Trendy wnętrzarskie wiosna/lato 2022 – eksplozja barw czy harmonia z naturą?

zamyślona kobieta trzymająca wzornik

Czas odetchnąć od szarości i bieli… i to nie tylko za oknem. Poznaj królującą w sezonie wiosenno-letnim paletę barw, a także najmodniejsze materiały i dodatki. Przedstawiamy wnętrza, które w nadchodzącym czasie będą z pewnością en vogue! 

I. Kolorystyka 

Przed przeglądaniem wzornika podpowiadamy, abyś omijał podstawowe, dobrze znane kolory. To już przeszłość! Teraz nadszedł czas na istne szaleństwo i zabawę barwami! Wśród najpopularniejszych kolorów tego roku odnajdziemy te, które na myśl przywiodą soczyste, świeże owoce:  

  • pomarańczowy, 
  • żółty, 
  • różowy, 
  • malinowy, 
  • fioletowy. 
osoba podająca sobie rękę z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Warto wspomnieć, że kolorem roku 2022 został Very Peri, czyli niebiesko-fioletowy odcień z czerwonymi akcentami. Oczywiście nie wszyscy są zwolennikami tak egzotycznych połączeń. Z myślą o nich, kolejnym trendem w kolorystyce wnętrz jest powrót do natury i kolorów ziemi. Ta opcja, choć znacznie traci na popularności, to daje szeroki wachlarz możliwości. Kolorami ziemi są wszelkie odcienie zieleni, szarości, ale i beżu czy brązu, co umożliwia tworzenie z nich wielu kombinacji. Dodatkowym atutem jest fakt, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, dlatego będą doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie jasne, przytulne przestrzenie. Wybierając kolorystykę swoich wnętrz pamiętaj o tym, aby nie przysłoniła ona pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia. 

Kolorystyka jest fundamentem w aranżacji, jednak to razem ze wzorami, dodatkami tworzy całość, która nadaje ostateczny charakter wnętrzom. 

II. Materiały 

W kwestiach surowców niekwestionowanym liderem popularności pozostaje drewno oraz naturalne włókna. Widać to zwłaszcza na przykładzie mebli oraz wielu dodatków. Również marmur i kamień znajdują zastosowanie w naszych wnętrzach. Z mody nie wyjdą marmurowe posadzki czy podkładki z kamienia. Dodatki w naszych przestrzeniach coraz częściej będą tworzone na bazie szkła i metalu. Do łask wracają także ażury. Nadal będziemy stawiać na materiały pochodzenia naturalnego, co oznacza, że popularność tworzyw sztucznych odchodzi w niepamięć. Chcąc podsumować zmiany w popularności materiałów używanych przy aranżacji wnętrz, można śmiało stwierdzić, że jest to ukłon w stronę natury. 

III. Wzory 

Decyzja o kolorystyce wnętrz zapadła. Teraz nadszedł czas na wybór wzorów do Twoich wnętrz. Także w tym obszarze pojawiło się sporo nowości. Do łask wróciły wzory, które można spotkać nie tylko na tapetach, ale i na wielu innych dodatkach. Poduszka w orientalne wzory? A może zasłony z roślinnymi motywami? Nowe trendy skłaniają ku eksperymentowaniu ze wzorami w swoich wnętrzach. To koniec nudnych, monotonnych wnętrz. Ożyw swoje cztery ściany i nie bój się łączyć motywów roślinnych z ornamentami czy wzorami geometrycznymi. Zaskocz każdego, kto przestąpi próg Twoich wnętrz, tworząc niepowtarzalną atmosferę. 

IV. Meble 

Planowałeś pozbyć się butelkowozielonej, welurowej kanapy? Zachęcamy, abyś tego nie robił! Postaw ją w samym centrum, bo to właśnie jeden z trendów wśród mebli na rok 2022. To właśnie żywe, soczyste kolory będą modne w kontekście mebli. Mają ożywić wnętrza, niejako przenieść Cię i każdego Twojego gościa do świata beztroski i radości. Jeśli jednak bliżej jest Ci do barw bardziej stonowanych, idealnym rozwiązaniem będą meble w stylu rustykalnym. Niedoskonałe, chropowate czy przetarte powierzchnie – to będzie charakteryzować meble w tym stylu. Jeśli chodzi o barwy mebli w trendzie rustic, można je określić jako wymienione już kolory ziemi. Dzięki takim dodatkom, Twoje wnętrza staną się prawdziwą oazą spokoju i wytchnienia. W podobnym guście można posłużyć się meblami z rattanu i drewna. Ich obecność nada wnętrzom atmosferę harmonii z naturą i przepełni Twoją przestrzeń poczuciem wygody i odprężenia. 

V. Dodatki 

Z pozoru mało znaczące i niewidoczne, decydują o końcowym efekcie. Dodatki to elementy wyposażenia, które mogą wiele zmienić. To właśnie za ich pomocą, niejednokrotnie przeprowadzamy małe zmiany w naszych wnętrzach. Które z dodatków są obecnie na topie w środowisku aranżacyjnym? W tym temacie znowu mamy do czynienia z dwoma, głównymi trendami. Najpierw zadaj sobie pytania: 

1. Czy chcę ożywić swoje wnętrza i nadać im niecodzienny charakter? 2. Czy chcę, aby moje wnętrza prezentowały harmonijną relację z naturą? 

Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca, idealnym rozwiązaniem będą dla Ciebie wszelkie dodatki o niestandardowej bryle i oczywiście w soczystych, żywych kolorach. Niech dodatki sprawią Ci radość swoją fakturą, barwą i kształtem! Co powiesz na miękki, okrągły, pluszowy dywan w kolorze żółtym? Dla zwolenników drugiego trendu, mamy propozycję wyboru dodatków klasycznych, które zachwycają swoją prostotą. We wnętrzach urządzanych w myśl harmonii z naturą, dodatki w barwach pastelowych, będą modnym wykończeniem całości wystroju. Takim wnętrzom nie zaszkodzą, cieszące się popularnością, dodatki wykonane z marmuru, drewna czy wikliny. W tak urządzanych wnętrzach kluczem do sukcesu jest prostota. 

Narysujemy serdecznie zaprasza Cię do współpracy w celu stworzenia idealnego dla Ciebie wnętrza. Naszym celem jest współtworzenie miejsc, w których przebywanie jest czystą przyjemnością. Pomożemy Ci stworzyć swój własny, unikatowy styl, który będzie kojarzył się tylko z Twoim domem lub mieszkaniem. Gorąco zachęcamy do skontaktowania się z nami!