Image Alt

Łączenie kolorów w aranżacji wnętrz

beżowe meble kuchenne

Łączenie kolorów

Komponowanie wnętrza polega w dużej mierze na łączeniu kolorów – aby zrobić to umiejętnie, trzeba znać pewne zasady oraz posiadać wyczucie. Pomocne jest doświadczenie, którym mogą pochwalić się eksperci, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszanie barw ciepłych z zimnymi w jednym pomieszczeniu.

Należy znać właściwości kolorów, gdyż wpływają one na nastrój i charakter postrzeganej przez nas przestrzeni. Zastosowanie danej kolorystyki zależy także od funkcji pomieszczenia, jego wielkości i natężenia znajdującego się w nim światła. Odpowiednim doborem barw możemy również korygować proporcje.

niebieska sofa

Ciepłe i zimne barwy

Kolory zimne, na przykład błękit, fiolet, zieleń, szarość, poszerzają wizualnie pomieszczenie. Nadają też efekt oddalenia – im bardziej rozbielona barwa, tym bardziej optycznie oddalona się wydaje. Kolory ciepłe, jak czerwony, pomarańczowy, żółty, brązowy, zmniejszają przestrzeń, jednocześnie czyniąc ją przytulną. Nadają wrażenie bliskości – im intensywniejszy kolor, tym większy efekt przybliżenia.

Koło barw

Koło barw stanowi bazę podstawowych zasad łączenia kolorów. Ustawione są one zgodnie z widmem tęczy, a standardowe koło zawiera 6 kolorów.

Barwy podstawowe to:

  • niebieski,
  • żółty,
  • czerwony.

Barwy pochodne:

  • fioletowy,
  • zielony,
  • pomarańczowy.

Dodatkowe kolory powstają z połączenia barwy podstawowej z wtórną, na przykład turkus powstaje po połączeniu niebieskiego z zielonym. Warto również wspomnieć, że czerń, szarość i biel pasują do wszystkiego i nie znajdują się w kole barw. Ponadto za pomocą bieli rozjaśniamy inne kolory, natomiast za pomocą czerni przyciemniamy.

granatowa sofa, kolorowe dodatki

Harmonijność

Wyróżnia się kilka rodzajów harmonijności w łączeniu odcieni:

  Monochromatycznawykorzystuje jedną barwę, którą można różnicować najwyżej pod względem jej nasycenia i jasności, barwy o takiej samej temperaturze, zaleca się jej wzbogacanie za pomocą różnorodnych faktur w pomieszczeniu, połączenie subtelne i wyrafinowane.
  Analogicznawykorzystuje barwy przechodzące jedna w drugą na widmie tęczy, najbezpieczniej wybrać najwyżej 3 kolory wyłącznie z palety barw ciepłych lub zimnych (np. zieleń, niebieski, fiolet lub sjena, żółty, pomarańczowy), polecane do wnętrz, w których barwa odgrywa główną rolę.
  Komplementarnawykorzystuje kolory znajdujące się po przeciwnych stronach koła barw, np. fioletowy z żółtym, czerwony z zielonym, pomarańczowy z niebieskim barwy dopełniające charakteryzują się tym, że po nałożeniu ich na siebie dają biel albo czerń, a po zmieszaniu tworzą szarość, dzięki temu dopasowaniu sąsiadujące kolory wydają się bardziej intensywne.
  Harmonia trójkątawykorzystuje trzy kolory oddalone od siebie w równym stopniu na kole barw, np. pomarańczowy, fioletowy, zielony lub różowy niebieski, pomarańczowy, wbrew pozorom neutralizuje kontrasty i wydobywa głębie z koloru.
błękitna sofa, beżowe meble

Dobór odcieni

Każda barwa podstawowa ma swoją paletę odcieni. Trudniej jest stworzyć udaną kompozycję z barw czystych, ponieważ są one mniej interesujące. Przykładowo, czysta biel lepiej komponuje się z jaskrawymi kolorami niż z barwą kamienia lub drewna. Należy ją również złamać odrobiną zieleni, błękitu czy szarości.

Aranżacja pełna kolorów, lecz z przewagą bieli, szarości lub brązu to klasyka. Jedne z najlepszych połączeń kolorystycznych to:

  • Biel z kontrastem – błękit, czerwień lub wenge to odważny, aczkolwiek polecany wybór. Stosowanie bieli jest raczej bezpieczną opcją, jednak bardziej stonowane będzie jej połączenie z beżem czy brązem.
  • Szarość – neutralna, podobnie jak wyżej wymieniona biel. Stanowi doskonałe tło dla błękitów, zieleni, brązów a nawet czerni.
  • Tzw. barwy ziemi – czyli tonacje piaskowe, beże, brązy. Ich połączenie właściwie zawsze zapewnia harmonijność.

Akcenty kolorystyczne

Najmocniejszym barwnym akcentem może być ściana, podłoga lub drzwi, ale również dodatki. Barwa elementu, który chcemy wyróżnić, powinna kontrastować z tłem. Może to być oczywiście biel i czerń, ale również czerń z żółtym lub biel z fioletem.

Spójność kompozycji z Narysujemy

Podczas aranżacji swojej przestrzeni ważne jest nie tylko wybranie kolorów, ale również zastosowanie odpowiednich proporcji. Naturalnie każdy ma własne poczucie estetyki, jednak istnieją zasady, które sprawdzają się najlepiej. Istotne dla odbioru całej kompozycji jest również zachowanie spójności, zwłaszcza że dany projekt wnętrza zwykle służy nam przez wiele lat.
 
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja przestrzeń będzie spójnie i estetycznie zaaranżowana, możesz skontaktować się z architektami wnętrz z firmy NARYSUJEMY. Projekty są realizowane w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak łączyć barwy w jednym pokoju?

Sposobów na dobieranie kolorystyki jest kilka. Można trzymać się wariacji jednej barwy lub takiej, która przechodzi jedna w drugą. Jeśli jest się nieco odważniejszym, można postawić na kontrasty lub też dobrać trzy kolory oddalone od siebie o kilka trójkątów na kole barw.

Czym jest koło barw?

Jest to kołowe przedstawienie kolorów ustawionych w kolejności zgodnej z widmem tęczy. Dzięki niemu dobieranie barw jest znacznie ułatwione, kiedy już zna się podstawowe zasady spójności.

Czy można łączyć barwy zimne z ciepłymi?

Nie ma przeciwwskazań do łączenia żadnych barw, o ile zachowa się odpowiednie proporcje, w przeciwnym wypadku można doprowadzić do efektu kiczu. Zimne barwy powiększą optycznie przestrzeń, a ciepłe nadadzą przytulności.

Czym jest harmonijność komplementarna?

Ta metoda dobierania kolorów charakteryzuje się stosowaniem odcieni znajdujących się po przeciwnych stronach koła barw (np. pomarańcz z niebieskim, czerwień z zielenią, fiolet z żółtym). W tan sposób sąsiednie kolory zyskują większą intensywność.