Rozdziały:
Kilka słów na początek
Styl skandynawski fascynuje projektantów wnętrz od wielu lat, pozostając jednym z najpopularniejszych trendów. Prosta estetyka z naturalnymi elementami takimi jak drewno łączy się w nim z daleko idącą użytkowością oraz funkcjonalnym komfortem. Doskonałe oświetlenie połączeń w tej stylistyce świetnie sprawdza się w naszych rodzimych pomieszczeniach, w których nierzadko dostateczne rozświetlenie potrafi być problematyczne. Trzymając się podstawowych zasad konwencji, nietrudno wspólnie z projektantem zaplanować wystrój nie tylko salonu, ale i całego mieszkania w spójny sposób, który z pewnością zrobi na gościach ogromne wrażenie!
Wstępne założenia
Skandynawska stylistyka to przede wszystkim koncepcja przestrzeni, mająca promować swoją formą życie rodzinne, towarzyskie oraz odpoczynek. Jako iż nurt poddawał się przez lata ciągłej ewolucji i modyfikacjom, niełatwo jest w pojedynczych, ścisłych ramach zaplanować takie wnętrze. Jednakże podstawowe założenia są jak najbardziej możliwe do przedstawienia. Wyróżnia się na przykład:
- ogólną przytulność,
- zamiłowanie do prostoty,
- jasne kolory w tym klasyczną biel,
- inspiracje naturą,
- wrażenie lekkości i przestronności,
- estetykę funkcjonalną.
Historycznie styl skandynawski rozwijać zaczął się w latach 50. XX wieku w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii. Tak wielki obszar wpływów spowodował wykształcenie się wielu oryginalnych nurtów w obszarze tej fenomenalnej stylistyki.
Oświetlenie
Ze względu na położenie geograficzne, Skandynawia charakteryzuje się krótszymi dniami, tym bardziej na terenach położonych dalej na północ. Źródła światła stanowią więc bardzo istotny element konwencji pochodzącej z tych terenów. Oświetlenie główne płynące z geometrycznych lamp stojących, wiszących, ściennych i żyrandoli z powodzeniem uzupełnić można o nadające przytulności dodatki takie jak:
- świeczki na parapetach,
- klimatyczne kominki,
- ażurowe, ręcznie wykonane latarenki.
Ważna jest tu różnorodność i ilość. Nie można polegać jedynie na centralnej lampie, powinna ona być aranżacyjnie wspierana przez liczne oświetlenie dodatkowe. Na zakończenie warto wystrój uzupełnić o źródła światła o niskim natężeniu, nadając wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.
Kolorystyka
W stylu skandynawskim dominują głównie barwy neutralne oraz inspirowane naturą. Jednakże nurt ten jest niezwykle uniwersalny, umożliwiając eksperymentację pomimo minimalistycznej palety podstawowej. Takie urozmaicanie wystroju może jak najbardziej wpłynąć pozytywnie na świeżość ekspresji danego pomieszczenia. Poniższa tabelka zawiera odcienie tradycyjne oraz podsunie kilka kolorystycznych pomysłów:
Paleta podstawowa: | Kolory dodatkowe: |
Kolory tradycyjnie charakterystyczne dla stylu skandynawskiego:
| Ważne, aby nie dobierać barw przesadnie jaskrawych:
|
Kolorami można bawić się również w inny sposób, a mianowicie łącząc je sztuką. Jednolitość przełamać można obrazami z różnokolorowymi wzorami geometrycznymi bądź utrzymać ją wieszając obraz bez motywu w tym samym kolorze, który wybierzemy dla ściany. W tak elastycznym stylu z powodzeniem szukać można kontrastów w jednostajności i na odwrót.
Wyposażenie i materiały
Niezwykle istotnym jest dobór wyposażenia wykonanego z materiałów, które wpasowywać się będą w całość konwencji, podążając za filozoficzną myślą hygge. Następujące przykłady sprawdzą się doskonale we wszelkich aspektach podczas planowania naszego wymarzonego mieszkania:
Tekstylia |
|
Drewno |
|
Inne |
|
Najlepiej, gdy ewentualna tapicerka pozostaje jednolita. Wnętrza skandynawskie powinny być bardzo komfortowe, dlatego warto urozmaicić dobór mebli (sofy, fotele, stoliki kawowe) dodatkami takimi jak:
- grube, wełniane koce,
- jasne, delikatne zasłony,
- dywany,
- poduszki.
Wszelkiego rodzaju blaty, w tym aneksy kuchenne, pięknie prezentować się będą ozdobione następującymi elementami:
- duże kubki,
- ceramiczne misy,
- patery,
- koszyki.
Jeśli marzy nam się bliskość z naturą i cudowne skandynawskie krajobrazy, to z powodzeniem sięgnąć możemy po dekoracje ścienne jak obrazy czy plakaty je przedstawiające. Parapety i kąty zaś nabiorą ciepła i przytulności dzięki roślinom doniczkowym. Pokusić możemy się o odważniejszą ekspresję naturalną poprzez zorganizowanie zielonej galerii ściennej na dominującej ścianie salonu.
Jak widać, elastyczność stylu skandynawskiego nada szyku i północnego piękna każdemu salonowi niezależnie od metrażu, oraz wywrze niesamowite wrażenie na gościach, jeśli utrzymamy całość mieszkania w jednolitym trendzie. Pomimo prostoty, w stylistyce tej kryje się wiele możliwości, które cudownie prezentować się będą w naszym domu!
Indywidualny projekt dla Ciebie
NARYSUJEMY serdecznie zaprasza do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w wizualizacji i zaprojektowaniu mieszkania marzeń. Chętnie pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać wygląd skrupulatnie dopasowany do indywidualnych preferencji. Gorąco zachęcamy do kontaktu oraz owocnej współpracy!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Na czym polega styl skandynawski?
Styl skandynawski to przede wszystkim przytulność i estetyczna prostota. Połączona z nimi jasna kolorystyka pozytywnie wpływa na lekkość pomieszczeń, tak bardzo charakterystyczną dla tej wszechstronnej konwencji. Wnętrza tego typu dają wrażenie optycznej przestronności niezależnie od metrażu.
Jakie dodatki najlepiej sprawdzą się w salonie scandi?
Dodatki powinny podkreślać obecność filozofii hygge w skandynawskim wnętrzu. Grube koce, miękkie poduszki na jednolicie tapicerowanych sofach i fotelach, jasne zasłony oraz miłe w dotyku dywany to niektóre z elementów jakie doskonale będą prezentować się w takim salonie. Jeśli decydujemy się w nim na aneks kuchenny, ręcznie wykonana ceramika upiększy każdy blat.