Aranżacja przytulnego kącika do czytania 

wygodny fotel i stolik kawowy

Kącik czytelniczy – gdzie go zorganizować? 

Pierwszym krokiem w projektowaniu cichego i przytulnego kącika do czytania, jest wybranie odpowiedniego miejsca docelowego. W tym celu kierujemy się kilkoma zasadami. Jeżeli chcesz stworzyć spokojną przestrzeń, wolną od bałaganu i hałasu, zaplanuj tę aranżację z dala od głównej części mieszkalnej. Dzięki temu domownicy będą mogli w pełni skupiać się na czytanych treściach, bez obaw o to, że coś rozproszy ich uwagę. Kolejnym istotnym kryterium jest powierzchnia, jaką ostatecznie przeznaczymy na biblioteczkę.  

W mieszkaniach o małym metrażu, np. kawalerkach, nie mamy zbyt wielu możliwości organizacyjnych, dlatego najlepiej sprawdzą się tu półki wiszące na ścianie czy niewielki narożnik. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie wąskiej, lecz nadal wolnej przestrzeni między poszczególnymi meblami. Kącik do czytania bez problemu możemy urządzić w sypialni czy salonie. Świetny efekt osiągniemy również poprzez wygospodarowanie na tego typu aranżację przestrzeni pod schodami lub na poddaszu.  

Wygodne i funkcjonalne meble 

Największy komfort podczas czytania zapewnią nam miękkie meble tapicerowane. Dobrym wyborem będzie designerski „uszak” lub fotel z funkcją relaksu. Ostatni model mebla zasługuje na szczególną uwagę. Dzięki funkcji regulacji kąta nachylenia oparcia oraz podnóżka, możliwe będzie komfortowe czytanie w pozycji siedzącej oraz półleżącej. Rozkładane fotele z łatwością dopasują się do pozycji ciała, zapewniając niesamowitą wygodę. Na rynku istnieje wiele rodzajów foteli z funkcją relaksu. Jeżeli chcesz uniknąć ciągłego wstawania, by znaleźć dogodną pozycję, możesz zdecydować się na model elektryczny.  

Istnieje jeszcze kilka ważnych kwestii, o których należy wiedzieć przez zakupem tego typu mebla. Zacznijmy najpierw od jego wymiarów. Wymarzony fotel musi mieścić się w przestrzeni zaplanowanej na kącik czytelniczy, ale jednocześnie nie powinien być on zbyt niski czy głęboki – w takim przypadku wstawanie z niego mogłoby być nieco kłopotliwe. Warto więc zastanowić się nad wyprofilowanym modelem, najlepiej z ruchomym czy nakładanym zagłówkiem. Czytanie książek na tak komfortowym meblu będzie z pewnością bardzo przyjemnym doświadczeniem. 

Kącik do czytania nie może obejść się bez funkcjonalnych regałów, wykonanych z wysokiej jakości drewna. Powinny one posiadać grubsze półki, które nie będą uginać się pod ciężarem opasłych ksiąg. Tym samym, należy unikać stawiania dużej ilości książek tylko na jednej części takiej biblioteczki, zwłaszcza, jeśli nie jest ona zabezpieczona wspornikami.  

Przestrzeń w naszej małej czytelni wcale nie musi być nudna – postawmy na zdobione fronty, kolorowe półeczki czy podświetlane witryny. Dodatkowo, zastosowanie szklanego frontu w takiej witrynce zapobiegnie zbieraniu się kurzu na zbiorach. Jeżeli urządzamy kącik czytelniczy w małym mieszkaniu, zdecydujmy się na półkowy regał ażurowy, który nie tylko pomieści nasze książki czy czasopisma, ale również efektownie oddzieli część sypialnianą od dziennej.  

