Dobór kolorów do wnętrza

pomieszczenie o barwach kontrastujących

Istota kolorów we wnętrzu

Kolory wpływają nie tylko na wygląd, styl i charakter wnętrza, ale przede wszystkim na nastrój mieszkańców. Barwy, podobnie jak kształty i materiały, są nieodłącznym elementem wystroju i codziennego życia, dlatego nierozważne aranżacje mogą długo nie dawać nam spokoju. Jak zatem stosować kombinacje kolorów, aby korzystnie wpływać na nasze samopoczucie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Koło kolorów – ważne narzędzie

Podstawy teorii nowej generacji systemów kolorystycznych zostały opracowane przez niemieckiego fizjologa Ewalda Heringa. Jego koło barw zawierało czerwień, niebieski, zielony i żółty. Koło barw jest graficznym modelem, który przedstawia prawidłowe łączenie kolorów oraz pozwala zrozumieć tworzenie różnych odcieni.

Dzięki temu przydatnemu narzędziu możemy stworzyć interesującą kolorową kompozycję we wnętrzach oraz dobrać kolory, które będą do siebie pasowały. Jednak łatwo popełnić błąd w tym procesie, szczególnie gdy mamy trudności z rozróżnianiem barw.

koło kolorów Heringa

Rodzaje kolorów

Wyróżniamy następujący podział kolorów:

  • Podstawowe kolory to: czerwony, niebieski i żółty. Poprzez połączenie dwóch z nich można uzyskać kolory pochodne, które tworzą pełną paletę barw.
  • Kolory pochodne. Są to barwy powstałe przez mieszanie kolorów podstawowych: połączenie czerwonego i niebieskiego daje kolor fioletowy, czerwonego i żółtego – kolor pomarańczowy, natomiast żółtego i niebieskiego – kolor zielony.
  • Kolory sąsiednie. Są to barwy położone obok siebie na kole barw, na przykład żółty, żółto-zielony i zielony.

Ponadto, wyróżniamy dodatkowo barwy ciepłe oraz zimne. Do ciepłych kolorów zalicza się czerwień, żółć, pomarańcze oraz beż. Wywołują one uczucie radości i pobudzenia. Doskonałym przykładem jest czerwień, która motywuje, dodaje sił i energii, a także rozpala zmysły. Pozostałe ciepłe kolory również mają działanie pobudzające. Pomarańczowy poprawia nastrój i podnosi poczucie własnej wartości. Żółty stymuluje mózg i zachęca do działania, dlatego sprzyja pracy i nauce, a także wpływa na dobry humor.

Wśród zimnych kolorów znajdują się błękity, zielenie i szarości. Są one umieszczone na przeciwległej stronie względem ciepłych kolorów na kole barw. Wśród nich można wymienić mocną zieleń, odcienie morskiego, niebieski, granatowy, fioletowy i purpurowy.

Zimne kolory mają zdolność relaksowania, ale również ochładzania. Odcienie niebieskiego, od błękitu po granat, mają działanie orzeźwiające. Spokój, chłód i odświeżenie niosą również zielone kolory, od odcieni morskiego do butelkowej zieleni. Fiolet pomaga redukować stres. Ponadto zimne kolory są kojarzone z elegancją i dojrzałością. Są symbolem mądrości, stateczności, a nawet bogactwa i klasyki.

kolorowe wnętrze

Metody dobierania kolorów

Przy doborze barw do wnętrza, warto kierować się sprawdzonymi zasadami. W zależności od zamierzonego efektu, możemy je połączyć w oparciu o zasadę kontrastu lub podobieństwa.

Kontrast jest techniką polegającą na zestawieniu przeciwnych barw z koła kolorów. W kontekście aranżacji przestrzeni jest wykorzystywany w celu wyróżnienia i podkreślenia określonego elementu lub dekoracji. Tworzenie kontrastu we wnętrzu nie musi ograniczać się tylko do różnic w kolorach, ale może obejmować również różnice w rozmiarach, fakturach, kształtach czy ilości światła. Gdy wchodzimy do jasnego pomieszczenia, natychmiast nasze oczy przyciągają przedmioty lub obszary o ciemniejszych kolorach. 

Najbezpieczniejszym sposobem na aranżację wnętrza jest wybór kolorów, które tworzą spójną i harmonijną kombinację. Zaleca się zestawienie barw, które są bliskie sobie na kole kolorów, aby stworzyć przyjemną i zrównoważoną atmosferę.

