JAPANDI – POŁĄCZENIE STYLU JAPOŃSKIEGO I SKANDYNAWSKIEGO

ciemnoszara sofa, ciemna ściana

Oaza spokoju

Podobają Ci się założenia minimalizmu? Czujesz się najlepiej w skromnych, a zarazem przytulnych wnętrzach? Jeśli tak, japandi jest właśnie dla Ciebie! Przeczytaj, jak powinna wyglądać przestrzeń w tym stylu, aby uzyskać mieszkanie o spokojnej, kojącej atmosferze. 

Czym właściwie jest styl japandi?

Japandi to stosunkowo nowy trend, atrakcyjny ze względu na wyjątkową atmosferę, którą tworzy w mieszkaniach czy domach. Jak możemy wywnioskować z samej nazwy, łączy on elementy stylu japońskiego i skandynawskiego.  Oba te nurty od lat cieszą się popularnością pośród zwolenników minimalizmu, a połączenie ich najlepszych cech daje szczególnie wyjątkowy efekt. 

Najważniejszymi cechami japandi są skromność i prostota, jednak wnętrze pozbawione jest surowości, z którą może kojarzyć się styl japoński. Przestrzeń urządzona w tej estetyce jest przytulna i ciepła, pozytywnie wpływa na samopoczucie każdego, kto w niej przebywa. 

kuchnia i salon w stylu japandi

Styl japoński a skandynawski

Kultura Japonii wytworzyła charakterystyczny dla siebie styl, na który szczególnie wpłynął buddyzm, a także sztuka wabi – sabi, podkreślająca przemijanie wszystkiego, co istnieje i wagę doceniania tego, co tu i teraz. Obie te filozofie cechuje zamiłowanie do natury, co również ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie typowych dla Japonii wnętrz. Główne cechy stylistyki japońskiej to przede wszystkim: 

  • ascetyczna wręcz surowość i skromność, 
  • umiar w doborze dekoracji, 
  • zwrócenie uwagi na piękno leżące w prostocie, 
  • wprowadzenie elementów natury do wnętrz, 
  • wyciszone barwy, ciemna kolorystyka. 

Styl skandynawski czerpie z filozofii hygge, dążącej do osiągniecia szczęścia poprzez utworzenie przytulnego środowiska w naszym życiu. Najważniejsze są więc: 

  • funkcjonalność, 
  • optymalne wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni, 
  • komfort, wygoda domowników, 
  • wykorzystanie naturalnych materiałów. 
Styl japoński Styl skandynawski 
Eksponowanie jak najmniejszej ilości elementów wyposażenia – korzystanie ze schowków, szuflad Optymalizacja przestrzeni – wykorzystywanie blatów, otwartych półek 
Proste, nieliczne dekoracje Dekoracje w postaci zdjęć czy obrazów 
Stonowane barwy, pojawia się też ciemna kolorystyka Jasna kolorystyka, pastele, odcienie szarości i bieli 

Te style, choć wywodzą się z dwóch oddalonych geograficznie i kulturowo części świata, pomimo różnic doskonale idą ze sobą w parze. Jakie wnętrze uzyskamy, łącząc je? 

Przede wszystkim będzie to wnętrze przytulne i uspokajające. Idealne dla osób, które lubią mieć wokół siebie porządek, bez elementów rozpraszających uwagę. W tym aspekcie, czerpiąc inspirację ze stylu japońskiego, wnętrze w stylu japandi wyzbyte jest niepotrzebnych elementów. Niezbędne wyposażenie natomiast wykonane jest z materiałów naturalnych i często ma proste, ale ciekawe formy, co inspirowane jest tendencją do geometryzacji przedmiotów w stylu skandynawskim.  

jasna sofa, stół, wiklinowy fotel

Więcej o aranżacji w stylu japandi

Motywem przewodnim powinna być prostota. Skupiamy się na wyborze kilku elementów wyposażenia, bez zbędnych dekoracji, które mogłoby odwracać od nich naszą uwagę. Nic, co znajduje się we wnętrzu, nie jest przypadkowe – każdy element ma swoje miejsce i czemuś służy. Niedopuszczalny jest bezład i nieporządek. 

Naturalność w cenie

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór elementów wnętrza. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Sprawiają one, że aranżacja jest bardziej przytulna.  Nie szkodzi, jeśli pojawiają się w nich niedoskonałości, takie jak widoczne słoje w drewnie, nierówna powierzchnia, przebarwienia albo drobne ubytki. Wręcz przeciwnie – jest to pożądane. Podkreślają bowiem naturalność materiału, a zgodnie z koncepcją wabi–sabi, to w niedoskonałościach leży piękno przedmiotu. Wykorzystanie takich surowców jest też atrakcyjne dla zwolenników nurtów eko. Wybrane wyposażenie powinno służyć nam przez wiele lat, pomimo upływającego czasu.  Zamiast tworzyw sztucznych można też wykorzystać naturalne włókna, na przykład len, wełnę, bawełnę, plecionki z rattanu czy wiklinowe kosze. 

