Zasady łączenia kolorów w aranżacjach 

obrazy w salonie

Jak postrzegamy kolory? 

Odpowiedni dobór kolorystyki we wnętrzu jest niezwykle istotną kwestią. Konkretne kolory potrafią wpływać na nasz nastrój, emocje czy nawet stan zdrowia. Aby zdecydować się na jakąś barwę, musimy najpierw poznać zasadę odbierania jej odcienia przez nasz mózg. Kolor w rzeczywistości jest jedynie wrażeniem – oko odbiera fale elektromagnetyczne, my następnie rozpoznajemy je właśnie jako zieleń, czerwień czy biel. Sposób postrzegania barw jest jednak bardzo indywidualny i uzależniony od wielu czynników. Po pierwsze, każdy z nas odbiera daną paletę barw zupełnie inaczej. Czynnikami tymi są również właściwości powierzchni, tło czy rodzaj oświetlenia. 

Barwy zimne i ciepłe 

Wybierając kolorystykę ścian, dodatków czy mebli do naszego mieszkania, kierujemy się pewnymi wytycznymi. Chcemy, by wszystko tworzyło jedną, spójną całość i żeby efekt końcowy jak najbardziej nas zadowalał. W zależności od wizji na daną aranżację, decydujemy się na stonowane albo nieco bardziej zróżnicowane i intensywniejsze barwy. Istotnym aspektem, który wpływa na nasz ogólny odbiór przestrzeni, jest temperatura barwowa.  

Możemy więc urządzić nasze mieszkanie za pomocą barw ciepłych lub zimnych. Co jednak one oznaczają i czym dokładnie się różnią? Ciepłe odcienie potrafią optycznie zmniejszyć aranżowaną przestrzeń, przez co przebywając w niej mamy wrażenie, jakby poszczególne elementy wyposażenia były w bliskiej odległości od siebie. Efekt ten pogłębia duże nasycenie barw. Zimne kolory natomiast mają zupełnie odwrotne działanie – stosując je w swoim wnętrzu, uczynimy je bardziej przestronnym.  

Podstawowym błędem przy wyborze kolorystyki wnętrz jest mylenie ze sobą odcieni. Wszelkie czerwienie, żółcie czy pomarańcze zazwyczaj utożsamiamy z ciepłymi tonami, natomiast zielenie czy czernie z tymi zimnymi. W rzeczywistości jednak stwierdzenie to nie do końca jest prawdziwe. Dzieje się tak, ponieważ barwy powszechnie uznawane za cieplejsze posiadają chłodniejsze tony i na odwrót. Chcąc urządzić stylowe mieszkanie, zdecyduj się na niebanalne, kontrastowe połączenia kolorystyczne. Niepowtarzalny duet elektryzującej pomarańczy z głębokim granatem z pewnością przyciągnie spojrzenia. 

Kuchnia z wykorzystaniem marmuru

Jak wybrać kolorystykę do wnętrza? 

Projektując swoje wnętrze, musimy brać pod uwagę kilka kwestii. Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniej farby, pomyślmy o rozwiązaniach, jakie już oferuje nam urządzana przestrzeń. Jeżeli mamy w niej do czynienia z wysokimi oknami, które za dnia wpuszczają do środka dużo naturalnego światła, zdecydowanie wybierzmy stonowaną kolorystykę. W takim przypadku sprawdzą się naturalne biele, beże, brązy czy pastele. Tego rodzaju odcienie z powodzeniem można zastosować również na niewielkim metrażu, ponieważ potrafią one takie pomieszczenie optycznie powiększyć.  

Ciepłe barwy natomiast czynią wnętrze przytulnym i zachęcają do spędzania w nim czasu. Pełnią one jeszcze jedną ważną funkcję, mianowicie ożywiają przestrzeń nawet wtedy, gdy trzeba ją wypełnić sztucznym oświetleniem. W przypadku wyjątkowo przestronnych wnętrz, dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian na zimne kolory. Intensywniejsza kolorystyka wymaga jednak od nas zastosowania mocnego oświetlenia. 

salon w stylizacji etno

Psychologia barw 

Poznanie psychologii kolorów pozwala nam stworzyć przestrzeń, która będzie dla nas idealna pod każdym względem. Będziemy mogli z powodzeniem odprężyć się w takim wnętrzu, a co za tym idzie, poczujemy się w nim bezpiecznie i komfortowo. Musimy pamiętać o tym, że każdy kolor w pewien sposób wpływa na nasz organizm. Jakie barwy jednak rzeczywiście potrafią wpływać na nasze samopoczucie czy koncentrację? Skupmy się teraz na znaczeniu konkretnych kolorów. 