Przestrzeń, w której będziemy bez reszty oddawać się interesującej lekturze, powinna być przede wszystkim praktyczna. Zastosujmy tu więc stolik kawowy, na którym postawimy kubek z aromatycznym napojem, stojak na gazety, niewielką sofę czy pufy pełniące rolę podnóżka. 

miękkie poduszki i pufy

Dekoracje tworzą klimat 

Przytulną atmosferę w kąciku czytelniczym stworzą różnego rodzaju dodatki. Ich obecność powinna zachęcać do spędzenia czasu w pomieszczeniu i sięgnięcia po ulubioną lekturę. Aranżując taką przestrzeń, z pewnością warto zwrócić uwagę na: 

  • miękkie poduszki,  
  • ciepłe koce i narzuty,  
  • zapachowe świece,  
  • delikatne zasłony,  
  • kolorowe obrazy lub zdjęcia rodziny zawieszone na ścianie. 
lampa z regulowanym natężeniem światła

Odpowiednie oświetlenie 

Jak powszechnie wiadomo, najlepszą formą oświetlenia jest światło naturalne. Myśląc o wydzieleniu w naszym wnętrzu kącika do czytania bądź przeznaczeniu na to oddzielnego pomieszczenia, priorytetem będzie zapewnienie sobie dobrego źródła światła dziennego. Dzięki temu będziemy mogli czytać książki aż do zachodu słońca, oszczędzając swój wzrok. Jeżeli nie mamy takiej możliwości i konieczne będzie dodatkowe oświetlenie, wybierzmy dużą lampę stojącą i umieśćmy ją zaraz obok fotela lub sofy. Sprawdzą się tu także lampki z regulowanym natężeniem światła – chcąc skupić się na szczegółach lektury, ustawimy jego jaśniejszy odcień, po zakończonym czytaniu doskonale zrelaksujemy się, jeżeli będzie ono nieco przytłumione.  


Kącik do czytania dla dzieci  

Chcąc zachęcić dzieci do czytania, zorganizuj im atrakcyjny kącik czytelniczy. Najlepiej, gdyby znajdował się on jak najbliżej okna, by do środka wpadało dużo światła naturalnego. Ważnym aspektem jest także ograniczenie czynników rozpraszających uwagę. W tego typu miejscu powinna panować ciepła atmosfera. Możesz ją stworzyć poprzez włączanie cichej, delikatnej muzyki, przyciemnienie świateł czy umieszczenie w środku dobrze kojarzących się, przyjemnych dla oka przedmiotów, np. obrazów czy zdjęć. Oprócz tego, w kąciku do czytania dla dziecka, powinny znaleźć się wygodne meble i pojemne półki na ulubione książki. Tak zaaranżowana przestrzeń pomoże dziecku rozwijać swoją kreatywność. Wystarczy, że zadbasz o dostęp do artykułów papierniczych, zabawek i gier edukacyjnych czy po prostu różnych gatunków literackich, dzięki którym dziecko lepiej pozna otaczający je świat.  

wysokiej jakości drewniane regały

Stwórz z nami idealną przestrzeń

Czasem jedyne, o czym marzymy, to wieczór spędzony z książką, zwłaszcza, kiedy stają się one coraz chłodniejsze. Istotne, by móc zagłębiać się w lekturze będąc w komfortowym, a do tego gustownie urządzonym miejscu. Aranżując tak przytulny kącik, warto zasięgnąć opinii profesjonalnych projektantów, którzy doradzą nam w wyborze mebli i dodatków oraz pomogą wyeksponować walory naszego wnętrza. Zespół NARYSUJEMY wie, jak ważną częścią mieszkania jest kącik czytelniczy, dlatego z przyjemnością pomoże Ci go zaprojektować. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela?

 W sklepach meblowych mamy bardzo duży wybór foteli, zaczynając od popularnych uszaków, kończąc na fotelach z funkcją relaksu. Zastanawiając się nad tego typu meblem do naszego kącika czytelniczego, zwróćmy uwagę przede wszystkim na komfort użytkowania. Zdecydowanym faworytem jest fotel, w którym bez problemu ustawimy zagłówek czy wyregulujemy kąt nachylenia oparcia. 

Jak urządzić kącik czytelniczy dla dzieci?

Kącik czytelniczy przeznaczony dla dzieci powinien być wypełniony delikatnym, naturalnym światłem i znajdować się w takim miejscu, by uwaga młodych czytelników nie była rozproszona. Można zastosować tu spokojną muzykę czy dekoracyjne elementy wyposażenia, tj. obrazy czy zdjęcia. Ważne, by w takim pomieszczeniu umieścić także pojemne półki na książki i zabawki edukacyjne, dzięki którym dziecko rozwinie swoją kreatywność.