Powrót do przeszłości — PRL w Twoim wnętrzu

meble vintage, szare ściany

Wnętrza z dawnych lat

Aranżacja wnętrz z lat 70. powraca i coraz częściej możemy ją spotkać we współczesnych przestrzeniach. Pozwala na ponowne wykorzystanie starych mebli i dekoracji, trzymanych dotychczas w piwnicach lub na strychu. Na rynku można znaleźć wiele pięknych i urokliwych mebli, nawiązujących do czasów PRL-u. Jak stworzyć wnętrze rodem z lat 70. ubiegłego wieku?

Jakie były lata 70?

Nastroje społeczne i przemiany w sposobie myślenia ludzi odcisnęły swoje piętno na sposobie urządzania mieszkań polskich domów. Lata 70. to przede wszystkim czas rozgrywania się rewolucji ,,dzieci kwiatów’’ oraz rozwoju coraz większego zainteresowania zachodnią kulturą. Zmęczeni szarą rzeczywistością mieszkańcy bloku wschodniego decydowali się na użycie w swoich mieszkaniach intensywnych i dynamicznych kolorów, takich jak:

  • zielenie,
  • żółcie,
  • pomarańcze,
  • fiolety.

Bardzo często wykorzystywano tapety z papieru czy kolorowe zasłony, które nadawały wnętrzu nieco bardziej awangardowego charakteru. Nierzadko przenoszono do polskich domów zachodnie rozwiązania w projektowaniu wnętrz, które coraz bardziej interesowały Polaków.

meble vintage, ciemno szara ściana, sztukateria

Zalety stylu PRL we wnętrzach

Styl PRL jest niezwykle uniwersalnym motywem w procesie aranżacji wnętrz. Sprawdzi się doskonale w dużych i przestronnych domach oraz w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Co więcej, projektowanie wnętrza inspirowanego latami 70. będzie doskonale pasować do małych pokoi, znajdujących się w bloku. Właśnie takie przestrzenie idealnie oddadzą rzeczywistość mieszkańców Polski w tamtym okresie historycznym. Spora część mebli oraz wyposażenia, które były wtedy produkowane, stworzono z myślą o ich przeznaczeniu do małych mieszkań Polaków. Jeśli planujesz odświeżenie swojego wnętrza, a dysponujesz niewielkim metrażem, styl PRL może okazać się trafnym wyborem, aby stworzyć wyjątkowe miejsce z duszą.

Cechy charakterystyczne

Wiele osób kojarzy wystrój wnętrz mieszkań z czasów Polski Ludowej ze słabą jakością i nietrwałością. Nie jest to niestety błędne skojarzenie. Porównując wytwory pochodzące z lat 70. Z tymi, które produkowane były jeszcze dziesięć lub dwadzieścia lat wcześniej, można stwierdzić wyraźny spadek w jakości wykonania mebli. Niestety były one znacznie słabsze i mniej wytrzymałe. Charakteryzowało je użycie sztucznego tworzywa, sklejki i metali. Między innymi z tego powodu, na rynku panuje niedobór oryginalnych przedmiotów, których produkcja trwała w tamtym okresie. Taki stan rzeczy ma wpływ na ceny PRL-owskich mebli, które nie należą do najniższych. Dlatego współcześni projektanci często inspirują się tamtym okresem, aby stworzyć wyjątkowe przedmioty z użyciem nieco bardziej nowoczesnych i wytrzymalszych materiałów.

Jakich materiałów i kolorów użyć?

Projektowanie wnętrz w latach 70. opierało się przede wszystkim na użyciu dużej ilości drewna, którym pokrywano zarówno podłogę, jak i ściany. Alternatywnym materiałem dla posadzki było linoleum. Najczęściej drewniane elementy układano na podłodze w rozmaite wzory, np. cegiełki, jodełki lub drabinki. Współcześnie taki efekt, ale o wiele bardziej trwały i odporniejszy na zniszczenia, osiągniesz używając paneli LTV. Charakterystyczną cechą mieszkań PRL-u była wszechobecna boazeria oraz kasetony, które pokrywały sufit. Aranżując wnętrze, należy pamiętać, że drewno dobrze komponuje się z jasnymi i spokojnymi kolorami.  Jeśli planujesz wystylizować swoje mieszkanie w taki sposób, nie będziesz musiał decydować się na duży remont. Zwykle podobny charakter można wykreować za pomocą dodatków czy kilku mebli.

meble vintage, sztukateria

Jaki był styl PRL-U?

