygnować z bogatych dekoracji oraz designerskich mebli. Na pierwszym miejscu ponownie odnajdzie się drewno oraz naturalna paleta kolorów takich jak beż, popiel, biel, a także cała gama odcieni budyniowych. Warto również postawić na elementy wyposażenia, które będą zdobione regionalnymi wzorami oraz dekoracjami w stylu ludowym. Wisienką na torcie w takiej aranżacji może być kufer o żeliwnych okuciach oraz stolik nocny wykonany z surowego drewna. 

Aranżacja łazienki w stylu country 

W łazience, również jak i w innych pomieszczeniach ważne jest wykorzystanie drewna. Wiele gatunków naturalnego surowca bardzo dobrze radzi sobie z podwyższonym poziomem wilgoci. Jak możemy go wykorzystać w łazience w stylu country? Zdecydowanie najlepiej zaprezentuje się jako gruby, wiszący blat o nierównomiernej krawędzi. Możemy ustawić na nim umywalkę w stylu retro i dobrać baterię vintage, na przykład w kolorze postarzanego złota. 

Na ścianach idealnie zaprezentuje się czerwona cegła. Świetnie sprawdzi się w kowbojskiej aranżacji, będzie tłem dla wolnostojącej wanny na giętkich nogach.  

A co z dekoracjami? Często w łazience nie ma za dużo miejsca na dodatki, więc możemy wykorzystać lustro o grubej, drewnianej ramie oraz niejednolitym kolorze. 

Kuchnia w stylu country — jak zaprojektować? 

naczynia zdobione ludowymi wzorami

Kuchnia w stylu country jest sercem domu i jednocześnie kolejnym pomieszczeniem, w którym powinno rządzić drewno. Meble wykonane z tego surowca, zazwyczaj zdobione są frezowaniami. Możemy zdecydować się na uchwyty w formie gałek retro, szafki stojące oraz wiszące, które powinny być wykonane z ciemnego, jak i jasnego drewna. Jeżeli kuchnia jest mała, zdecydowanie lepiej sprawdzi się zabudowa w jasnym, ciepłym kolorze.  

Blaty wykonujemy z drewna lub kamienia, a jeśli w kuchni ma znaleźć się stół z krzesłami, niech będzie mocno wyeksponowany i rzuca się w oczy. Możemy ustawić na nim naczynia, które udekorowane są drobnymi ludowymi wzorami, a pod talerzami niech znajdą się koronkowe podkładki.  Mile widziane są tutaj emaliowane dzbanki wypełnione polnymi kwiatami. Na podłogę połóżmy urokliwe makatki, a w oknach powieśmy ażurowe zazdrostki. Koniecznie na parapecie muszą pojawić się zioła, mięta, bazylia, cząber czy tymianek. Jeżeli będziemy sadzić rośliny to pamiętajmy, aby nie były to plastikowe donice tylko stare dzbanki do herbaty i grzanki albo aluminiowe wiaderka. 

Dodatki, bez których nie ma stylu country 

Pomieszczenia w stylu country wymagają odpowiedniej oprawy, dlatego podpowiemy jakie dobrać elementy, aby całość była spójna i nabrała rustykalnego charakteru. Takie wnętrza uwielbiają dodatki z duszą, można ich poszukać w rzeczach, które posiadasz na strychu i nadać przedmiotom nowe życie. Śmiało możemy wykorzystać wiklinowe elementy. Kosz, który będzie ustawiony przy kanapie bardzo dobrze sprawdzi się na koce, a przy kominku może posłużyć do przechowywania drewna. Dobrym pomysłem są także wiklinowe lampy, najlepiej zaprezentują się nad stołem w kuchni. 

Możemy tutaj również dodać elementy, które kojarzą się z Dzikim Zachodem. Połącz więc rustykalne przedmioty z charakterystycznymi akcesoriami, na przykład powieś kapelusz na ścianie lub obraz z motywem koni. Dobrym pomysłem jest pokusić się o figurki zwierząt gospodarskich, lasso czy obrusy. 

Dodatków, które podkreślą styl country możemy szukać na targach, portalach aukcyjnych, a także skorzystać z popularnych grup w mediach społecznościowych, gdzie znajdziemy innych pasjonatów tego nurtu. 

Innowacyjne projekty dla nowoczesnych domów

Każdy z nas dąży do poczucia przestronności i komfortu w swoich wnętrzach. Nasz zespół profesjonalistów i pasjonatów aranżacji wnętrz NARYSUJEMY wie o tym doskonale. Przemieńmy razem małe wnętrze w wielką strefę komfortu! Jeżeli chcesz zmienić swoje wnętrze to chętnie pomożemy, działamy w Warszawie i okolicach.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jaka kolorystyka króluje w stylu country?

Styl country ma swoją określoną paletę kolorów i zdecydowanie rządzą tutaj ciepłe barwy – brązy i beże, ale nie brakuje w nim również bieli, która tworzy tło i stworzy idealny duet z odcieniami drewna. 

Czym charakteryzuje się salon w stylu country?

W salonie w konwencji country powinny dominować naturalne materiały. Drewno powinno być elementem wiodącym, więc warto postawić na meble, podłogi czy ścienną boazerię z tego materiału. Powinny znaleźć się również lniane obrusy, skórzane dywaniki, a także wełniane pledy. Nie możemy zapomnieć o tkaninach w kratę oraz tych wykończonych koronką.