Image Alt

WIĘC CHODŹ, POMALUJ MÓJ ŚWIAT… — CZYLI O MOCY KOLOROTERAPII

kolor żółty we wnętrzach

O znaczeniu kolorów we wnętrzach

W zaciszu spokojnej leśnej zieleni czujemy odprężenie, gdy gęstym chmurom ustępują ciepłe promienie słońca, zbierają się w nas pokłady energii, a kiedy jesienne miesiące odbierają nam światło i przynoszą szarości, szybciej i częściej poddajemy się zmęczeniu. Otoczenie i gama kolorów, jakie im towarzyszą, oddziałuje na nasze samopoczucie każdego dnia. Sprawdź, jak wykorzystać magię kolorów w swoim wnętrzu, poznając tajniki koloroterapii!

kolorowe krzesła, turkusowa ściana

Czym jest i jak działa koloroterapia?

O tym, że kolory mają wpływ na organizm, psychikę i nastrój wiadomo nie od dziś. Koloroterapię, inaczej nazywaną chromoterapią stosowano już w starożytności — terapeutyczne działanie kolorów opisywano już w antycznej Grecji, Rzymie, czy w Egipcie.
W koloroterapii funkcjonującej jako dział medycyny alternatywnej uważa się, że każda barwa ma swoją energię i drga z różną częstotliwością, co związane jest z długością fali na widmie optycznym.

Dziś wiedzę o chromoterapii możemy wykorzystywać, projektując swoje mieszkania, tak, aby każde pomieszczenie spełniało swoją funkcję w możliwie najlepszy dla nas sposób. Kolory mogą sprawić, że nasze biuro stanie się bardziej inspirującym i praktycznym miejscem, wystrój jadalni pobudzi apetyt, a salon napełni się pozytywną energią. Niektóre barwy będą nas uaktywniać, inne — uspokajać. Sugerując się wskazówkami i wiedzą, jaką dysponujemy o działaniu kolorów, ale także bazując na własnych odczuciach i doświadczeniach, możemy stworzyć wnętrza, które będą idealnie współgrały z naszą osobowością i naszymi potrzebami.

granatowa ściana, biała sofa

Projektowanie wnętrz według psychologii koloru

Poszczególne barwy mają konkretne działanie, a umiejętne zastosowanie wiedzy na ten temat może zaowocować lepszym samopoczuciem, zwiększoną produktywnością lub kojącym spokojem w zależności od Twoich potrzeb. Poznaj kilka naszych propozycji, które pozwolą Ci zapoznać się z rolą kolorów w Twoim otoczeniu:

  • Czerwony — Jedna z energetyzujących, intensywnych barw często kojarzona  
    z miłością i namiętnością. Rozgrzewa, pozytywnie wpływa na nastrój i podwyższa ciśnienie. W zbyt dużym natężeniu może wywołać agresję.
  • Żółty — Barwy w kolorze słońca pozytywnie wpłyną na kreatywność, koncentrację  
    i jasność umysłu.
  • Zielony — Relaksuje i uspokaja. Redukuje poziom stresu i wprowadza harmonię do naszej codzienności. Obniża ciśnienie i jest pomocny w zwalczaniu infekcji.
  • Niebieski — Kojące błękity wyciszają i usypiają. Działają przeciwzapalnie, podobnie jak barwy zielone obniżają ciśnienie krwi i redukują napięcia mięśniowe.
  • Fiolet — Pobudza wyobraźnię, a przy tym redukuje objawy bezsenności i bóle głowy.
  • Pomarańczowy — Wprowadza optymizm i poczucie szczęścia, a także wzmaga apetyt. W nadmiarze może jednak powodować zmęczenie.

 A co z barwami neutralnymi, jak czerń, biel i szarości? Ponadczasowa biel zawsze sprawdza się jako tło do kolorowych dodatków, ponadto wprowadza poczucie nieskazitelności i optycznie powiększa przestrzeń. Według chromoterapii pozwala też na wyciszenie i łagodzi stres. Podobne działanie będzie miała paleta barw szarych — szarości nie warto jednak nadużywać, ponieważ mogą sprzyjać negatywnemu samopoczuciu. Tak samo kolor czarny – w zbyt dużym natężeniu może powodować przygnębienie, jednak w ciekawej i zbalansowanej kolorystycznie aranżacji będzie symbolem kunsztu i elegancji.

kolorowa kuchnia, czarna ściana w kuchni

Korzyści płynące z koloroterapii

Jak mogliśmy się przekonać, poszczególne barwy wpływają nie tylko na nasze samopoczucie i nastrój, ale mogą nieść za sobą także realny wpływ na organizm. Niebieski oraz zielony będą oddziaływać pozytywnie na układ nerwowy, a czerwienie i żółcie będą stymulować, a także pobudzać. Warto wspomnieć tu także o kolorze różowym, któremu przypisuje się właściwości wzmacniające serce i pozytywnie wpływające na układ krążenia. Kolory pomagają nam w regeneracji, pozwalają stymulować umysł i inspirują.

Moc kolorów na co dzień

Sztuka koloroterapii jest niewątpliwie ciekawą i przydatną dziedziną. Korzystając ze zdobytej wiedzy oraz własnych doświadczeń, możemy zaprojektować nasze wnętrza tak, aby były nie tylko estetyczne, ale i w pełni funkcjonalne oraz aby jak najlepiej pasowały do naszego charakteru i temperamentu. Postawisz na intensywny, dominujący i pełen energii czerwony odcień w całym pomieszczeniu, czy pozostaniesz przy akcentach kolorystycznych, stawiając na stole żółty wazon ze słonecznikiem i wieszając szmaragdowe zasłony?

Projektowanie z myślą o Tobie

Odmień i wypełnij kolorem swój dom razem z zespołem profesjonalistów, którzy tworzą firmę NARYSUJEMY. Dzielimy się pasją do aranżacji wnętrz, dokładając wszelkich starań, by Twoje mieszkanie było unikatowe. Zaprojektuj z nami swój wymarzony dom!