  • Żółty oraz pomarańczowy – to barwy dla osób, które wiedzą, czego pragną. Kolory te postrzega się jako ciepłe i przytulne, dlatego najczęściej do swoich wnętrz wybierają je osoby, które na co dzień mają dużo energii i starają się zachować pogodę ducha. Przebywanie w pomieszczeniu utrzymanym w takiej kolorystyce sprzyja koncentracji i pobudza nas do działania. Z żółciami trzeba jednak uważać, ponieważ w nadmiarze potrafią nawet rozdrażniać i wytrącać z równowagi. Dobrym pomysłem więc będzie pomalowanie na żółto jednej ściany bądź wstawienie wygodnego mebla w bardziej stonowanym odcieniu, np. musztardowym. Wszelkie odcienie oranżu również wpływają na nas pozytywnie, dodatkowo mogą one potęgować odczuwanie głodu. Warto rozsądnie wykorzystać ten fakt i umieścić w jadalni element wystroju takiego koloru, np. pomarańczową sofę czy miękki dywan. 
  • Czerwony – zaakcentowanie nim danego wnętrza nada mu nieco romantycznego wydźwięku. Wybierają go zazwyczaj osoby impulsywne, ale i pełne pasji. Soczysta czerwień na ścianach, podobnie jak poprzednie dwie barwy, zadziała na nas pobudzająco i doda nam więcej energii. Kolor ten w nadmiarze jednak może powodować u nas niepokój czy nawet agresję. Ten niewątpliwie mocny akcent doskonale prezentować się będzie w nowocześnie urządzonych wnętrzach, np. pod postacią tapicerowanej kanapy. 
  • Biały, szary i beżowy – to barwy idealne dla osób lubiących porządek. Są neutralne i zastosowane w pomieszczeniu sprawiają wrażenie czystości oraz ładu. Biały kolor potrafi optycznie powiększyć przestrzeń i odbijać światło. Świetnie sprawdzi się więc na kuchennych szafkach czy łazienkowych płytkach o połyskującym wykończeniu. Sama biel jest raczej chłodnym odcieniem, jednak połączona z innymi kolorami potrafi stać się fantastyczną bazą pod całą aranżację. Wszelkie szarości natomiast nadają wnętrzu szyku i elegancji, dlatego dobrze jest zastosować je w biurach lub mieszkaniach, zaprojektowanych w stylu skandynawskim czy nowoczesnym. 
  • Czerń – to kolor przeznaczony dla indywidualistów, którzy cechują się pewnością siebie i odwagą. Osoby stosujące go w swoich domach czy mieszkaniach, zazwyczaj cenią sobie spokój i czas spędzony we własnym towarzystwie. Głęboka czerń jest jednak niezwykle popularnym kolorem, który z pewnością dobrze odnajdzie się w każdym wnętrzu, chociażby w postaci dodatków. Na barwie tej bazują style słynące z surowości, ale i uporządkowanej przestrzeni, czyli nurt industrialny, nowoczesny oraz minimalistyczny. 
  • Zieleń – kojarzy się przede wszystkim z naturą i harmonią, dlatego doskonale uspokaja. Wszelkie jej odcienie zaleca się osobom, które na co dzień są bardzo aktywne i szczególnie potrzebują wyciszenia. Można z powodzeniem pomalować na ten kolor ściany w salonie czy sypialni, a także dodać do pomieszczenia zielone akcenty, np. rośliny doniczkowe czy sofę w odcieniu butelkowej zieleni. Nawet w tym przypadku należy być ostrożnym aranżując wnętrze, ponieważ nadmierne użycie tej barwy może odbierać nam energię. 
botaniczne printy na tapetach

Stwórz unikalne wnętrze

Zastanawiasz się, jaka kolorystyka najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Zależy Ci na tym, by Twoje wnętrze było eleganckie, ale jednocześnie zachwycało przytulnością? Skontaktuj się z nami! Wspólnie stworzymy projekt przestrzeni, która w pełni wyrazi Ciebie! Znajdziesz nas w stacjonarnym biurze w Warszawie, ale podejmujemy także współpracę w formie zdalnej na terenie całego kraju. Zapraszamy! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czym charakteryzują się barwy ciepłe i zimne?

Aranżując swoje wnętrze, należy zwrócić uwagę na temperaturę barwową. Ciepłe kolory potrafią optycznie zmniejszyć urządzaną przestrzeń, natomiast nadają jej tym samym przytulności. Zimne odcienie natomiast czynią pomieszczenia bardziej przestronnymi.

Czy warto aranżować wnętrze w kolorze żółtym?

Zastosowanie żółtego koloru we wnętrzu pobudzi nas do działania i pomoże nam się skoncentrować. Odcień ten, użyty z umiarem, nastroi nas pozytywnie na cały dzień, w innym przypadku może nas nawet wytrącać z równowagi. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie w tym kolorze jednej ściany czy dodanie do pomieszczenia drobnego akcentu tej barwy.