We wnętrzach domów mieszkańców bloku wschodniego koniecznie musiały znaleźć się meble w finezyjnych kształtach. Stoły posiadały zaokrąglone kanty blatów, a krzesła zwężające się ku dołowi nóżki. Jednym z najbardziej popularnych projektantów owych czasów był Aleksander Kuczma, który stworzył słynne meble Gamma, charakteryzujące się minimalizmem i lekkością konstrukcji. Miłośnicy PRL-u z pewnością doskonale znają również sofy oraz fotele Kon-Tiki, z charakterystyczną ramą wykonaną z drewna sosnowego. Te meble miały za zadanie nawiązywać wyglądem do plażowego leżaka i pełnić funkcję rozkładanej wersalki. W mieszkaniu z tego okresu nie mogło zabraknąć masywnego telewizora, na którym ustawiane były porcelanowe figurki i serwetki, wykonane własnoręcznie w domu za pomocą prostego szydełka.

Dekoracje lat 70

Miłośnicy klimatu Polski Ludowej z pewnością dobrze znają wnętrza wypełnione błyskiem. Różnego rodzaju elementy wyposażenia pokryte polerowaną lub chromowaną powierzchnią miały za zadanie odwrócić uwagę od mebli najniższej jakości. Szczególnie dobrze prezentowała się lampa z metalicznymi podstawkami oraz kloszem wykonanym z materiału lub szklane figurki, które ustawiano na telewizorze. Takie elementy wspólnie z drewnianą boazerią oraz linoleum pokrywającym podłogę, tworzyły niepowtarzalny klimat tamtych lat. Projektowanie wnętrza mieszkania nawiązującego do czasów PRL-u wymaga użycia nowoczesnego i wyrazistego wzornictwa oraz dynamicznych kolorów. Pokoje wypełnione rozmaitymi bibelotami były znakiem firmowychm świata wnętrzarskiego z czasów Polski Ludowej, więc nie może ich zabraknąć również dziś.

Jak stworzyć klimat PRL-u?

Jeśli fascynuje Cię wnętrze z duszą i historią, możesz skupić się na wykreowaniu go w Twoim domu za pomocą dobrze dobranych dodatków. Na strychu, w piwnicach, na pchlich targach lub aukcjach internetowych można wciąż znaleźć słynne porcelanowe figurki, wyprodukowane w Ćmielowie. Charakter lat 70. stworzysz w swoim wnętrzu również przy użyciu mebli stworzonych przez Józefa Chierowskiego, Janusza Różańskiego lub Edmunda Homę. Na współczesnym rynku meblowym wciąż pojawiają się elementy wyposażenia inspirowane ich dziełami. Obecnie coraz częściej łączy się nowoczesne rozwiązania z projektami pochodzącymi z lat 70.

granatowa sofa, meble vintage

Pomożecie? Pomożemy … zaprojektować wasze wnętrze.

Jaka jest firma NARYSUJEMY? To przede wszystkim lata doświadczenia, wiedza i pasja do tworzenia niesamowitych miejsc. Dzięki temu będziemy mogli spełnić Twoje marzenia, dotyczące aranżacji domu lub mieszkania. Zapoznaj się z naszą ofertą i innymi wnętrzarskimi poradami, które dostępne są na blogu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dlaczego styl PRL-u zyskuje na popularności? 

Aranżacja wnętrz, która nawiązuje do lat 70. ubiegłego wieku sprawdzi się szczególnie dobrze w mieszkaniach ludzi, którzy doceniają wartość historycznych mebli i wyposażenia. To wyjątkowy i niecodzienny styl. Dowiedz się o nim więcej i przeczytaj artykuł.

Jakie meble będą pasować do wnętrza PRL? 

Na rynku meblowym można znaleźć wiele modeli inspirowanych projektami twórców z lat 70. Wśród nich warto wyróżnić Józefa Chierowskiego, Janusza Różańskiego lub Edmunda Homę. Zapoznaj się z meblami ich autorstwa oraz wieloma innymi pomysłami, w jaki sposób stworzyć wyjątkowe wnętrze.

Jak dobrać dodatki do wnętrza PRL-u?

We wnętrzu nawiązującym do lat 70. powinna znaleźć się duża ilość różnego rodzaju bibelotów, szklanych lub porcelanowych figurek i błyszczących powierzchni. Dlaczego decydowano się na chromowane elementy? Dowiesz się tego z artykułu, który przygotowaliśmy.