Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim

aranżacja sypialni skandynawskiej

Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim

Skandynawia kojarzy się przede wszystkim z długimi i śnieżnymi zimami oraz stosunkowo niewielką ilością godzin światła za dnia. Nie dziwi więc fakt, że wnętrza szwedzkich i norweskich domów charakteryzują się dążeniem do jasnych i przestronnych wnętrz, w których światło dzienne odgrywa ważną rolę.

Ponadto w ostatnich latach bardzo popularne w naszym kraju stały się wnętrza w stylu skandynawskim. Coraz więcej osób docenia tę konwencję za prostotę, funkcjonalność, minimalizm, a jednocześnie ascetyczną estetykę. Jakie są więc główne cechy nurtu skandynawskiego?

salon z prostymi i drewnianymi meblami

Paleta barw

Odpowiednie połączenie kolorów w całym wnętrzu jest kluczem do uzyskania neutralnej bazy do wystroju. Zastosowanie bieli jako koloru podstawowego rozjaśni pomieszczenie, jednocześnie optycznie je powiększy i nada mu elegancki charakter. Barwa ta doskonale odbija światło, więc nawet pomieszczenia z ograniczoną liczbą okien będą wydawały się jaśniejsze. Co ciekawe, jej odcienie stosuje się nie tylko na ścianach, ale także na podłodze, meblach i dodatkach. Dla kontrastu z wszechobecną bielą, Skandynawowie zestawiają ją z grafitem, brązem, a nawet czernią, które widać głównie w poduszkach, obrazach, zasłonach, zastawie stołowej i innych przedmiotach dekoracyjnych. Wykorzystuje się także takie barwy jak:

  • ecru,
  • błękit,
  • róż.

Wykończenie i materiały w skandynawskim wnętrzu

Aranżacja wnętrz w omawianym stylu słynie z odniesienia do natury i ekologii. W Skandynawii pod dostatkiem jest drewna, dlatego podłogi czy boazerie pokrywa się głównie tym surowcem, uszlachetnionym specjalnymi olejami lub białą farbą. Szczególnie cenne jest drewno brzozowe, a także jesionowe.

W stylu skandynawskim często stosuje się lekkie, surowe tkaniny, takie jak len, bawełna i wełna – jako wykończenia mebli oraz tekstyliów ozdobnych. Meble często wykonane są z drewna, natomiast sofy i fotele ze skóry, bawełny czy lnu. Rattan i słoma są zamiennie stosowane w formie dekoracji. Naturalne materiały tworzą bardzo przyjazną i ciepłą atmosferę w pokojach, jednocześnie wyraźnie demonstrując zaangażowanie Skandynawii we wszystkie aspekty związane z ekologią.

duże okiennice z lnianymi zasłonami

Dekoracje i akcesoria

Projektując wnętrze w stylu skandynawskim, warto pamiętać, że dekoracje takie jak wazony, donice czy rzeźby powinny być wykonane z naturalnych materiałów, do których zalicza się drewno, glina czy szkło. Poza funkcją estetyczną dodatki powinny być jednocześnie jak najbardziej funkcjonalne. Norweski wystrój wnętrz obejmuje również wykorzystywanie minimalistycznych grafik z motywami dzikiej przyrody, które są charakterystyczne dla północy Europy. Dodatkowo wybierając elementy dekoracyjne wyposażenia wnętrz, należy zwrócić uwagę na wzory geometryczne.

Właściwe oświetlenie skandynawskich przestrzeni

W każdym mieszkaniu lub domu ważnym elementem aranżacji jest dobór odpowiedniego oświetlenia. W stylu skandynawskim chętnie wykorzystuje się minimalistyczne lampy stołowe, stojące, proste żyrandole i kinkiety. Światło powinno być rozproszone, o ciepłej barwie. W przypadku oświetlenia, jak i mebli, poza estetyką to funkcjonalność jest głównym wymogiem tego stylu. Można wykorzystywać lampy o składanym stelażu, by dostosować je do swoich potrzeb. Dodatkowym plusem będzie lampa czy kinkiet wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kryształ czy nawet algi morskie.

minimalistyczna lampa stołowa

Powitaj skandynawski styl w Twoim domu

Odkryj piękno minimalistycznego i przytulnego stylu skandynawskiego w swoim wnętrzu z pomocą NARYSUJEMY. Nasz doświadczony architekt wnętrz stworzy dla Ciebie projekt, który łączy elegancję z funkcjonalnością. Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim to harmonia, jasność i wygoda. Dzięki naszym usługom projektowania, wnętrze stanie się oazą spokoju. Zaufaj naszemu projektantowi i ciesz się korzyściami tego uroczego stylu w swoim domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie meble wybrać do mieszkania w stylu skandynawskim?

Skandynawski styl to przede wszystkim proste i lekkie meble, najlepiej bielone lub przecierane, tradycyjne uchwyty i frezowane fronty. Z dodatków warto zdecydować się na te wykonane z naturalnych materiałów, ale nie należy unikać też tych wykonanych z metalu lub szkła – w nowoczesnym stylu skandynawskim jak najbardziej znajdują one swoje zastosowanie.

Jak zaaranżować sypialnię w stylu skandynawskim?

Sypialnia skandynawska nie wymaga wielu dodatków. Jej najważniejszymi dekoracjami są tekstylia – pościele, poduszki, koce, narzuty, zasłony. Można sobie pozwolić na bogate wzorniczo akcesoria w kontrastowych kolorach – szarościach, czerni i bieli. Łóżko powinno być wykonane solidnie, z jasnego drewna, w prostej i geometrycznej formie. Należy je ustawić na środku pokoju. Warto zlokalizować obok dwa stoliki nocne, symetrycznie po obu stronach łóżka – a na nich ustawić proste lampki nocne o ciepłym świetle.