Wnętrza chłodne

Przestrzeń, w której dominuje niebieska kolorystyka, wydaje się emanować chłodem i przewiewem, ponieważ sam kolor niebieski kojarzy się z otwartymi przestrzeniami, niebem, wodą, powietrzem i poczuciem swobody. Jasne odcienie niebieskiego są symbolem czystości, świeżości i spokoju. Ten kolor jest na tyle wszechstronny, że pasuje do wszystkich pomieszczeń w domu. Najczęściej spotykamy niebieskie aranżacje w łazienkach, pokojach dziecięcych i salonach.

Podobny efekt chłodzenia możemy osiągnąć, sięgając po różne odcienie szarości. Jednak unikajmy stosowania całkowicie chłodnej aranżacji w sypialni. Aby skutecznie zrównoważyć kolorystykę, wprowadźmy przyjemne i kojarzące się z ciepłem tekstylia. Interesujący rezultat można uzyskać poprzez połączenie zimnych i ciepłych odcieni szarości z bielą oraz różnymi tkaninami o różnej strukturze, fakturze i delikatnych wzorach. W takiej aranżacji ciekawym akcentem kolorystycznym może być na przykład niebieska poduszka, która przyciągnie uwagę i jednocześnie podkreśli subtelne gry barw we wnętrzu. Brak tego elementu sprawiłby, że wnętrze byłoby zbyt jednolite i monotonne.

wnętrze w odcieniach pomarańczu

Wnętrza ciepłe

Ciepłe aranżacje wnętrz można stworzyć, wprowadzając do pomieszczenia kolory takie jak czerwony, pomarańczowy lub żółty.

  • Czerwień jest barwą, która ma największy wpływ na emocje i samopoczucie człowieka. Jednak nie powinna ona dominować w przestrzeni, ponieważ jest na tyle energetyczna, że wystarczy jedna pomalowana ściana lub kilka dodatków dekoracyjnych, aby skutecznie przyciągnęła wzrok. Jest idealna jako uzupełnienie dla stonowanych i spokojnych kolorów. Czerwone akcesoria tekstylne lub subtelne dekoracje w czarno–białej aranżacji podkreślają elegancję i szyk. Kolor czerwony kojarzy się z miłością, siłą, energią i szybkim działaniem. Ożywia i dodaje życia monotonnej przestrzeni, a także zachęca do aktywności.
  • Równie chętnie wprowadzamy do wnętrz kolor pomarańczowy, który niesie ze sobą energię, radość i szczęście. Ten odcień powstaje z połączenia energetycznej czerwieni i ciepłej żółci. Kojarzy się z dobrą zabawą, pozytywnym podejściem do życia i przyjemnościami. Jest idealnym wyborem do pokoju młodzieżowego.
  • Kolejnym ciepłym kolorem na kole barw jest żółty. Bez wątpienia kojarzy się ze słońcem, radością i szczęściem, dlatego pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Żółty doskonale pasuje do każdego pomieszczenia i niekoniecznie musi dominować w przestrzeni.

Przywróć życie swojemu domowi

W NARYSUJEMY pomożemy w zaprojektowaniu mieszkania tak, by było zgodne z Twoimi indywidualnymi potrzebami lub doradzimy przy wyborze idealnego wyposażenia. Oferujemy również fenomenalną usługę foto realistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której możesz zobaczyć i wybrać wymarzony wygląd swojego domu.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego kolory są ważne w aranżacji wnętrz?

Kolory mają wpływ nie tylko na wygląd, styl i charakter wnętrza, ale przede wszystkim na nastrój mieszkańców. Dobrze dobrane kombinacje kolorów mogą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Jakie są podstawowe kolory i jak można tworzyć z nich kombinacje?

Podstawowe kolory to czerwony, niebieski i żółty. Poprzez połączenie dwóch z tych kolorów można uzyskać kolory pochodne, takie jak fioletowy, pomarańczowy i zielony.

Jakie są właściwości ciepłych i zimnych kolorów?

Ciepłe kolory, takie jak czerwień, żółty i pomarańczowy, wywołują uczucie radości, pobudzenia i dodają energii. Zimne kolory, takie jak niebieski, zieleń i szarości, mają zdolność relaksowania i ochładzania, a także kojarzą się z elegancją i spokojem.

Jakie są metody dobierania kolorów do wnętrza?

Przy doborze barw do wnętrza można stosować zasadę kontrastu lub podobieństwa. Kontrast polega na zestawieniu przeciwnych barw z koła kolorów w celu wyróżnienia i podkreślenia elementów. Podobieństwo polega na zestawieniu barw bliskich sobie na kole kolorów, aby stworzyć spójną i harmonijną atmosferę.