Umeblowanie

Meble i dodatki powinny mieć proste, nieskomplikowane formy, bez zbędnych, „hałaśliwych” zdobień, które odwracałyby uwagę od formy. Aby uniknąć monotonii we wnętrzu pozbawionym różnorodnych wzorów, można wykorzystać ciekawe tekstury. Ważne jest, aby pomiędzy tymi elementami było dużo wolnej przestrzeni – wnętrze powinno sprawiać wrażenie przestronnego. Aby osiągnąć ten efekt, pomocne mogą być różnego rodzaju schowki, ułatwiające pozbycie się zbędnych przedmiotów z pola widzenia. Przestrzeń można optycznie powiększyć również poprzez zastosowanie dużych luster – prostych, o okrągłym lub owalnym kształcie. 

Dodatki

Jak zatem udekorować wnętrze, aby nie naruszyć zasady umiaru? Wystarczy jeden, przykuwający wzrok element. Może być to roślina doniczkowa, aranżacja kwiatowa, ozdoba inspirowana wzornictwem lub ceramiką japońską. Tego rodzaju dekoracje nadadzą każdemu pomieszczeniu unikatowy charakter, bez zakłócenia ich prostoty. 

Kolorystyka

Przy wyborze barw należy uważać, aby nie były zbyt intensywne i rozpraszające. Najlepiej pójść w stronę stonowanej kolorystyki (szarość, beż) z elementami w ciemnych barwach (brąz, czerń, ciemna zieleń), które podkreślą charakter wnętrza. Można też zdecydować się na akcenty w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub żółtym – kojarzone z ogniem, a więc symbolem energii życiowej. Jeśli chodzi o barwy charakterystyczne dla wnętrz dalekowschodnich, ciekawą opcją jest też metaliczne srebro, szmaragd i indygo, które subtelnie urozmaicą aranżację. 

biała sofa, stojąca lampa

Oświetlenie

W przypadku oświetlenia ważne są przede wszystkim duże okna, zapewniające dostęp do światła dziennego. Jeśli chodzi o jego sztuczne źródło, powinno kreować ciepłą atmosferę. Warto poświęcić dużo uwagi przy wyborze odpowiedniej lampy, gdyż stanowi ona często jeden z głównych elementów dekoracyjnych w pokoju. Pojawiają się tutaj dwie opcje – można wybrać tradycyjne klosze inspirowane stylem azjatyckim albo modele o bardziej nowoczesnej i prostej formie w stylu skandynawskim. Idealnie będzie również pasował klosz wykonany z drewna. Można też połączyć obie opcje. 

Dla kogo jest styl japandi?

Japandi jest stylem idealnym dla osób lubiących proste i harmonijne wnętrza. Pomieszczenia urządzone zgodnie z tą estetyką są nie tylko miłe dla oka – jeśli ważna jest dla Ciebie wygoda, funkcjonalność i wysoka jakość stosowanych materiałów, japandi spełni Twoje oczekiwania. Przede wszystkim jednak nurt ten zapewnia kojącą atmosferę, sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu umysłu. Pozwala odciąć się od zakłóceń świata zewnętrznego, tworząc bezpieczną i spokojną przestrzeń bliską natury. 

Twój dom, Twoje zasady, nasze rozwiązania

Jeśli zależy Ci na stworzeniu takiej właśnie aranżacji, nasz zespół profesjonalistów z NARYSUJEMY chętnie pomoże Ci w jej przygotowaniu. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz wskazówki, jak odpowiednio dobrać materiały i elementy wyposażenia. Oferujemy również usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, pozwalającej na rozważenie różnych opcji przed rozpoczęciem prac wykonawczych. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

Najczęściej zadawane pytania

Czym charakteryzuje się styl japoński?

Styl japoński charakteryzuje skromny wystrój, bez nadmiernych dekoracji. Reprezentuje piękno leżące w prostocie. Elementy wyposażenia nawiązują do natury, a wnętrza utrzymywane są w stonowanej kolorystyce, z wykorzystaniem niewielkiej ilości ciemnych barw.

Jakie cechy charakterystyczne ma styl skandynawski?

Styl skandynawski dba o komfort i wygodę domowników, jego priorytetem jest funkcjonalna przestrzeń. Wykorzystuje przede wszystkim naturalne materiały, charakterystyczna jest też geometryzacja elementów wyposażenia.

Jak zaaranżować wnętrze w stylu japandi?

W aranżacji wnętrza w stylu japandi najważniejsze są prostota, harmonia i umiarkowanie. Wystrój ogranicza się do niezbędnych elementów o prostych, ale ciekawych formach, wykonanych z naturalnych materiałów.